Inflace vyskočila na 2,6 %, zatímco podíl nezaměstnaných se sesunul na 2,9 %

15:40 | Redakce W4T | Diskuze

Inflace v červnu vystřelila na svou nejvyšší hodnotu od loňského listopadu, když dosáhla 2,6 %. Po zpomalení na přelomu roku se zdálo, že rapidně rostoucí mzdy se výrazněji nepropisují do cenového vývoje. Květen a červen však ukazují, že šlo pouze o zpoždění.

Ilustrativní obrázek
Foto: Sébastien Avenet

Rostoucí mzdy podle všeho již inflaci podporují. V červnu se k nim nemalou mírou přidaly také ceny potravin, pohonných hmot i ceny elektřiny v rámci regulovaných cen. Rostoucí inflace tak spolu se slabší korunou vytváří velké riziko, že ČNB zvýší sazby ještě v srpnu.        

Inflace v červnu zrychlila na 2,6 %, zatímco analytici většinově očekávali o desetinu nižší číslo. Cenová hladina vzrostla o 0,4 % m/m. Na jejím růstu se podílely všechny hlavní složky spotřebitelského koše.

Ceny potravin meziměsíčně přidaly 0,5 %. Jejich meziroční růst se vyhoupnul dokonce na 2,6 %. Jejich dynamiku podporuje zejména zvyšování cen živočišných produktů, ale i ovoce a zeleniny. Ceny pohonných hmot ještě se zpožděním dohánějí květnový vzestup ceny ropy na světových trzích. Meziměsíčně se zvedly o 3,3 % a oproti loňskému roku jsou již o 10,4 % vyšší. K jejich růstu v letošním roce přispívá i oslabení koruny proti dolaru, která za prvních šest měsíců ztratila přibližně 5 %. V červnu přidaly také regulované ceny. Projevil se v nich hlavně nárůst cen elektřiny, když ke zdražování v červnu přistoupil největší distributor ČEZ. To zásadně přispělo k průměrnému růstu cen elektřiny o silných 2,3 %.

Inflační tlaky v ekonomice přetrvají. Mzdový růst sice může mírně zpomalit, ale i nadále zůstane silný. Produktivita roste pomaleji, a tak se zvyšující se mzdy budou i nadále postupně propisovat do vyšší inflace a nižších ziskových marží firem. Na spotřebitelské ceny budou tlačit také vyšší ceny komodit. Elektřina obchodovaná na světových trzích zdražuje a domácí distributoři již dali najevo, že vyšší ceny přenesou na spotřebitele ještě v letošním roce. Cenový růst by měla brzdit posilující koruna, ta nás ale zatím překvapuje slabšími hodnotami, když zůstává pod tlakem globálních událostí. My se i nadále domníváme, že by se koruna měla vydat k silnějším hodnotám. Existuje ale velké riziko, že přetrvávající globální nejistota ji ukotví na slabších hodnotách. To by představovalo další proinflační riziko. I dnes koruna předvedla, že na domácí vlivy nereaguje. Silnější inflace s jejím kurzem proti euru v podstatě nepohnula a v průběhu dopoledne dokonce koruna oslabovala. ČNB by v takovém případě pravděpodobně pokračovala ve zvyšování sazeb. To by tak mohlo přijít už na jejím zasedání na začátku srpna. Argumentem pro zvyšování sazeb je i fakt, že květnová prognóza ČNB předpokládala červnovou inflaci pouze na 1,9 %.

Podíl nezaměstnaných klesá v podstatě ve všech okresech

Statistika z Ministerstva práce za červen ukázala, že podíl nezaměstnaných klesl o desetinu procentního bodu na 2,9 %. Bylo tak pokořeno další historické minimum a potvrdilo se, že situace na trhu práce je extrémně utažená. Sezónně očištěný podíl nezaměstnaných dosáhnul 3,1 % snížil se pouze o 0,04 pb. To naznačuje, že už není moc kam klesat a podíl nezaměstnaných by se měl stabilizovat kolem 3 %. Ke konci roku by se dokonce mohla podívat i níž. Svou roli na snížení nezaměstnanosti v červnu sehrává i sezónnost, protože začíná více prací v zemědělství i v cestovním ruchu. Další nárůst zaznamenal počet volných pracovních míst. Těch v červnu bylo poprvé přes 300 tis. Na jednoho uchazeče o zaměstnání tak v červnu připadlo 1,35 volného pracovního místa. Nejnižší podíl nezaměstnaných najdeme v okrese Jindřichův Hradec a Rychnov nad Kněžnou, kde závod v Kvasinách dlouhodobě hledá nové zaměstnance. Situace je ale napjatá v podstatě v celé republice, nezaměstnanost klesla napříč téměř všemi okresy. Nejvyšší zůstává na Karvinsku, kde na jedno pracovní místo připadá 5,8 uchazeče. Nezaměstnanost v ČR je nejnižší jak historicky, tak i mezi zeměmi v Evropské unii.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Oficiální přijetí eura v nedohlednu, euroizace ekonomik se ale prohlubuje

Ilustrativní obrázek

Třetí zvýšení sazeb v řadě

Ilustrativní obrázek

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok s plánovaným schodkem 40 mld. Kč

Ilustrativní obrázek

České firmy jsou na vzestupu. Obyvatelstvo bohatne a nebojí se experimentovat.

Ilustrativní obrázek

Cenové tlaky z průmyslu zvolňují

Ilustrativní obrázek

Ceny v zemědělství klesají, ale v průmyslu rostouČti více
Ilustrativní obrázek

Aston Martin očekává tržní hodnotu 4 až 5,1 miliard liber po IPO v Londýně

Ilustrativní obrázek

Evropské průmyslové PMI za září ukončí letošní sestupný trend

Ilustrativní obrázek

Wall Street uzavřela na nových historických maximech, dařilo se akciím napříč sektory

Ilustrativní obrázek

Norges Bank zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,75 procenta

Ilustrativní obrázek

Šéf divize korporátního a investičního bankovnictví Bank of America odchází ze své funkce

Ilustrativní obrázek

Kapitálová přiměřenost Monety by před koncem roku 2018 měla dosáhnout úrovně v rozmezí 15,9 až 16,3 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.