Inflace v regionu poroste

11.10.2016 08:35 | fa ra | Diskuze

Jak v Polsku, tak v Maďarsku by inflace měla přidat na síle. Co to bude znamenat pro forexové tradery?

Foto: Web4Trader

Čekáme akceleraci meziměsíčního tempa. V Maďarsku se díky nízké základně v minulém roce čeká i silné zrychlení meziročního tempa (z -0,1 % na 0,7 %), které ovšem bude pouze dočasné. Polská deflace by se měla zmírnit na -0,5 % v září (z -0,8 % v srpnu) v souladu s předběžným odhadem. Meziměsíčně by ceny měly přidat 0,1 %, kvůli růstu cen v dopravě, které přidaly 1,3 %. Ke zmírnění deflace by měly přispět i další složky jako např. potraviny (+0,2 % m/m), odívaní a boty (+0,8 % m/m) a jádrová inflace by měla vykázat pokles o 0,2 % m/m (v srpnu -0,4 % m/m).

Inflace zpomaluje, ale nezaměstnanost dále klesá

Inflace v Česku v září stagnovala, když cenová hladina meziměsíčně poklesla o 0,2 % stejně jako v srpnu. Meziměsíčně stouply mírně ceny pohonných hmot a stagnovaly ceny potravin. Jádrové ceny klesly především vlivem sezónnosti. Meziročně klesala inflace ve všech kategoriích kromě pohonných hmot. Jejich tempo růstu podporuje klesající základny v minulém roce. Jádrová inflace zvolnila o 0,1 pb; což není dobrou zprávou pro ČNB. Na druhou stranu meziroční tempo celkové inflace je o něco vyšší než centrální banka očekávala ve své poslední prognóze.

Podíl nezaměstnaných v souladu s naší prognózou poklesl o 0,1 pb na 5,2 %. Kromě okresu Prostějov, kde se nezaměstnanost zvýšila, v ostatních minimálně stagnovala. Tento výsledek za září, kdy tradičně trh práce musí absorbovat absolventy škol, je způsoben dostatečnou nabídkou sezónních prací v zemědělství. Počet nezaměstnaných odpovídá situaci v prosinci 2008 a počet volných pracovních míst je 140 tis., což je osmileté maximum. Narůstající nerovnováha na trhu práce se tak odráží v růstu mezd.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.