Ignorujete silniční daň? Zjistěte, jaké vám hrozí sankce

14:35 | Mar Ve | Diskuze

Zapomněli jste uhradit silniční daň? Týká se vás vůbec? Jaké vám hrozí sankce za zpožděnou platbu? Odpovědi na tyto i další otázky naleznete níže.

Ilustrativní obrázek
Foto: oleg brovko

Důležité termíny

Samotné daňové přiznání musí být podáno do konce ledna. Zálohy na silniční daň se pak platí standardně čtyřikrát ročně a to v těchto termínech:

  • do 15. dubna za 1. čtvrtletí (leden až březen)
  • do 15. července za 2. čtvrtletí (duben až červen)
  • do 15. října za 3. čtvrtletí (červenec až září)
  • do 15. prosince za 4. čtvrtletí (říjen až listopad)

Jak si můžete všimnout, v žádném z uvedených období není zahrnut prosinec. Případný nedoplatek silniční daně tak musí být uhrazen ve výše uvedeném termínu pro podání daňového přiznání, tedy nejpozději do 31. ledna.

Jaké hrozí sankce?

Pokud si svou chybu uvědomíte dostatečně rychle, sankcím se vyhnete. Žádná pokuta se neplatí při podání přiznání během 5 pracovních dnů od řádného termínu. Pakliže nestihnete podat přiznání ani v této lhůtě, sankce začínají nabíhat od šestého pracovního dne. Pokuta za každý den prodlení je pak 0,05 % vyměřené daně. Pokuta nižší než 200 Kč se nepředepisuje.

Pakliže jste opomněli úhradu doplatku na dani, opět máte malý prostor pro opoždění, v tomto případě 4 dny. Od pátého dne začíná nabíhat úrok z prodlení. Jeho výše se odvíjí od roční repo sazby ČNB k začátku kalendářního pololetí, navýšené o 14 %. Aktuálně je to tedy 14,5 %. Sankce se opět nepředepíše, pokud nepřekročí 200 Kč.

Týká se daň i vás?

V první řadě je vždy potřeba určit, zdali je konkrétní vozidlo předmětem daně. Podmínkou je, že je vozidlo využíváno k výdělečné činnosti. Dalším krokem je určení, kdo je odpovědný za zaplacení daně. Většinou je to osoba zapsaná v technickém průkazu, může to ovšem být i zaměstnavatel, který platí zaměstnanci cestovní náhrady za využívání jeho osobního vozu. V takovém případě může být plátcem zaměstnavatel, přestože není jeho jméno uvedeno v technickém průkazu.

Je potřeba si dát pozor v případě, že někomu půjčujete váš vůz a daná osoba jej využívá k podnikatelské činnosti. V takovém případě je opět nezbytné daň uhradit.

Silniční daň se nemusí platit u vozidel s alternativním pohonem (elektrický, hybridní, LPG, CNG) do 12 tun.

Kde a jak daň zaplatit?

Přiznání k silniční dani podávejte u územního pracoviště krajského finančního úřadu dle sídla firmy či místa pobytu. Silniční daň můžete pak uhradit bankovním převodem nebo poštovní poukázkou. Daň lze platit prostřednictvím záloh 4x ročně ve výše zmíněných termínech. Za každý měsíc, kdy vznikla daňová povinnost, se platí jedna dvanáctina roční daňové sazby. Pokud na zálohy nechcete myslet, je možné jednoduše uhradit zálohy na celý rok hned při první platbě.

 

Více informací o silniční dani, jejím výpočtu a snížení či zvýšení, můžete najít v samostatném článku. Všechny aktuální potřebné formuláře naleznete v naší databázi.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dnes je poslední den pro podání daňových přiznání

Ilustrativní obrázek

Podat daňové přiznání elektronicky trvá několik vteřin

Ilustrativní obrázek

Lidé vyplňují daňová přiznání na poslední chvíli

Ilustrativní obrázek

Údaje z praní špinavých peněz by mohla sdílet i daňová správa

Rapper a hollywoodský herec DMX byl včera zatčen

Donald Trump neplánuje zveřejnit své daňové přiznáníČti více
Ilustrativní obrázek

Výroba čínského průmyslu rostla v květnu nejpomaleji za 17 let

Ilustrativní obrázek

Člen představenstva Kofoly Marián Šefkovič zakoupil 1810 akcií společnosti

Ilustrativní obrázek

Ropa vs. recese: Graf, který vydá za tisíce slov

Ilustrativní obrázek

Dluhopisy - Alternativa k bankovním úvěrům. Investovat do dluhopisů může každý

Ilustrativní obrázek

Bayer oznámil záměr investovat zhruba 5 miliard eur do alternativních způsobů boje s plevelem

Ilustrativní obrázek

Volkswagen oznámil rámcové podmínky IPO divize nákladních vozů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.