Inflace v eurozóně nečekaně prudce zpomalila, nezaměstnanost nejníže za 10 let

14:14 | A O | Diskuze

Inflace v eurozóně v květnu zpomalila více, než se čekalo, ukázal v úterý rychlý odhad Eurostatu, a také její jádrový ukazatel prudce klesl i přes úsilí Evropské centrální banky popohnat růst cen.

Ilustrativní obrázek
Foto: Andrius Repsys

Statistický úřad Evropské unie uvedl, že spotřebitelské ceny v 19členném bloku zemí jednotné měny minulý měsíc meziročně stouply jen o 1,2 procenta po dubnovém růstu o 1,7 procenta. Ekonomové oslovení Reuters očekávali zpomalení na 1,3 procenta.

ECB cíluje inflaci ve střednědobém horizontu na úroveň těsně pod 2 procenty.

Příští měnové zasedání ECB se koná již tento čtvrtek. Člen Rady guvernérů Olli Rehn koncem května řekl, že banka je připravena znovu zavést měnová stimulační opatření, bude-li třeba, zatímco se trhy obávají ekonomického zpomalení v eurozóně.

Data Eurostatu ukázala, že meziroční růst cen nezpracovaných potravin v květnu zpomalil na polovičních 0,4 procenta a růst cen energií zvolnil na 3,8 procenta z dubnových 5,3 procenta.

Ukazatel jádrové inflace, jejž ECB rovněž sleduje při svém měnověpolitickém rozhodování a který vylučuje tyto volatilní složky inflace, minulý měsíc klesl na 1,0 procenta z 1,4 procenta za duben.

Ke zpomalení růstu cen dochází i přesto, že eurozóna zažívá nejnižší nezaměstnanost více než za 10 let. Míra nezaměstnanosti podle údajů Eurostatu v dubnu klesla na 7,6 procenta, nejnižší úroveň od srpna 2008, ze 7,7 procenta za březen.

Eurostat uvedl, že v dubnu bylo v eurozóně bez práce 12,529 milionu lidí, o 64.000 méně než v březnu a 1,147 milionu méně než v dubnu 2018.

Zdroj: Reuters
Zdroj: Patria Finance

Zdroj:Kurzy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak mohou studenti získat peníze na studium?

Ilustrativní obrázek

Dvanáctky nebo osmičky? Společnosti by měly zvážit, zda délka směny neohrožuje jejich zaměstnanceČti více
Ilustrativní obrázek

TradeFio – prodej 100 ks CVS

Ilustrativní obrázek

Wall Street roste

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy v zelených číslech; Trump nevěří brzké dohodě, čínská CB nakročila k dalšímu stimulu

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Wall Street končí pozitivně, pomohla vidina fiskálních stimulů v Evropě

Ilustrativní obrázek

Zámoří otevírá poslední seancí týdne v zelených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.