Hypoteční produkty jsou si čím dál více podobné, ušetříte na nich mnohem méně než dříve. Nejvíce lze nyní uspořit na energiích

13:09 | Redakce W4T | Diskuze

České domácnosti mohou ušetřit desítky tisíc korun ročně pouhou změnou poskytovatelů finančních produktů nebo energií. Přesné údaje o jednotlivých možnostech úspor pravidelně poskytuje společnost Porovnej24.cz prostřednictvím projektu Index24, který sleduje reálné výdaje domácností a možnosti úspor u nejběžnějších produktů.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Největším výdajem je pro velkou část českých domácností hypotéka.Na té šlo přitom ještě loni změnou produktu ušetřit v průměru skoro 2 000 Kč měsíčně, tedy 24 000 ročně. Hypoteční produkty jsou ale díky regulacím už tak srovnatelné, že měsíční splátky se mohou lišit jen o pár set korun, konkrétně v červnu byl takzvaný index úspory u hypoték jen 599 Kč měsíčně. Naopak zajímavých úspor mohou lidé dosáhnout především změnou dodavatele plynu.

Projekt Index24 už pátým rokem sleduje vývoj útrat domácností a také možností úspor u jednotlivých výdajů. „V polovině letošního roku sledujeme další pokles indexu úspor u hypoték, produkty bankovních domů jsou si totiž hodně podobné a měsíční splátky u nich tak velmi srovnatelné. Podle našich dat mohou domácnosti na měsíční splátce ušetřit jen necelých 600 Kč, to je v meziročním srovnánío 68 % méně,“ komentuje aktuální data Zbyněk Laisek, zakladatel Porovnej24.cz. Index úspory u hypoték klesl jen od začátku tohoto roku o více než 21 %. Vzhledem ke stále se zpřísňujícím podmínkám pro splácení hypoték lze očekávat, že pokles bude i nadále pokračovat, a rozdíly mezi jednotlivými hypotečními produkty se tak budou stále více vyrovnávat. Při splácení hypotéky přitom může i pár set korun měsíčně znamenat značné úspory. Při pětileté fixaci hypotéky se tak dá ušetřit 36 000 Kč.

Také u povinného ručení postupně hodnoty indexu úspory klesají, za poslední pololetí o 28 %. Zatímco koncem roku 2017 mohly domácnosti na ručení ušetřit přes 4 300 Kč ročně, aktuálně mohou být jejich úspory maximálně 3 100 Kč za rok. Největší snižování cen proběhlo začátkem tohoto roku, nyní dochází opět k pozvolnému zdražování pojištění.Zvyšování cen se dotýká všech sledovaných modelových rodin.

U havarijního pojištění nebo spotřebitelských půjček se ceny za poslední pololetí výrazněji nepohnuly. Jinak to ale vypadá u energií. „Pokud bych v tomto období hledal možnosti úspor, určitě bych doporučil optimalizovat rodinný rozpočet změnou dodavatele plynu, domácnosti by totižprůměrně ušetřily 3 303 Kč. U domácností, které využívají plyn více, např. na topení i vaření, pak výše úspory roste.“ doplňuje Zbyněk Laisek.Za poslední pololetí tak vzrostl průměrný index úspory u této položky o 1690 Kč. O téměř 400 Kč více mohou navíc domácnosti uspořit při výběru výhodnějšího dodavatele elektřiny.

Samotný Index24 sleduje dvě hlavní veličiny, díky kterým může jednotlivé ceny produktů srovnávat a zkoumat. Jsou jimi index útraty a index úspory. Index útraty ukazuje průměr cen, které lidé běžně utrácejí za finanční produkty a energie. V posledním roce i díky dobrým ekonomickým výsledkům trhu směřuje index vzhůru, útraty domácností se tedy zvyšují. Na růstu indexu se nejvíce podílí rodiny a single domácnosti. Index úspory naopak sleduje, kolik mohou domácnosti ušetřit správným výběrem dodavatele sledovaných služeb. Ukazuje tedy, jaký je cenový rozdíl ve stejných produktech mezi dodavateli. V posledních letech se rozdíly mezi dodavateli snížily, což je dáno především nižším rozdílem mezi nabídkami bank u hypotečních úvěrů.

Zdroj:Porovnej24.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Mladí se chtějí osamostatnit do 25 let. Pomoc s bydlením očekávají od státu

Ilustrativní obrázek

Konec roku zakončily hypotéky s průměrnou sazbou 2,51 %, p. a.

Ilustrativní obrázek

Vloni si lidé sjednali o 17 % méně hypoték.

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k hypotečnímu trhu

Ilustrativní obrázek

HYPOsplátka od RSTS už od 1,99 % ročně

Ilustrativní obrázek

Rok od zavedení opatření ČNB ohledně hypoték: Poptávka po pronájmech je extrémníČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Ilustrativní obrázek

OPEC+ je blízko dohody o prodloužení snížené těžby ropy, píše Bloomberg

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.