Inflace se blíží svému vrcholu

14:44 | E V | Diskuze

Průmyslové výrobě se od konce loňského roku nedaří, a příliš to nedohonila ani v únoru.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Dynamika stavebního sektoru meziročně zpomalila především kvůli vysoké srovnávací základně, na rozdíl od průmyslu ho pokles poptávky netrápí. Zahraniční obchod stáhl dolů slabší průmysl, a tak skončil v únoru o něco nižším přebytkem, než loni. Inflace pokračuje ve zrychlování, v březnu podle nás přidala desetinu procentního bodu.

Předstihové indikátory jak domácí, tak i u českých největších obchodních partnerů predikují již několik měsíců v řadě zhoršování podmínek v průmyslu. Český index nákupních manažerů bez přestávky klesá již více než rok a od loňského prosince se dokonce pohybuje v pásmu kontrakce. Signalizuje tak snížení dynamiky v průmyslovém sektoru. Německý PMI index klesl dokonce na nejnižší hodnotu za posledních šest let. Pokles zahraniční poptávky tak může mít v českém průmyslu dlouhodobější dopad, než jsme původně předpokládali, především kvůli stále trvajícím geopolitickým nejistotám. Avšak vzhledem k meziměsíčnímu propadu v předchozích dvou měsících by se průmyslová výroba mohla v únoru stabilizovat, přičemž si v porovnání s únorem 2018 mírně polepší.

Stavební sektor se probral ze zimního spánku, z čehož mu pomohlo teplé únorové počasí. Poptávka po stavebních pracích je stále vysoká, stavbaře ale brzdí hledání vhodných pracovníků, a ani vysoká základna z minulého roku nedovolí stavební produkci výrazně meziročně růst. Podíl nezaměstnaných tak i kvůli stavební sezóně v březnu o dvě desetiny poklesne, a opět se tak po zimní přestávce dostane na 3 %.

Slabší výkon českého průmyslu se promítá i do dynamiky zahraničního obchodu, která si mírně meziročně pohorší. Dynamika dovozů i vývozů zůstane utlumená, snížení tempa dovozů napomáhá pomalejší investiční aktivita.

Inflace dále zrychluje, ale zůstane pod třemi procenty

Průměrná cenová hladina v Česku podle nás zůstala v březnu beze změny. Ceny potravin, které byly jedním z tahounů překvapivě silného zrychlení inflace na začátku roku podle nás v březnu mírně korigovaly svůj předchozí vzestup. Na druhé straně vidíme vzestup cen pohonných hmot, které čtyři předchozí měsíce pouze klesaly. Jádrové ceny se pravděpodobně mírně snížily, což je ale důsledek sezónnosti. Celkově očekáváme, že inflace zrychlí z únorových 2,7 % na 2,8 % v březnu. To je hodnota kousek pod horní hranicí tolerančního pásma ČNB. Pro centrální banku je to signál, že inflační tlaky v ekonomice nevyprchaly. Očekáváme tedy zvýšení sazeb na květnovém zasedání. Nicméně ČNB zvedne sazby pouze v případě, že se uklidní situace kolem brexitu a že do doby zasedání uvidíme alespoň nějaké pozitivní signály z německé ekonomiky. 

Zdroj:Monika Junicke a Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

S příchodem nového školního roku řada Čechů nastupuje do nové práce

Ilustrativní obrázek

Počet lidí, kteří změnili v uplynulých 6 měsících zaměstnání, klesl pod jednu pětinu, aktivně si práci hledá minimum lidí

Ilustrativní obrázek

Průzkum ČSOB: Firmy loví pracovní sílu už i na školách

Ilustrativní obrázek

Jak mohou studenti získat peníze na studium?

Ilustrativní obrázek

Dvanáctky nebo osmičky? Společnosti by měly zvážit, zda délka směny neohrožuje jejich zaměstnanceČti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street klesá

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy končí růstem

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely čtvrteční seanci bez výraznějších změn, index S&P -0,05%

Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu čtvrteční seance posiluje

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.