Inflace se vrátí dvě desetiny procentního bodu nad 2% cíl ČNB

17:55 | S L | Diskuze

Statistice českých dat za listopad pomohly především kalendářní efekty. Den navíc udržel dynamiku průmyslové výroby nad průměrem, pomůže i rekordní výroba aut.

Ilustrativní obrázek
Foto: Andrius Repsys

Naopak zahraniční obchod vykazuje nejnižší přebytek za posledních pět let.  Inflace v prosinci znovu zesílila poté, co se v listopadu propadla. Může za to příznivý efekt statistické základny i opětovné zdražení potravin.

První české statistiky vydané tohoto roku vyzní na první pohled celkem optimisticky. Podle nich průmyslová výroba v listopadu rostla o nadprůměrných 3,9 % meziročně. Pomohl ji k tomu jeden pracovní den navíc oproti listopadu 2017, po očištění však byla dynamika průmyslu spíše podprůměrná. Na zpomalování ukazují i předstihové indikátory, které v průběhu roku ztrácely jak u nás, tak i u českých největších obchodních partnerů.

Výroba aut nezpomalila ani v posledním čtvrtletí, když v listopadu překonala všechny rekordy, což se určitě v celkové statistice průmyslové produkce pozitivně odrazí.

Naopak zahraniční obchod skončí o téměř 9 mld. CZK v nižším přebytku než v listopadu 2017. Zatímco zpomalení průmyslu se odráží v mírnější dynamice vývozů, dovozní dynamika nezpomaluje.

Podíl nezaměstnaných v závěru roku podle našeho odhadu vzrostl o dvě desetiny na 3 %. Důvodem jsou především sezónní faktory, kdy zemědělské práce již skončily a ve velkém měřítku si svou pauzu vybírají také stavitelé. Sezónně očištěné měřítko naopak o desetinu procentního bodu pokleslo na  a prolomilo nový rekord.

Maloobchodní tržby v listopadu dosáhly podprůměrného růstu a nepomůže jim k tomu ani fakt, že domácnosti měly na nakupování o jeden pracovní den více. Důvodem je především vysoká srovnávací základna z minulého roku, čtvrtý měsíc v řadě ale poklesnou také tržby z prodeje automobilů. Spotřeba domácností však zůstala tahounem růstu české ekonomiky i v závěru roku a maloobchodní prodejci si loni v průměru polepšili o 4,5 %.

Inflace zrychlila díky nárůstu cen potravin

Po listopadovém propadu by prosincové statistiky měly ukázat na výrazný nárůst cenové hladiny. Jádrová inflace se udržela vysoko, když ji stále podporuje velmi slušný mzdový růst. Největším přispěvatelem cenové dynamiky však v prosinci byly ceny potravin. Po svém výrazném zpomalení v listopadu poslední měsíc roku přinesl jejich opětovné zrychlení. Jedinou brzdou cenové hladiny tak zůstávají ceny pohonných hmot, které následují masivní snížení cen ropy, které začalo v prvních říjnových dnech.

Průměrná cenová hladina se v prosinci podle našeho odhadu meziměsíčně zvýšila o 0,3 % a meziroční inflace tak zrychlila o dvě desetiny procentního bodu na 2,2 %. Ceny by měly stoupat i na začátku letošního roku poté, co dodavatelé energií upraví své ceníky. Navíc v prvních měsících letošního roku inflaci čeká efekt nízké statistické základny. V prvním čtvrtletí by se celková inflace mohla dokonce přiblížit ke 3%. To je jeden z hlavních důvodů, proč si myslíme, že ČNB zvýší sazby již na svém únorovém zasedání.

Zdroj:Monika Junicke a Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi mají naspořeno na důchod maximálně půl milionu

Ilustrativní obrázek

Inflace v eurozóně nečekaně prudce zpomalila, nezaměstnanost nejníže za 10 let

Ilustrativní obrázek

České makro: ČR roste rychleji než ekonomiky EMU. To logicky vyvolává tlak na posílení reálného kurzu.

Ilustrativní obrázek

Mnoho samoživitelů střední třídy propadá chudobě

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 21.5.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy v pátek smíšeně

Ilustrativní obrázek

Wall Street uzavírá v plusu, nejvýše za posledních 5 týdnů

Ilustrativní obrázek

Společnost MoffettNathanson vydala negativní doporučení na Twitter (-4,29 %)

Ilustrativní obrázek

OPEC snížil prognózu poptávky po ropě v roce 2019

Ilustrativní obrázek

Amerika po otevření posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.