Inflace zůstává vysoká, průmyslová produkce se postupně ožívá

13:13 | E V | Diskuze

Česká národní banka.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

I nadále vidíme vyšší pravděpodobnost ponechání sazeb beze změny. V případě nečekaného zhoršení ekonomického vývoje by ale ČNB pravděpodobně neváhala a sazby dále snížila.

V září potvrdila ČNB nastavení své měnové politiky a jednomyslně ponechala sazby na stávající úrovni. Pro tento krok hovoří oživující se ekonomika a vysoká inflace, k níž přispívá i slabá koruna. ČNB ale komunikuje připravenost k dalšímu uvolnění měnové politiky, pokud by to bylo potřeba. I nadále vidíme vyšší pravděpodobnost ponechání sazeb na stávající úrovni a jejich první zvýšení ve druhé polovině příštího roku. Pokud by se ale ekonomický vývoj vlivem následků pandemie zhoršil (alternativní scénář), ČNB by neváhala a sazby snížila na 0,05 %.

 

Inflace

Inflace zůstává vysoká, když vládní programy na podporu ekonomiky a rychlé oživení, ke kterému došlo, tlumí protiinflační vliv krize. K výraznějšímu zpomalení inflace tak dojde až v příštím roce.

Inflace stále zůstává velmi vysoká, když po většinu letošního roku dokonce převyšuje horní hranici tolerančního pásma kolem inflačního cíle (3 %). To je dáno především silným trhem práce a na něj navazujícím příznivým vývojem spotřeby domácností z doby před vypuknutím pandemie. Druhým důvodem jsou vyšší ceny potravin. Protiinflační vliv krize je stále utlumený, když trh práce je podporován vládními programy a navíc ekonomické oživení nastalo rychle a má (alespoň dosud) tvar písmena „V“. Výrazněji tak inflace zpomalí až v první polovině příštího roku. Meziměsíční pokles cenové hladiny v září je dán především negativním sezónním vlivem poklesu cen dovolených. Opačným směrem působí ceny potravin. Inflace cen průmyslových výrobců je negativně ovlivněna protiinflačním působením ekonomického vývoje v eurozóně a v meziročním vyjádření také nižšími cenami ropy. Tento vývoj by se v nejbližších měsících neměl změnit, a proto by ještě po nějakou dobu měly ceny průmyslových výrobců meziročně klesat.

 

Průmyslová produkce, maloobchodní tržby a obchodní bilance

Průmyslová produkce se postupně ožívá, když za tímto vývojem stojí zlepšení ekonomické situace v eurozóně. Vzhledem ke zhoršení epidemiologické situace v ČR růst maloochodních tržeb v následujících měsících zpomalí.

Průmyslová produkce se postupně zvedá, když k tomu příspívá především ekonomické oživení v Německu a potažmo celé eurozóně. Vývoj pro následující měsíce bude ovlivněn situací okolo koronaviru a rizika tak zůstávají výrazná. Vzhledem k pokračujícímu oživení německé ekonomiky čekáme další postupný růst průmyslové produkce (meziročně se bude její propad snižovat). V případě zhoršení makro vývoje by nicméně došlo opět k dočasnému propadu průmyslu.

Po jarních krizových měsících se vývoj maloobchodních tržeb rychle oživil, k čemuž přispívá nízká nezaměstnanost a zlepšený sentiment domácností. Meziročně tak tržby rostou. V srpnu by nicméně růst měl zpomalit z důvodu vyšší „chuti“ domácností spořit a mírně horšího spotřebitelského sentimentu. Tyto faktory se projeví i v dalších měsících.

Oživení v eurozóně přispívá i ke zlepšení vývoje zahraničního obchodu. Také v srpnu pravděpodobně skončila bilance v kladných číslech. Cekovou výši přebytku nicméně negativně ovlivnil sezónní vliv a nižší počet pracovních dní.

 

Míra nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti se postupně zvyšuje, ačkoliv vládní programy a probíhající ekonomické oživení tento vývoj tlumí.

Míra nezaměstnanosti zatím stoupá relativně pomalu, když jí na uzdě drží vládní programy na podporu zaměstnanosti. I tak ale vlivem poklesu poptávky především ve službách roste počet nezaměstnaných a tento vývoj bude pokračovat. Na druhou stranu bude ale růst míry nezaměstnanosti i nadále brzdit expanzivní vládní politika a také probíhající ekonomické oživení, a proto celkový nárůst nezaměstnanosti nebude až tak výrazný, jak se během krize čekalo.

 

Hrubý domácí produkt

Od třetího čtvrtletí česká ekonomika již roste, když k tomu přispívá především zahraniční obchod a spotřeba domácností. Ačkoliv by HDP měl růst i v dalších čtvrtletích, k pevnějšímu oživení dojde až v příštím roce.

Ve třetím čtvrtletí již česká ekonomika rostla a kompenzovala tak část svého předešlého propadu. Zlepšila se jak domácí, tak i zahraniční poptávka. Ze složek se (dle našich odhadů) oživila především spotřeba domácností a zahraniční obchod. Naopak u soukromých investic čekáme jejich výraznější růst až v příštím roce, kdy by ústup pandemie měl dále zlepšit sentiment mezi firmami a jejich chuť výrazněji investovat. Rizikem pro druhou polovinu letošního roku může být vývoj spotřeby domácností, když opětovný růst nejistoty a vyšší obavy o zaměstnání mohou omezit chuť spotřebitelů utrácet.

 

Reálné mzdy

Vzhledem k utlumené ekonomické aktivitě a především výrazné inflaci je růst reálných mezd záporný. Klesat budou reálné mzdy až do pevnějšího oživení v příštím roce.

Ve druhém čtvrtletí došlo k poklesu reálných mezd. Výrazný vliv má vysoká inflace, která ukrajuje z nominálního mzdového růstu nemalou část. Nyní navíc ale začala mzdový vývoj ovlivňovat také utlumená ekonomická aktivita spojená s pandemií koronaviru. To je vidět i na vývoji nominálních mezd ve 2Q, jejichž mezičtvrtletní růst byl po sezónním očištění záporný (neočištěná data mají mírně kladný růst). Pro následující čtvrtletí čekáme jen slabý růst nominálních mezd, který vydrží až do pevnějšího oživení ekonomiky v příštím roce (zaměstnanci upřednostní zaměstnání před vyššími mzdovými požadavky). V reálném vyjádření budou ale mzdy vzhledem ke značné inflaci i nadále klesat. Rizikem je vývoj nezaměstnanosti, když při jejím růstu by se průměrná mzda zvýšila (propuštěni by byli pracovníci s podprůměrnou mzdou).

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Sedmero tipů pro efektivní home office nejen v době koronaviru

Ilustrativní obrázek

VÝZVA ZAMĚSTNAVATELŮ: Vláda by měla do konce roku prodloužit i program Antivirus B

Ilustrativní obrázek

Firmy se na home office adaptovaly, pokles produktivity není tak velký jako na jaře

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.10.2020

Ilustrativní obrázek

Home office či remote jsou nekorunovanými králi nejnovějšího průzkumu portálu StartupJobs. Firmy i nadále počítají s náboremČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy poklesly

Ilustrativní obrázek

Německé akcie po otevření ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.