I přes neutuchající nejistoty na akciových trzích roste dnes většina asijských indexů

10:46 | B Z | Diskuze

Japonský Nikkei 225 +0,06 %, hongkongský Hang Seng +1,02 %, čínský Shanghai Composite +0,58 %, jihokorejský Kospi -0,58 %, australský S&P/ASX 200 -0,04 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: Dennis Jarvis

Čína včera zareagovala na Trumpovo opětovné vyostření rétoriky a jeho nedávné výhrůžky, že dodatečnými cly zatíží další čínský export v objemu 300 mld. USD. I přesto, že ve středu Bílý dům trochu zmírnil svá slova a uvedl, že celní sazebník se rozšíří případně až v polovině prosince, tak Peking odpověděl jednoznačně a nesmířlivě: Čína je připravena podniknout nutná protiopatření. Stanovisko o jedné větě nesděluje žádné další detaily, a to ani o zářijové schůzce vyjednávacích týmů ve Washingtonu.

Vedle nejistot v mezinárodním obchodě se řeší samozřejmě i obavy z možného příchodu globální recese. V tomto směru jsou tématem číslo jedna americké vládní dluhopisy, resp. invertovaná výnosová křivka. Pravý konec výnosové křivky se čím dál více prohýbá, protože včera desetiletý americký bond si sáhl na své tříleté minimum. Řeší se i americký vládní dluh s delší splatností: výnos třicetiletého bondu se včera dostal na svá historická minima a v současnosti se pohybuje na +1,71 % (TMUBMUSD30Y). Mezi znepokojenými investory se samozřejmě objevují i ti s chladnější hlavou, kteří upozorňují jednak na to, že natolik nízká výnosnost půjčování na americký vládní dluh je způsobena i kvantitativním uvolňováním FEDu, ale také na to, že potenciálním původcem negativního sentimentu na akciových trzích a ochabující hospodářské aktivity v určitých odvětvích jsou tenze v mezinárodních vztazích a deliberalizace světového obchodu.

I přes nepříznivé zprávy se však většina námi sledovaných asijských akciových indexů drží dnes v zelených číslech.

Šanghajská burza momentálně posiluje podle indexu Shanghai Composite rostoucího o 0,58 %. Hongkongským akciím se začalo opětovně dařit i přes napjaté vztahy s čínskou administrativou a nepokojem v městě: Hang Seng právě přidává 1,02 %.

Burza v Tokiu se podle indexu Nikkei 225 (+0,06 %) drží na zelené nule. Jižní Korea v červeném teritoriu: Kospi ztrácí 0,58 %.

Australský akciový trh se nachází pod nulou, když index S&P/ASX 200 odepisuje 0,04 %.

 

Japonský Nikkei 225 +0,06 % na 20418,81 b.
Hongkongský Hang Seng +1,02 % na 25754,58 b.
Čínský Shanghai Composite +0,58 % na 2832,2365 b.
Jihokorejský Kospi -0,58 % na 1927,17 b.
Australský S&P/ASX 200 -0,04 % na 6405,5 b.

 

Zdroj: The MarketWatch, Reuters, The Financial Times

Zdroj:Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.