HSBC Reserve Managers – euro

13:13 | E V | Diskuze

Nedostatek politické koordinace spojené s krizemi a negativní sazby byly hlavními faktory, které v očích centrálních bankéřů hrály v neprospěch eura jako rezervní měny.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

88 % z nich zodpovědných za rezervy ve výši 4,4 bilionů dolarů se shodne, že se euru za 20 let jeho existence nedařilo.

Jednotliví bankéři se ve svých komentářích diví, že měna uskupení zahrnující tři země G7 nehraje větší roli obzvláště ve srovnání s dolarem. Další vidí eurozónu jako mnohem náchylnější ke krizím a oproti USA i politicky méně stabilní. Podle některých kvůli tomu drží banky pouze minimum rezerv v eurech pro operativní potřeby, aby předešly zvýšeným nákladům spojeným s držením této měny.

To podtrhuje rozsáhlejší komentář jednoho z evropských bankéřů, který zdůraznil, že nedávné krize a politická opatření ECB nebyly hodny rezervní měny, a zaznamenal také dopad negativních výnosů zejména na centrální banky:

U rezervní měn počítate s vyšší stabilitou a nižšími intervencemi ECB. Kvantitativní uvolňování spolu s dluhovou krizí nejsou hodny rezervní měny. Dluhopisový i akciový trh fungovaly velmi dobře, ale centrální banky byly zvyklé žít z kupónů a úrokových sazeb a ty byly značně negativní. Proto bych obecně označil výkonnost eura jako nedostatečnou.‘“

Další centrální bankéř z Evropy (ale mimo eurozónu) vidí jako nejdůležitější ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny:

Hospodářská nerovnováha zemí eurozóny prohloubila hospodářskou krizi, což vedlo k nízkým / negativním výnosům vládních dluhopisů na evropském trhu a oslabila roli eura jako rezervní měny.“

Další z evropských bankéřů zaujal komplexnější a střídmější postoj:

Euro se stalo stabilní měnou, a to jak z hlediska směnného kurzu, tak z hlediska cíle cenové stability. Data ukazují, že efektivní směnný kurz vůči hlavním měnám byl stabilnější, ale od zavedení eura na nižší úrovni. Částečně se euru podařilo dosáhnout cíle statusu mezinárodní měny. Výkon eura byl poněkud poskvrněn těžkou krizí v eurozóně, několika případy státních dluhů a stagnujícím růstem příjmů. Celková výkonnost eura odhalila obtíže měnové unie vedené samostatnými národními vládami.“

Obecně se dotázaní shodnou, že má euro vyšší potenciál a v případě vyšších pozitivních sazeb by si vedlo mnohem lépe. To si myslí 63 % z dotázaných zodpovědných za 1,56 bilionů eur. Mezi bankéři ze zemí s nízkými a nižšími středními příjmy šlo dokonce o 75 %. Jako další nejdůležitější faktory zmínili bankéři užší politickou unii (15 %) a hlubší, likvidnější trhy (10 %).

Názory se však lišily napříč příjmovými úrovněmi i kontinenty. Mezi zeměmi s vysokými příjmy byla znatelně větší podpora pro hlubší a likvidnější trhy, jeden z pěti toto označil jako nejdůležitější faktor, přičemž méně než polovina takto označila pozitivní sazby. Centrální bankéři v zemích s vyššími středními příjmy byli více nakloněni politické unii: jeden z pěti tuto možnost umístil na prvním místě. Vyšší sazby jako první umístila drtivá většina dotázaných ze zemí s nižším středním příjmem.

Jeden z evropský centrálních bankéřů to okomentoval následovně:

Prostředí negativního výnosu v kombinaci s roztříštěnou tržní strukturou a významně sníženou likviditou v několika třídách aktiv dělá z eura méně atraktivní rezervní měnu ve srovnání s ostatními.“

Další evropský bankéř ze země, která ještě není, ale zvažuje zapojení do eurozóny, viděl jako hlavní důvod ekonomickou stránku:

Eurozóna, jako ‚země‘ eura, stále bojuje s dosažení ekonomické prosperity. A nevidíme žádný pokrok v hledání způsobu, jak nějak harmonizovat toto uskupení jako celek. Záporné sazby také nepomáhají, protože i kdybych se rozhodl dané riziko akceptovat, záporné výnosy a sazby mě vytlačují z eura do jiných měn s kladným nominálním výnosem.“

Pokud jde o změny ve struktuře svých devizových rezerv za posledních 12-18 měsíců, několik centrálních bankéřů uvedlo, že euro vyměnilo za kanadský či australský dolar.

Zdroj:Dominik Ježek, Havas PR Prague
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Siemens reportoval předběžné výsledky za 1Q nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

United Airlines zveřejňují tržby a očištěný zisk na akcii lehce pod očekáváním a dlouhodobý výhled

Ilustrativní obrázek

Moderní kancelářské budovy jsou zelené a nabité technologiemi

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 22.1.2021

Ilustrativní obrázek

Mototechna loni prodala 12 000 aut, zájem o zánovní auta vzrostl i přes pandemiiČti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.