IBM zveřejnila výsledky za 4Q, ve kterých uvádí tržby pod očekáváním investorů

13:45 | E V | Diskuze

Americká společnost International Business Machines (IBM) zveřejnila výsledky za 4. kvartál roku 2020.

Ilustrativní obrázek
Foto: IBM

Reportuje tržby pod konsensem analytiků, zároveň však také zisk na akcii nad nejvyšším očekáváním (odhad 1,99 USD). Zveřejňuje výhled na rok 2021.

 

Výsledky společnosti (IBM) za 4Q 2020
  4Q 2020 Konsensus 4Q 2020 4Q 2019
Tržby (mld. USD) 20,4 20,7  21,8
Čistý zisk (mil. USD) 1,356 -- 3,670
Očištěný zisk na akcii (EPS, USD/akcie)  2,07  1,79  4,71

Hospodářské výsledky

Pokles tržeb společnosti IBM pod očekávání analytiků komentuje analytik Toni Sacconaghi od Sanford C. Bernstein & Co.: „Jedná se o sekvenční změnu, která se zdá být znatelně pod trendem,“ řekl Sacconaghi dle agentury Bloomberg na čtvrtečním konferenčním hovoru.

Nejvyšší tržby přinesla společnosti jednotka cloudu a kognitivního softwaru, vyšplhaly se na 6,84 mld. USD. Očekávání však byla položena na výše položených 7,26 mld. Do této jednotky patří i společnost Red Hat poskytující otevřený softwar, kterou firma v roce 2018 akvírovala. Dnes z velké části vede růst společnosti. Její tržby vzrostly o 19 %.

USD. Jednotka globálních technologických služeb utržila 6,57 mld. USD při očekávání 6,79 mld. USD. Tržby jednotky globálních obchodních služeb činily 4,17 mld. USD, čímž se vyrovnaly analytickým odhadům.  Tržby z IT systémů IBM dosáhly hodnoty 2,5 mld. USD, lehce tak předčily očekávání na úrovni 2,48 mld. USD.

Celkové tržby z cloudových služeb daly dohromady 7,5 mld. USD, za 4Q se jedná o 10 % růst. Oproti minulému kvartálu, kdy tyto tržby rostly o 19 %, se však jedná o zpomalení růstu tržeb.

Očištěná hrubá marže činila 52,5 % při konsensu 51,2 %.

Plány na vytvoření samostatné společnosti

Arvind Krishna, CEO společnosti, v říjnu minulého roku oznámil, že z jednotky infrastrukturních služeb plánuje vytvořit samostatnou veřejně obchodovatelnou společnost. Tato jednotka, která současně spadá pod divizi globálních technologických služeb, vykonává každodenní operace infrastrukturních služeb, jako je např. správa klientských datových center či tradiční IT podpora pro instalaci, opravu a provozování příslušenství.

Bloomberg uvádí, že ačkoli je tato jednotka zodpovědná za zhruba čtvrtinu prodejů a zaměstnanců IBM, její obchody se zmenšují s přechodem zákazníků ke cloudovým službám. Mnoho klientů navíc během pandemie aktualizace infrastruktury odložilo. Plán na vytvoření samostatné společnosti má být završen koncem roku 2021.

Směřování k hybridnímu cloudu

Společnost IBM se dle Bloombergu chce odlišit od svých rivalů v poskytování cloudových služeb jako je Amazon či Microsoft. Cesta společnosti vede skrze nabídku modelů hybridního cloudu, který pomáhá klientům v ukládání a zpracování dat napříč místní infrastrukturou, soukromými cloudovými službami a servery poskytované veřejnými firmami. Dle vyjádření Jamese Kavanaugha, CFO společnosti, od října 2020 oznámila IBM akvizici 7 společností zaměřených na hybridní cloud a IT.

Výhled společnosti a slovo CEO

Společnost v roce 2021 očekává na základě současných zahraničních měnových kurzů růst tržeb. Dále očekává očištěný tok peněz v hodnotě od 11 do 12 mld. USD. „Kroky, které provádíme směrem k hybridnímu cloudu a umělé inteligenci, začnou vykazovat své efekty, což nám dává jistotu, že můžeme v roce 2021 dosáhnout růstu tržeb,“ prohlásil ve výsledcích CEO společnosti Arvind Krishna.

Akcie IBM na NYSE klesají o 10,34 % na 118,10 USD.

 Vývoj akcií společnosti IBM

Vývoj akcií společnosti IBM

 

International Business Machines Corp (IBM) -10,34 % na 118,10 USD
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. USD) 105,1 P/E 13,7
Vývoj za letošní rok (%) -6,3 Očekávané P/E 10,6
52týdenní minimum (USD) 90,6 Prům. cílová cena (USD) 133,0
52týdenní maximum (USD) 158,8 Dividendový výnos (%) 5,5

 

Zdroj: Bloomberg

Zdroj:Matěj Švanda, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji české ekonomiky v roce 2020 (data o HDP)

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 2.3.2021

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 2.3.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza mírně v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes převážně klesaly

Ilustrativní obrázek

Krize proměnila kancelářský trh

Ilustrativní obrázek

Německý DAX posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie posilovaly, výnosy australských dluhopisů výrazně klesly po navýšení QE

Ilustrativní obrázek

Budou vakcíny a testování součástí novodobých firemních benefitů?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.