HSBC Reserve Managers survey – čínský renminbi

12:12 | E V | Diskuze

Pokud jde o změny ve struktuře svých devizových rezerv za posledních 12-18 měsíců, centrální bankéř z Karibiku uvedl, že přidá renminbi k drženým rezervním měnám.

Ilustrativní obrázek
Foto: Alamy

Centrální bankéř z Asie prozradil, že opustil dolar a namísto něj nakoupil renminbi.

Čínský renminbi vyniká jako netradiční volba mezi rezervními měnami. Padesát pět procent respondentů odpovědných za rezervy v hodnotě 3 bilionů dolarů uvedlo, že renminbi mají ve svých portfoliích, a dalších 16 % uvedlo, že o tom nyní uvažují. Australský dolar s 54% podílem a kanadský dolar s 52 % jsou těsně v závěsu. Další skupinou měn s počtem respondentů kolem 30 %, byly měny Norska, Švédska, Dánska a Nového Zélandu. Osmnáct procent respondentů uvedlo, že investují do singapurského dolaru a 15 % do korejského wonu. Pouze čtyři centrální bankéři tvořící 6 % dotázaných uvedlo, že mají v portfoliu i českou korunu a další 9 zmínilo, že by do ní mohli v následujících 5-10 letech investovat.

Centrální bankéři, kteří uvedli, že investovali do čínského renminbi, australského dolaru a kanadského dolaru, pocházeli hlavně z ekonomik s vysokými a středními příjmy. Mezi těmi, kteří si vybrali renminbi, bylo 45 % z ekonomik s vysokým příjmem a 29 % respondentů a vyšším středním příjmem. U australského dolaru šlo o 43 % a 35% a u kanadského dolaru o 41 % a 38 %.

Třicet pět centrálních bankéřů též sdílelo podíl čínského renminbi na jejich celkových rezervách. Dvě třetiny z nich zodpovědných za 1.6 bilionu dolarů uvedlo, že tento podíl činil pouze 1-5 %, přičemž vážený průměr mezi touto skupinou byl 1,83 %. Obecně vzato, centrální bankéři ze zemí s vysokými příjmy vlastnili menší podíl renminbi na celkových rezervách než ti ze zemí s nízkými příjmy. Zatímco pouze 1 z 5 v zemích s vyšším příjmem vlastnil více než 6 % v renminbi, v zemích s nízkým příjmem šlo o 3 z 5.

Pět správců rezerv uvedlo, že jejich podíly byly menší než 1 %. Tato skupina byla zodpovědná za 600 miliard dolarů. Respondent z ekonomiky s vysokými příjmy uvedl následující důvody: „Čínský renminbi před několika lety vypadal jako hvězdná měna. Nyní vidíme, že trochu stagnuje, a jedním z důvodů může být skutečnost, že se Čína právě učí, co to pro zemi znamená otevřít finanční trh. Americko-čínská obchodní jednání nejsou ničím jiným než pokusem přimět renminbi a dolar ke spravedlivé soutěži. “

Při pohledu do budoucnosti jsou centrální bankéři optimističtější. Většina (58 %) se shodne, že bude čínský renminbi tvořit 10-20 % světových devizových rezerv. Téměř 30 % dotázaných si myslí, že této mety dosáhne čínská měna už koncem letošního roku. Pouze malá část (11 %) bankéřů si myslí, že renminbi získá podíl vyšší než 20 %, a téměř třetina (31 %) očekává, že nedosáhne ani 10 %.

Jeden z bankéřů ze země s vysokým příjmem vysvětlil tyto pozitivní očekávání:

Očekává se, že se podíl globálních rezerv investovaných do čínských aktiv se s rostoucí ekonomickou silou země a internacionalizací jejích finančních trhů zvýší. Cesta je ale stále dlouhá. “

 

Bankéř z Evropy podotkl, že vše nemusí být tak růžové:

"Globální alokace devizových rezerv do renminbi se letos dále zpomalí v důsledku Covidu-19 a geopolitického napětí kolem Číny."

Když přijde na jejich vlastní devizové rezervy, ukazuje se lehce odlišný obrázek. 69 % z nich si myslí, že bude renminbi tvořit méně než 10 % jejich rezerv v roce 2030. V Asijsko-pacifickém regionu zahrnujícím Čínu, Indii nebo Austrálii jsou stejného názoru paradoxně všichni dotázaní. Z regionu Jižní Ameriky a Karibiku se takto vyjádřili všichni, až na jednoho. Jeden z bankéřů s podílem renminbi téměř 5 % sdílel své obavy:

Dokud čínská vláda bude provádět opatření ke kontrole kapitálu a neposílí právní rámec, nejspíš nezvýšíme naše investice do renminbi. Naše expozice vůči čínské měně bude hlavně záviset na úrovni liberalizace tamějších trhů.“

Naopak centrální bankéři z Evropy a střední Asie vidí vše pozitivněji, přičemž čtvrtina z nich očekává nárůst podílu renminbi na 10-20 %. Jeden z respondentů z této skupiny uvedl:

V nejbližší době očekáváme, že podíl čínského renminbi v našem portfoliu bude stabilní, i když v dlouhodobém horizontu je velmi pravděpodobné, že dojde k jeho navýšení. Kromě velikosti investic by mohlo být důležité přidat do současné čisté vládní expozice nové třídy aktiv.“

44 % respondentů ze subsaharské Afriky se domnívá, že čínská měna bude představovat 10–20 % jejich rezerv, jak poznamenal jeden z nich: „Částka investovaná do renminbi v posledních letech neustále roste a očekáváme, že tento trend bude pokračovat."

V obou otázkách na podíl renminbi na devizových rezervách jsou nejoptimističtější centrální bankéři spravující portfolio v hodnotě méně než 25 miliard dolarů a ti s největšími portfolii bývají nejskeptičtější.

Zdroj:Dominik Ježek, Havas PR Prague
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.