Indické firmy se kvůli intervencím centrální banky nezajišťují vůči kurzovým rizikům

10:55 | Pet Bu | Diskuze

Závazek indické centrální banky Reserve Bank of India (RBI) spojený se stabilizací rupie má nečekaný následek. Místní společnosti si nezajišťují své půjčky ze zahraničí vůči kurzovým rizikům.

Foto: M M

Očekávání poklesu rupie vykázalo v posledních dvou letech druhý největší pokles mezi 23 rozvíjejícími se ekonomikami po Rusku, a to hlavně díky regulatorním intervencím indické centrální banky a úspěchu v růstu indických rezerv. Kombinovaná hodnota nezajištěných půjček vzrostla podle výpočtů firmy Standard Chartered Plc mezi dubnem 2014 a zářím 2016 o 78 miliard dolarů.

Podle šéfa jihoasijských finančních trhů ve firmě Standard Chartered Plc  Anantha Narayana se kombinace lhostejnosti a intervencí indické centrální banky ve snaze snížit volatilitu měny podílela na růstu půjček nezajištěných proti kurzovému riziku. Od tohoto zajištění firmy odradil také současný růst nákladů na takové opatření.

Následující graf ukazuje, jak jsou indičtí dlužnící citliví na prudký pád směnného kurzu indické rupie:

„Je to otázka obav o společnosti a tržní segmenty, které jsou vysoce citlivé na klesající rupii,“ řekl analytik Bansi Madhavani. „Neexistují žádná data nebo trend, které by podpořily tuto hypotézu, ale teorie morálního hazardu naznačuje, že snaha centrální banky o ukotvení kurzu rupie ve skutečnosti vede korporace k tomu, aby se proti kurzovým rizikům nezajišťovaly,“ dodal Madhavani. Jednoměsíční implicitní volatilita rupie klesal za poslední dva roky o 28%, což je největší pokles v zaznamenaný v Asii.

Do 31. 3. 2018 musí podle dat agentury Bloomberg indické firmy splatit asi 32 miliard dolarů v dluhopisech vydaných v cizí měně. Přibližně 95% těchto dluhopisů je vydáno v amerických dolarech. Děje se tak v době, kdy medián odhadu agentury naznačuje, že rupie do konce roku 2017 klesne ze současného kurzu 66,9950 na úroveň 69 rupií za dolar. Podle banky Commonwealth Bank je pravděpodobný pokles až na úroveň 71, i když se indická měna bude vyvíjet relativně lépe, než asijské trhy jako celek.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Rostoucí počet čínských firem má problémy se splácením svých závazků

Ilustrativní obrázek

Čínské dluhopisy se poprvé dočkají zařazení do respektovaného globálního indexu

Ilustrativní obrázek

Česká národní banka loni vykázala ztrátu 243,2 miliardy korun

Ilustrativní obrázek

Akcie a výhled na rok 2018, další rok býčího trhu

Evropské akcie dnes posílily na svá dvouletá maxima

Indie napumpuje do bank 32 miliard dolarůČti více
Ilustrativní obrázek

Americké indexy v pátek v kladném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Pražská burza zakončila týden růstově

Ilustrativní obrázek

CME: I bez výnosu z prodeje by se měl čistý poměr zadlužení přiblížit trojnásobku do konce 1Q

Ilustrativní obrázek

CME oznámila, že si hodlá televizní stanice na Slovinsku ponechat

Ilustrativní obrázek

CEO rumunské jednotky Erste hovořil na téma zavedení bankovní daně

Ilustrativní obrázek

V roce 2019 posílí česká koruna, zdraží komodity a uspějí nové startupy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.