Inflace mírně pod očekáváním

11:11 | E V | Diskuze

Inflace mírně pod očekáváním.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Vývoj v září: V září poklesla cenová hladina meziměsíčně o 0,6 %. Meziroční inflace tak zpomalila o desetinu procentního bodu na 3,2 %. Data jsou mírně pod naším očekáváním, když jsme čekali -0,5 % meziměsíčně a 3,4 % meziročně. Hlavním důvodem meziměsíčního poklesu byl negativní sezónní vliv spojený s cenami dovolených na konci letní sezóny a také pokles cen potravin. Nižší ceny potravin stály za meziročním zpomalením inflace.

I nadále tak platí, že inflace zůstává vysoká, když v meziročním vyjádření je tažena silným trhem práce a s ním souvisejícím růstem domácí poptávky z doby před nástupem pandemie (tento vliv působí i nadále). Druhým faktorem jsou ceny potravin, které i přes zářijový meziměsíční pokles zůstávají meziročně vysoké.

Prognóza: Ve zbytku letošního roku zůstane inflace vysoká, když se i nadále bude pohybovat kolem hranice 3 %. Ke zpomalení cenového růstu dojde až v první polovině příštího roku, kdy se více projeví vliv letošního utlumeného ekonomického vývoje. Tento protiinflační vliv ale nebude příliš výrazný, když trh práce zůstává i díky vládní podpoře silný a během léta nastalo relativně svižné ekonomické oživení, což je například vidět na vývoji maloobchodních tržeb, které byly během letních měsíců v růstu i meziročně. Pro výraznější protiinflační vliv by krize musela trvat delší dobu, což se ale samozřejmě ještě nedá vyloučit (viz dále). Od druhé poloviny příštího roku by již mělo docházet k pevnějšímu oživení české (i světové) ekonomiky, což sebou ponese nárůst inflačních tlaků a postupné zvýšení inflace opět mírně nad inflační cíl.

Vliv na ČNB: ČNB i nadále vyčkává a sleduje situaci. V tuto chvíli jsou podle jejího zářijového rozhodnutí sazby nastaveny adekvátně, což potvrdily i některé komentáře představitelů české centrální banky. Na druhou stranu je ČNB ale připravena ekonomice pomoci, pokud by se vývoj v ČR opět zhoršil. To stále vnímáme jako alternativní scénář, nicméně vzhledem k vývoji epidemiologické situace se pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky zvyšuje. Příští měnověpolitické zasedání je na začátku listopadu.

Rizika: V poslední době se zvyšují protiinflační rizika. Pokud dojde k dalšímu omezení chodu ekonomiky či dokonce k výraznějšímu lockdownu, dojde následně k negativnímu dopadu do vývoje cen a inflace by šla významněji dolů. To by se týkalo nicméně především až první poloviny příštího roku, nikoliv následujících měsíců. Pokud v základním scénáři čekáme v první polovině příštího roku inflaci jen mírně pod 2 %, při výraznějším omezení chodu ekonomiky by inflace šla v první polovině příštího roku k 1-1,5 % a zůstala by poblíž této hladiny delší dobu.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

VÝZVA ZAMĚSTNAVATELŮ: Vláda by měla do konce roku prodloužit i program Antivirus B

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 23.10.2020

Ilustrativní obrázek

Xilinx zveřejnila výsledky za 2Q 2021, tržby i čistý zisk na akcii překonaly nejvyšší očekávání

Ilustrativní obrázek

Tesla zveřejnila své výsledky za 3Q, které zhodnotila v mnoha ohledech jako rekordní

Ilustrativní obrázek

Firmy se na home office adaptovaly, pokles produktivity není tak velký jako na jaře

Ilustrativní obrázek

Silná čísla Snap ve 3Q indikují oživení na trhu s reklamou, z výsledků těží také další sociální sítěČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza na začátku obchodního dne ztrácí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.