I přes koronakrizi chybí ve strojírenství zaměstnanci, firmy přesto tlačí na mzdy

11:11 | E V | Diskuze

Jakkoli to v souvislosti s koronavirovou krizí a propadem ekonomiky zní překvapivě, je to skutečnost.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Strojírenským výrobním firmám v tuzemsku chybí zaměstnanci. A to dokonce v takové míře, že to řadě podniků komplikuje plnění zakázek. Vyplynulo to ze zasedání Rady odvětvové sekce automobilového průmyslu OS KOVO a Předsednictva Odborového svazu KOVO, která se minulý týden následně po sobě uskutečnila v Českých Budějovicích.

Do města na soutoku Malše s Vltavou se tak v průběhu čtyř dnů vydali řešit aktuální situaci zástupci odborů z většiny nejvýznamnějších strojírenských společností v ČR. „Se značným nedostatkem lidí se v České republice v současné době potýká naprostá většina strojírenských podniků. Největší problémy mají ty výrobní firmy, kterým se podařilo nasmlouvat zakázky a před vypuknutím koronavirové pandemie využívaly ve značném rozsahu agenturní pracovníky z Ukrajiny, Polska a dalších zemí. Ti zde nyní nejsou,“ uvedl předseda Odborového svazu KOVO Jaroslav Souček.

To, že českých pracovníků je stále velký nedostatek, není podle Součka nijak překvapivé. Problém je ovšem v tom, že stávající tuzemské kmenové zaměstnance tyto firmy nutí k maximu přesčasů, práci v sobotu i v neděli, aby své zakázky naplnily. Téměř všude, kde se před vypuknutím pandemie nepodařilo podepsat kolektivní smlouvu, už následně k navýšení mezd nedošlo. Dalším problémem je nařizování práce v rouškách bez toho, že by je zaměstnavatel přiděloval jako osobní ochranné pracovní pomůcky a bez návazných předpisů o přestávkách a dalších podrobnostech použití. V některých případech je totiž nelze z důvodu bezpečnosti používat

„Tlak na zaměstnance je nyní skutečně obrovský a otázkou je, jak se to bude dál vyvíjet. Zaměstnavatelé hrozí, že pokud 31. října skončí Antivirus A i B a nebude ještě dohodnutý kurzarbeit, začnou hromadně propouštět. A to mají spoustu zakázek, které nestíhají plnit,“ konstatoval Souček. Kurzarbeit má přitom plnou podporu odborů.

To potvrdil i místopředseda OS KOVO Libor Dvořák. „Odbory jednoznačně prosazují, aby Antiviry skončily až po zavedení kurzarbeitu. Odmítáme ale, aby si zaměstnavatelé brali své kmenové zaměstnance za rukojmí,“ zdůraznil Dvořák. Poznamenal, že ačkoli firmy z autoprůmyslu zasáhlo zavedení nouzového stavu ekonomicky asi nejvíce, jsou to nyní znovu ony, které se poměrně rychle vzpamatovaly a rozjely výrobu znovu tak, že nyní nemají lidi. „V průběhu prvního pololetí skončilo v autoprůmyslu 3,5 až 4 tisíce agenturních pracovníků a ti nyní nejsou, takže vyhrožování masovým propouštěním není na místě. Kurzarbeit samozřejmě, ale za podmínek, na nichž se shodnou všichni sociální partneři. A doufejme, že k dohodě dojde co nejdříve,“ dodal Dvořák.

Sekce automobilového průmyslu OS KOVO je největší odvětvovou sekcí svazu. Má 61 členů, kteří zastupují více než 62 tisíc zaměstnanců. Mezi její členy patří například kovácké odborové organizace v TPCA Kolín, Evobus Holýšov, Iveco Czech Republic, JAWA, Hyundai Motor Manufacturing Czech, Tatra Trucks, Aisin, Valeo, Continental Automotive a v dalších výrobních firmách.

Jihočechy vedle svých kolegů v radě automobilové sekce i při jednání předsednictva svazu zastupoval jihočeský zmocněnec OS KOVO Jan Janoušek. „České Budějovice nebyly pro obě setkání vybrány náhodně. Důvodů je hned několik. Prvním je tradice střídání hostitelských regionů, druhým skutečnost, že jednání se uskutečnilo ve vlastním objektu svazu, tedy v prostorách Domu kultury Metropol a účastníci byli ubytováni opět v hotelu patřícím OS KOVO a dalším je, že v jižních Čechách působí celá řada významných firem z autoprůmyslu. Například Motor Jikov Group, Dura Automotive Blatná, Robert Bosch České Budějovice, Brisk Tábor,“ prozradil Janoušek s tím, že i zde je nedostatek pracovníků velkým a aktuálním problémem.

„Samozřejmě, že nevidíme do budoucna a těžko odhadneme, co nás čeká. Realitou ale je, že podniky v autoprůmyslu znovu začínají mít víc zakázek, než lidí na jejich zpracování.  Rozhodně tak není doba, na mzdová omezení. Míra inflace je tedy spodní, nepřekročitelnou hranicí při uzavírání nových kolektivních smluv,“ zdůraznil Janoušek.

 

 

Odborový svaz KOVO je největší odborovou organizací v ČR, která sdružuje téměř 100 tisíc členů nejen z kovoprůmyslu. Je členem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a mezinárodních odborových sdružení IndustriAll Global a IndustriAll Europe.

Na jihu Čech působí v současné době v 60 převážně strojírenských podnicích. V regionu má více než pět tisíc členů, což představuje přibližně 24 procent všech zaměstnanců těchto firem. V rámci kolektivního vyjednávání, jehož cílem je dosažení příznivých mzdových, pracovních a sociálních podmínek pro své členy, však KOVO zastupuje všechny zaměstnance. Mezi firmy, kde OS KOVO působí, patří například Groz-Beckert Czech, Kern-Liebers CR České Budějovice, Jihostroj Velešín, ČZ Strakonice, Robert Bosch České Budějovice, ZVVZ Milevsko, Motor Jikov České Budějovice, Reinfurt Prachatice, Klima CZ Prachatice, Dura Automotive Blatná, Schneider Electric Písek a další.

 

Zdroj:Pavlína Jirková, Odborový svaz KOVO
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Přes 80 procent firem čeká na rozhodnutí o stravenkovém paušálu.

Ilustrativní obrázek

Banka Citigroup obnoví propouštění zaměstnanců

Ilustrativní obrázek

V průměru bylo odloženo 24 % zakázek projektových společností

Ilustrativní obrázek

Zaměstnanci jsou méně spokojeni, než si jejich nadřízení myslí

Ilustrativní obrázek

Současná situace urychluje změnu fungování firem a týmové spolupráce

Ilustrativní obrázek

39 % zaměstnanců se už připravuje na stravenkový paušálČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.