Indexy cen výrobců - červen 2019

14:39 | B Z | Diskuze

Ceny průmyslových výrobců meziměsíčně klesly

Ilustrativní obrázek
Foto: vic

Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 2,5 %. Ceny průmyslových výrobců se snížily o 0,7 %, stavebních prací o 0,2 % a tržních služeb pro podniky o 0,3 %. Meziročně se zvýšily ceny zemědělských výrobců o 12,9 %, průmyslových výrobců o 2,5 %, stavebních prací o 4,8 % a tržních služeb pro podniky o 2,5 %.

Meziměsíční srovnání
Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 2,5 %. Vzrostly ceny jatečných prasat o 7,4 % a drůbeže o 1,6 %. Snížily se ceny zeleniny o 12,6 %, vajec o 1,0 %, mléka o 0,9 % a obilovin o 0,7 %.

Ceny průmyslových výrobců se poprvé od prosince 2018 snížily, a to o 0,7 %. Nejvýznamněji klesly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny dopravních prostředků byly nižší o 0,4 %, z toho ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla o 0,7 %, naopak vzrostly ceny motorových vozidel o 0,6 %. Snížily se ceny chemických látek a výrobků o 1,0 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly vyšší o 0,3 %, z toho zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa o 1,7 %, klesly pouze ceny mléčných výrobků o 0,7 % a nápojů o 0,4 %.

Ceny stavebních prací dle odhadů klesly o 0,2 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se nezměnily.

Ceny tržních služeb pro podniky klesly o 0,3 % v důsledku snížení cen za reklamní služby a průzkum trhu o 3,3 %. Dále klesly ceny za služby v oblasti zaměstnání o 1,2 % a ceny za finanční služby, kromě pojišťovnictví a penzijního financování o 0,7 %. Vzrostly ceny za služby v pozemní dopravě, a to o 0,5 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby se nezměnily.

Meziroční srovnání
Ceny zemědělských výrobců byly vyšší o 12,9 % (v květnu o 10,5 %). V rostlinné výrobě se ceny zvýšily o 17,9 %. Ceny brambor byly vyšší o 107,8 %, olejnin o 16,5 %, obilovin o 15,2 % a zeleniny o 3,3 %, ceny ovoce klesly o 6,7 %. V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 8,1 %, vzrostly ceny jatečných prasat o 23,5 %, mléka o 7,6 % a drůbeže o 4,9 %. Ceny vajec byly nižší o 0,2 % a skotu o 3,2 %.

Ceny průmyslových výrobců se zvýšily o 2,5 % (v květnu o 3,8 %). Vzrostly zejména ceny v odvětví elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 7,9 %, z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 10,3 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly vyšší o 4,0 %, z toho zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa o 8,2 %. Vzrostly ceny v odvětví pryžových, plastových a ostatních nekovových minerálních výrobků o 3,4 %, z toho betonových, cementových a sádrových výrobků o 8,9 %. Ceny v odvětví nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu byly vyšší o 4,4 %, z toho ceny oprav a údržby kovodělných výrobků, strojů a zařízení o 4,0 % a instalace průmyslových strojů a zařízení o 7,3 %. Významně klesly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin byly vyšší zejména ceny energií o 4,1 % a zboží krátkodobé spotřeby o 3,7 %.

Ceny stavebních prací se dle odhadů zvýšily o 4,8 % (v květnu o 5,5 %). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 3,9 % (v květnu o 4,1 %).

Ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 2,5 % (v květnu o 2,7 %). Vzrostly ceny za poradenství v oblasti řízení o 8,1 %, za služby v oblasti zaměstnání o 8,0 %, za pojištění, zajištění a penzijní financování o 5,2 %, za bezpečnostní a pátrací služby o 4,0 % a za poštovní a kurýrní služby o 3,9 %. Vyšší byly dále ceny za služby v pozemní dopravě o 3,3 % a za reklamní služby a průzkum trhu o 3,0 %. Nižší byly ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 1,8 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 2,5 % (stejně jako v květnu).

Ceny průmyslových výrobců v EU – květen 2019 (předběžná data) 
V zemích Evropské unie (EU28), podle údajů zveřejněných Eurostatem, ceny průmyslových výrobců v květnu stejně jako v dubnu zůstaly meziměsíčně na stejné úrovni. Nejvíce se zvýšily ceny na Kypru o 2,4 %. V České republice ceny vzrostly o 0,5 %, v Polsku o 0,3 %, na Slovensku o 0,2 %. V Rakousku se ceny nezměnily a v Německu se snížily o 0,1 %. Nejvíce klesly ceny v Lucembursku o 1,0 %.

Meziročně byly ceny v EU28 v květnu vyšší o 1,9 % (v dubnu o 2,9 %). Nejvíce se zvýšily ceny v Rumunsku o 5,9 %. Na Slovensku byly ceny vyšší o 4,1 %, v České republice o 3,8 %, v Německu o 2,0 %, v Polsku o 1,9 % a v Rakousku o 0,9 %. Ceny vzrostly ve všech zemích Evropské unie.

Zdroj:Český statistický úřad
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dnešní komentář BHS k průmyslu a stavebnictví

Ilustrativní obrázek

Firmy letos nabíraly nejvíce kvůli fluktuaci

Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - září 2019

Ilustrativní obrázek

Bleskovka: Inflaci táhnou dolů dovolené

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nezájmu Čechů o elektromobily

Ilustrativní obrázek

Dluhopisy může ohlídat Agent i ZástupceČti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie se obchodují na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy uzavírají s drobným růstem

Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.