Inflace na Slovensku - komentář Martina Pohla, Generali Investments

13:13 | E V | Diskuze

Slovenská inflace se propadla na čtyřleté minimum.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Lednová data potvrdila pokračující ústup inflačních tlaků na Slovensku. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen pokleslo na 0.7 %, což je nejméně za poslední čtyři roky. Hlavní zásluhu na tom měly ceny energií pro domácnosti. Plyn zlevnil o 9,6 % a elektřina o 4,3 %. Obě položky patří mezi regulované ceny a se zpožděním reflektovaly propad cen ropy v uplynulém roce. Další výrazný příspěvek přišel od potravin, jejichž ceny meziročně poklesly o 0,5 %. 

Za pozornost stojí relativně stabilní růst cen služeb, které poměrně málo zareagovaly na zamrznutí aktivity v odvětvích citlivých na šíření koronaviru a související restrikce. Čistá inflace (celková bez potravin a regulovaných cen) dokonce mírně vzrostla na 1,6 %. 

Výhled na zbytek roku zůstává příznivý, i když nejsme tak optimističtí jako slovenská centrální banka (NBS), která očekává průměrnou inflaci v letošním roce okolo 0,7 %. Dle našeho odhadu bude průměrná inflace zhruba o půl procentního bodu vyšší. Vede nás k tomu několik důvodů. Za prvé ceny ropy budou výrazně vyšší než 42 dolarů předpokládaných NBS v poslední prognóze. To může kromě růstu cen pohonných hmot vyústit i v opětovný nárůst regulovaných cen energií v závěru roku. Za druhé očekáváme vyšší „jádrovou" či poptávkou inflaci. 

„Strnulost" cen vůči poklesu omezí dezinflační opožděné efekty slabé spotřebitelské poptávky a restrikcí a jejich odstranění později obnoví tlaky na růst cen v řadě odvětvích postižených pandemií, kde se firmy budou snažit zohlednit dodatečné náklady vyvolané pandemií a dlouhé období restrikcí donutilo část z nich opustit trh, čímž dojde k omezení konkurence. Určité zvýšení cen by tentokrát po dlouhém období uzavírek mohli tolerovat i spotřebitelé. 

Zajímavou otázkou je, proč zůstává vývoj cen na Slovensku výrazně příznivější než v České republice, kde v lednu vzrostly ceny o 2,2 % a kde vyšší inflace byla pravidlem i v předchozích letech. Při relativně podobné ekonomické situaci a struktuře ekonomik se zdá být tím klíčovým vysvětlením členství Slovenska v eurozóně. To vede k intenzivnějšímu „průsaku" nízké inflace z eurozóny do slovenských cen a k ukotvení inflačních očekávání na nižší úrovni. Slovensko se navíc přirozeně vyhnulo prudkému oslabení, které po propuknutí pandemie postihlo korunu a jiné středoevropské měny. Aktuální posílení koruny by tak mělo přispět k přivření rozdílu mezi českou a slovenskou inflací, nicméně vyšší česká inflace bude pravděpodobně pravidlem i v následujících letech. 

Zdroj:Marie Horňáková, PR.Konektor
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Inflace na Slovensku - komentář Martina Pohla, Generali InvestmentsČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.