Indická inflace tlačí na RBI

08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Na dubnovém zasedání o monetární politice hlasovala Indická rezervní banka pro snížení referenčcní repo sazby o 25 zb na 6,50% a přidala další umírněný komentář. Guvernér RBI Raghuram Rajan oznámil, že jejich „postoj v monetární politice zůstane vstřícný“.

Foto: Public Domain

Tyto komentáře ukazují na problém indických stratégů, inflace není vzhledem ke snižujícím se cenám komodit dál problém. Indikátory zveřejněné tento týden naznačují, že obavy z deflace byly překonané, ale inflace zůstává problémem.

Indická inflace spotřebitelských cen (CPI) poskočila meziročně z březnových 4.8% v dubnu na 5.4%. Inflace hlavní CPI stoupla meziročně z březnových 4.5% na dubnových 6.2%. Hlavním tahounem byl vzestup inflace potravin meziročně z 5.2% v březnu na 6.2% v dubnu. Zemědělský sektor trápí vysoké teploty a nedostatek deště v některých oblastech, což potáhne v následujících měsících inflaci ještě výš. Meteorologové předpovídají v blížících se měsících silné monzunové deště, což pomůže uvolnění tlaku, ale jejich analytickým schopnostech nedokážeme bezvýhradně věřit. Existuje významná možnost, že než se ochladí, CPI se vyšplhá ještě výš, a nemyslíme si, že očekávání dlouhodobé inflace zůstane ukotvené. Skoky cen v kombinaci s naším očekáváním pomalé normalizace inflace naznačují, že RBI pravděpodobně v roce 2016 sazby nesníží. Cílem je spíš podpora likvidity bankovního systému a převod, než zaměření na sazby. V indických ekonomických podmínkách se obáváme, že další snížení sazeb by mohlo přijít v srpnu. Spíš si ale myslíme, že Fed zvýší sazby nejdřív v listopadu a následující odliv dostane INR pod tlak. Hlubší snížení sazeb by jen zvýšilo odliv kapitálu a riziko nestability finančního systému, kterým by se RBI jistě ráda vyhnula. Přes neuspokojivou březnovou průmyslovou výrobu, která se meziročně snížila z 2,0% v únoru na 0,1%, zůstává růst zdravý. Důvody pro posílení INR zůstávají pevné a měna je chytrou volbou pro ty, kdo stojí o výnosy.

 

Swissquote

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.