Hypoteční úrokové sazby dál klesají. Banky si konkurují lepším přístupem ke klientům

15:15 | E V | Diskuze

Ještě na začátku letošního roku byly úrokové sazby hypoték běžně nad třemi procenty.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Někteří ekonomové dokonce varovali, že sazby by se během roku 2019 mohly vyšplhat až ke čtyřem procentům. Realita je ale přesně opačná, úrokové sazby klesají a situace tak v současné době nahrává lidem, kteří touží po vlastním bydlení. Naopak banky kvůli nízkým sazbám nemají mnoho možností, jak se od konkurence výrazně odlišit - sází proto na lepší pro klientský servis a lidem se snaží nabídnout něco navíc. Raiffeisenbank se v hodnocení přístupu k žadatelům o hypoteční úvěr umístila na skvělém druhém místě.

Právě na přístup k žadatelům o hypotéku se v červenci letošního roku zaměřila studie nazvaná “Hypotéky 2019”. Hodnotila 12 bankovních společností na základě Mystery Shoppingu. Vybraní a vyškolení spolupracovníci vystupovali podle předem připraveného scénáře jako potenciální zájemci o hypotéku. Studie hodnotila celkem 120 mystery návštěv a na základě jejího hodnocení se Raiffeisenbank umístila na stříbrné pozici.

„Jsem rád, že výsledek studie ukázal, na co se dlouhodobě v Raiffeisenbank zaměřujeme. Tím je kvalita a odbornost našich specializovaných hypotečních poradců a nadstandardní servis při vyřizování hypotéky", okomentoval výsledky studie ředitel hypotečních center Raiffeisenbank Pavel Borek.

Jenže mladí lidé si v současné době vlastní bydlení nemohou dovolit, přestože jejich zájem o něj neklesá. Dokládá to i průzkum Raiffeisen stavební spořitelny, ve kterém 93 % lidí ve věku 18-36 let by chtělo žít ve vlastním. Nadpoloviční většina z nich by dokonce ráda bydlela ve vlastním domě, ovšem realita je taková, že aktuálně bydlí v pronajatých bytech, které navíc často sdílejí i s dalšími lidmi.

I přes obrovský zájem o vlastní bydlení se počet nově uzavřených hypoték snižuje. Za první půlrok uzavřeli zájemci hypotéky za 15 miliard korun, což je ve srovnání s loňskem téměř o tři miliardy méně. Důvodů je několik, avšak tím hlavním je rostoucí cena nemovitostí.

„Žadatel o hypotéku musí mít minimálně 10 % vlastních prostředků, což ovšem v případě bytů v krajských městech může představovat několik set tisíc korun. Přestože podle posledních informací developerů ceny bytů v Česku mírně zlevňují, průměrná cena za metr čtvereční v Praze je ale stále více než sto tisíc korun a v Brně téměř osmdesát tisíc,” říká Pavel Borek.

Zdroj:Pavel Machajdík, ShrtCut Studio s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak financovat koupi nemovitosti, když jejich ceny nadále rostou?

Ilustrativní obrázek

Opravdový hit v bydlení poslední doby? Řadové domy blízko měst

Ilustrativní obrázek

Realitní trh čeká po letech růstu cen klidnější období, výnos z investičních nemovitostí se ustálí mezi 3-4 % ročně

Ilustrativní obrázek

Souběh koupě a prodeje - čeho se vyvarovat?

Ilustrativní obrázek

Zájem o hypotéky vzrostl na internetu meziročně více než dvojnásobněČti více
Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 2.3.2021

Ilustrativní obrázek

Německý DAX posiluje

Ilustrativní obrázek

Pražská burza roste v čele s Erste a Avastem

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.3.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie posilovaly, výnosy australských dluhopisů výrazně klesly po navýšení QE

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.3.2021

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.