Hvězdná předpověď pro bitcoin na 2018

16:08 | fa ra | Diskuze

Jaké hodnoty dosáhne bitcoin v příštím roce, je absolutně ve hvězdách. Níže uvažované prognózy počítají s rozpětím 8.073 USD až 89.750 USD. Jiné tento interval zdola rozšiřují dokonce až k nule.

Ilustrativní obrázek
Foto: Day Donaldson

Končící se rok 2017 byl pro bitcoin i některé další virtuální měny fenomenální. Byl rokem, kdy se o virtuální měny začala zajímat širší investorská veřejnost, nikoli jen relativně malá a uzavřená skupinka technologických a futuristických nadšenců. Rok 2017 byl rokem, který nevídaně a vskutku jedinečně zhodnotil počáteční investice těch, kteří na bitcoin vsadili v minulých letech, tedy v dobách, kdy se jeho hodnota pohybovala v řádech několika málo desítek dolarů. Rok 2017 byl rokem pohádkové návratnosti bitcoinu a dalších virtuálních měn. Od počátku roku 2017 dosud bitcoin zbytněl o více než 1.900 %. A to se jen tak nevidí.

Toto neuvěřitelné číslo logicky vedlo k tomu, že byl paušálně označen za investiční bublinu. Inu, někteří analytici i obchodníci dál tvrdí, že armagedon ještě nepřišel a až přijde, tak pošle světovou ekonomiku do další velké krize. A těch se lidstvo nezbaví do doby, dokud  budou existovat peníze, jak svého času trefně veršem - nebyly peníze, nebyla kríze, poznamenal Jan Werich. Nějakou opravdu velkou korekci bitcoinu i dalších virtuálních měn samozřejmě vyloučit nelze, nicméně na druhou stranu nelze jednoduše říci, že by případný pád bitcoinu na dno nutně vyvolal světovou krizi finančního systému. Bitcoin totiž ani po svém hvězdném růstu nedisponuje takovou tržní kapitalizací, která by mohla podobně rozsáhlou krizi spustit. Není ani nějak přímo napojen na úvěry a dluhový trh. To lze nicméně konstatovat výhradně pro tento okamžik. Jak to bude v budoucnu, to je jiná. Během prosince 2017 se totiž už začaly vynořovat titulky o údajné provázanosti bitcoinu a dluhových transakcí. Inu, uvidí se.

 

Institucionalizace bitcoinu

Poslední měsíc letošního roku byl také měsícem, kdy se objevily první dvě bitcoinové futures-vlaštovky. FXStreet v současnosti nabízí zdarma odběr informačního vlákna o bitcoin futures kontraktech z Chicago Mercantile Exchange (CME). V tuto chvíli je však ještě brzy na to, abychom si mohli vytvořit obrázek o tom, jaký vliv budou tyto deriváty v příštích měsících mít na cenu bitcoinu. Jeden z nejvýznamnějších dopadů je to, že se obchodování virtuálních měn otevře především institucionálním investorům. Investorům jako jsou různé investiční fondy, banky, hedge fondy a další, zkrátka ty subjekty, které se v minulosti nemohly účastnit kompletně deregulovaného bitcoinového trhu.

A navíc, zavedení bitcoinových futures kontraktů znamená, že se vytvoří trh, který bude zaměřen opačným směrem (tj. sell) než dosavadní trh (buy). Tím by mohlo dojít k vytvoření určité rovnováhy, co se kapitálových toků týče.

Rok 2017 byl také rokem, kdy některé země jako třeba Japonsko, Rusko či Norsko začaly akceptovat bitcoin jakožto zákonnou platební metodu. Evropská unie se v tuto chvíli nachází ještě ve fázi úvah, co s bitcoinem a ostatními virtuálními měnami, a je značně pravděpodobné, že se tohoto tématu dotkne na příštím setkání zemí G20. Lze očekávat, že v duchu Evropské unii vlastnímu bude prosazovat větší regulaci virtuálních měn. Tvůrci aktuálního politického směru Evropské unie - Německo a Francie - mají obavy z netransparentnosti bitcoinových transakcí a tvrdí, že neregulované transakce ve virtuálních měnách by mohly vykolejit světovou ekonomiku.

 

Bitcoin coby rezervní kryptoměna

V letošním roce se spustila diskuze o tom, jakou roli bude zaujme bitcoin v dlouhodobém horizontu. Technické nastavení jeho blockchainu je totiž poměrně rigidní na to, aby se z bitcoinu mohla jednoho dne stát běžně používaná měna pro každodenní platební styk.

Pravděpodobnější je, že bitcoin bude stále větší měrou chápán jakožto brána do kryptoměnného světa, a to tím spíš, čím víc se budou kryptoměny jako takové stávat hlavním proudem. Bitcoin bude z největší pravděpodobností fungovat jakožto jakási rezervní virtuální měna, podobně jako dnes třeba americký dolar, švýcarský frank apod.  Virtuální měny mají s dnešními fiat měnami společné především to, že jsou založeny na důvěře, nikoli na nějaké substancielní hodnotě samy o sobě (že by byly kryty zlatem apod.).

 

Možné hrozby pro bitcoin v 2018

Neustále slýcháme o tom, jak se počítačovým hackerům daří prolomit kybernetickou bezpečnost nějaké platformy obchodující s virtuálními měnami a ukrást tokeny v řádech miliónů dolarů. Kupříkladu počátkem prosince probleskla zpráva o tom, jak se hackerům z platformy NiceHash podařilo ukrást 4.700 bitcoinů v přibližné hodnotě 80 miliónů USD, pakliže jednomu bitcoinu přiřkneme hodnotu 17.000 USD. Podobných incidentů je bohužel celá řada a ne vždy se zpráva o krádeži hackerů dostane na veřejnost.

V bitcoinu totiž hackeři našli poklad, který mluví jejich binární řečí, z čehož plyne, že jejich šance na úspěšnou krádež tímto faktem rostou. Podle firmy Kaspersky, v roce 2018 lze očekávat, že budou hackeři do počítačů implementovat malware, který bude těžební kapacity daného počítače využívat právě v jejich prospěch. V příštím roce bychom se proto měli připravit na zprávy, jak se hackerům podařilo využít kapacity miliónů počítačů k těžbě bitcoinů pro jejich účely.

Rok 2018 bude také s největší pravděpodobností představovat výzvu pro bitcoinovou infrastrukturu. Platformy obchodující virtuální měny by se měly připravit na větší obchodní ruch, posílit svou kybernetickou bezpečnost a obchodníci by se měli obrnit trpělivostí, poněvadž v dnešní ultrarychlé době mohou kupní či naopak prodejní příkazy obchodníků zabrat i dlouhé hodiny, než dojde k jejich realizaci.

Co se technické stránky věci týče, budou největšími výzvami pro bitcoin v příštím roce určitě jeho škálovatelnost a energetická náročnost. A vůbec největší nejistota v tomto ohledu pramení z toho, jak se bitcoinu podaří zvládnout vyšší počet transakcí, než jaký by měla síť jeho velikosti zvládat. Momentálně činí počet povolených bitcoinových transakcí za sekundu 7, zatímco Visa je schopna průměrně zvládat 4.000 transakcí (přičemž maximum činí 65.000). Výsledkem této skutečnosti je, že v průměru transakce zabere 10 minut. Bitcoinoví vývojáři se pokouší tento problém vyřešit rozštěpením blockchainu. Jen během posledních 3 měsíců jsme slyšeli o 6. Jedním z nejzávažnějších technických problémů je však problém škálovatelnosti. Nicméně je nutné konstatovat, že pro žádný z výše uvedených palčivých problémů se dosud nenašlo skutečně dlouhodobé řešení.

V poslední době se těžba bitcoinů stala natolik obtížná, že vyžaduje špičkové počítače a spoustu elektřiny. To je však drahé řešení, které se těžařům v řadě zemí již přestalo ekonomicky vyplácet.  Alespoň částečně by se tento problém dal vyřešit nasazením vhodné umělé inteligence. Například umělá inteligence Deepmind od Googlu by měla být schopna snížit spotřebu elektřiny o téměř 40 %.

Závěrem je potřeba zmínit, že řada technických problémů bitcoinu je spjata právě se skutečností, že bitcoin je oproti novějším virtuálním měnám již poměrně starou virtuální měnou, jakýmsi pionýrem, z jehož chyb se mnohé mladší virtuální měny mohly použit, a tudíž podobným technickým komplikacím, jakým nyní čelí bitcoin, samy čelit nemusí. Svůj blockchain mají totiž novější virtuální měny navržen tak, aby k těmto komplikacím nemuselo docházet. V příštím roce se proto připravme na další štěpení bitcoinového blockchainu.

 

Štěpení bitcoinu =  nová pravidla, nové kryptoměny

V srpnu 2017 se poměrně velká, avšak nikoli většinová část těžařů bitcoinu rozhodla navýšit kapacitu jednoho bloku bitcoinového blockchainu. Velikost jednoho bloku byla do té doby blockainovými pravidly bitcoinu limitována velikostí přibližně 1 MB, nicméně tito těžaři navrhovali navýšit velikost každého bloku až na 8 MB. Obě skupiny se mezi sebou nakonec nedohodli a blockchain bitcoinu se rozdělil na dvě samostatné větve - na původní bitcoin a na bitcoin cash (bcash). V roce 2017 se tedy z bitcoinu vyčlenily a oddělily tyto samostatné větve:

1. srpen 2017 - bitcoin cash (bcash) - navýšení kapacity jednoho bloku z 1 MB na 8 MB;

24. říjen 2017 - bitcoin gold - větší decentralizace a rovnost mezi těžebními technologiemi;

24. listopad 2017 - bitcoin diamond - také navýšení velikosti jednoho bloku z 1 MB na 8 MB plus zvýšení rychlosti transakcí a bezpečnosti díky použitému kódování.

 

Technický výhled pro bitcoin na 2018

Jednoměsíční předpověď pro bitcoin

Pro jednoměsíční analýzu vývoje kurzu BTC/USD použijeme čtyřhodinový graf s cílem nalézt vyvážené množství odpovídajících informací a odpovídající časový rámec. Tento graf začíná počátkem října 2017, čili v době, kdy se bitcoin obchodoval kolem 5 tisíc USD.

Přitom historické maximum v době psaní tohoto textu činilo 19.811 USD. V grafu červenou čarou značená medvědí divergence u MACD znamená výrazný nárůst počtu prodejců a velkou vzdálenost mezi cenou 19.811 USD a klouzavými průměry. Tato situace značně zvyšuje šance pro vznik medvědího scénáře v horizontu několika příštích týdnů.

4hodinový graf vývoje kurzu BTC/USD

 

Zdroj: FXS

Pokud se bude medvědí scénář dál rozvíjet, cílové ceny by mohly být následující:

První medvědí cílová cena by mohla ležet kolem úrovně 16.305 USD - 16.300 USD (23,6 % Fibonacci retracement); druhé medvědí cílová cena by mohla ležet kolem úrovně 15.225 USD - 15.250 (100-SMA); třetí medvědí cílová cena by mohla ležet kolem úrovně 14.216 USD - 14.980 USD (38,2 % Fibonacci retracement); čtvrtá medvědí cílová cena by mohla ležet kolem úrovně 11.850 USD - 12.000 USD (200-SMA).

4hodinový býčí graf vývoje kurzu BTC/USD

 

Zdroj: FXS

Naopak býčí scénář je sice méně pravděpodobný, nicméně ne zcela nemožný. Podle býčího scénáře by mohly být příští cílové ceny následující:

První býčí cílová cena by mohla ležet na úrovni 20.823 USD (161,8 % Fibonacciho rozšíření předchozího medvědího pohybu); druhá býčí cílová cena by mohla ležet na úrovni 25.393 USD (261,8 % Fibonacciho rozšíření předchozího medvědího pohybu).

 

Čtvrtletní předpověď pro bitcoin

Pro čtvrtletní předpověď byl použit denní graf. Výše jsme zmínili jednotlivé pravděpodobné scénáře vývoje kurzu bitcoinu. A tak si tyto scénáře protáhněme dál v čase.

Denní graf vývoje kurzu BTC/USD

 

Zdroj: FXS

Jakožto nejpravděpodobnější scénář se v době psaní tohoto textu jeví jeden z medvědích scénářů, který by se měl odehrát někdy v prvních týdnech nadcházejícího kalendářního roku 2018. Jde o čas, který potřebuje čára MACD proto, aby se dostala blíž k odpovídajícímu signálu. Jakmile dojde k setkání obou, měli bychom pak bedlivě sledovat vzorec "MACD fail" s cílem určit následující cenovou akci bitcoinu.

Directional Movement Index ukazuje ADX v silném býčím trendu, nicméně nyní klesajícím a těsnou situaci mezi kupci a prodejci, přičemž druzí zmiňovaní mají mírně navrch. Jde o setup, který by mohl přinést nejistotu.

Každopádně, první čtvrtletí roku 2018 by mělo přinést medvědí trend posledních dnů roku 2017. Následovat by měl menší krůček vzhůru před třetím medvědím segmentem.

První medvědí cílová cena by mohla ležet kolem úrovně 15.269 USD (23,6 % Fibonacci retracement); druhá medvědí cílová cena by mohla ležet kolem úrovně 12.545 USD (38,2% Fibonacci retracement); třetí medvědí cílová cena by mohla ležet kolem úrovně 10.274 USD (50% Fibonacci retracement); čtvrtá medvědí cílová cena by mohla ležet kolem úrovně 8.073 USD (61,8 % Fibonacci retracement a 100-SMA).

Naopak co se býčích cílových cen týče, tak ty jsou stejné jak v časovém horizontu měsíčním, kvartálním i ročním.

 

Roční předpověď pro bitcoin

Pokusíme-li se zplodit smělou roční předpověď pro vývoj kurzu bitcoinu, dostáváme se do sféry prakticky nemožného. Proto právě u této předpovědi je zapotřebí nutná dávka skepse.

Použít pro tento účel jakžtakž lze historické trendové čáry.

Denní graf vývoje kurzu BTC/USD

 

Zdroj: FXS

V grafu jsou zobrazeny minulé trendy let 2012, 2013 a 2014 a jejich projekce do budoucnosti.

Tento typ grafu se obvykle používá jakožto reference a podpůrný prostředek pro dotvoření obrazu o určité krátkodobější předpovědi, a to především v těch případech, kdy se cena dostane do blízkosti těchto ultradlouhých trendových čar.

A jak vidíme, rozdíly mezi trendovými čarami navzájem v čase narůstají, což ponechává značně velký prostor pro případné pohyby kurzu.

Denní graf vývoje kurzu BTC/USD (roční projekce)

 

Zdroj: FXS

Podíváme-li se důkladněji na zmiňované ultradlouhé trendové čáry, vyčneme z nich následující cílové úrovně pro prosinec 2018:

první cílová cena = 28.900 USD; druhá cílová cena = 29.930 USD; třetí cílová cena = 46.175 USD; čtvrtá cílová cena = 62.250 USD; pátá cílová cena = 89.750 USD.

Naopak co se medvědích předpovědí týče, lze předpokládat stejné úrovně podpory, jaké jsme naznačili u čtvrtletní předpovědi výše.

 

Závěr

Bitcoin patřil mezi hvězdné investice letošního roku 2017 a lze očekávat, že nadcházející rok 2018 pro něj může být jakýmsi zopakováním letošního nevídaného výkonu. Rizika, s jakými investor vstupuje na bitcoinový trh, jsou tak stejně vysoká, jako možná odměna.

Je radno nezapomenout, že bitcoin je vyvíjejícím se projektem s nejistým výsledkem, nicméně s pravděpodobností dalších štěpení jeho blockchainu, která mohou mít jak hladký, tak i drsný průběh. Bitcoin se bude muset vypořádat s řadou závažných technických výzev, pramenících z relativní zastaralosti a nedokonalosti jeho blockchainu. Budoucí role bitcoinu bude v technické rovině mj. odviset od míry dosažených technologických vylepšení jeho blockchainu.

V rovině monetárně-politické je nutno počítat s rostoucími regulačními tlaky ze strany centrálních bank i jednotlivých vlád, které budou nejspíš usilovat o větší kontrolu nad kryptoměnným světem.

Co se cenové akce týče, vyplatí se bitcoin rozhodně sledovat i v příštím roce 2018.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Cena Bitcoinu na úrovni 72 000 dolarů? Možná se dočkáme dříve, než si myslíte

Ilustrativní obrázek

Kryptomeny: Bitcoin ako bezpečný prístav v časoch neistoty?

Ilustrativní obrázek

Hackeři z jedné z největších kryptoburz ukradli bitcoiny za 40 milionů dolarů

Ilustrativní obrázek

Kryptozima je u konce, bitcoin je do roku 2020 na nových maximech

Ilustrativní obrázek

Banky a krypto by měly spolupracovat říká Simplecoin

Ilustrativní obrázek

Průzkum: čeští mileniálové už méně důvěřují kryptoměnámČti více
Ilustrativní obrázek

USD míří k maximům. Libra se propadá

Ilustrativní obrázek

Panika na finančních trzích sílí

Ilustrativní obrázek

Wall Street v poklesech následuje zbytek světa, S&P -1,5%

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza při pátečním ránu se zeleným číslem

Ilustrativní obrázek

Americké trhy odepisují přes procento

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.