HRW: Izraelské banky pomáhají v budování nelegálních osad

14:38 | fa ra | Diskuze

Izraelské banky napomáhají budování nelegálních židovských osad na území okupovaného Západního břehu Jordánu. Nabízejí totiž finanční služby novým osadníkům a místním radám. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Izraelské banky podle ní podporují rozšiřování osad, čímž přispívají k porušování práv Palestinců.

Ilustrativní obrázek
Foto: Ospedale Pediatrico Bambino Gesù

Izraelské a zahraniční banky mohou mít vinu i v případě, že mají vlastnický podíl na domech v osadách. Vzhledem k tomu, že izraelské zákony omezují finanční obnos, který mohou developeři žádat od kupců, bývají banky přímými partnery v projektech týkajících se budování nových osad, uvádí HRW.

Izrael se zmocnil Pásma Gazy, Západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma za války v roce 1967. Na Západním břehu Jordánu žije asi 400.000 izraelských osadníků a dalších 200.000 je ve východním Jeruzalémě, který Izrael anektoval bez souhlasu mezinárodní komunity. Z Gazy se Izrael stáhl v roce 2005.

Převážná část mezinárodního společenství označuje osady za nelegální a v rozporu s vytvořením nezávislé Palestiny. Izrael trvá na tom, že budoucnost osad musí být vyřešena v rámci mírových rozhovorů s Palestinci.

Izraelské banky na výzvu k reakci, kterou obdržely od HRW, neodpověděly. Asociace bank v Izraeli, která hlavní banky v zemi zastupuje, se ke zprávě HRW odmítla vyjádřit. HRW izraelské banky vyzvala, aby zavřely své pobočky v osadách a neposkytovaly služby napomáhající jejich budování.

Právní poradkyně Anne Herzbergová z izraelské nevládní organizace NGO Monitor uvedla, že HRW se zaměřila na izraelské banky s cílem snížit jejich atraktivitu pro investory a obvinila HRW z podpory bojkotu Izraele. Herzbergová rovněž podotkla, že šéf HRW pro Izrael a Palestinu Omar Shakir čelí deportaci, jelikož je obviněn z podpory bojkotu Izraele. Shakir vinu odmítá a kvůli rozhodnutí o vyhoštění se soudí s izraelskou vládou.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Americké sankce proti Íránu jsou součástí boje, prohlašuje šéf hnutí Hizballáh

Ilustrativní obrázek

Írán vyzývá muslimské země, aby přehodnotily své vztahy s USA

Ilustrativní obrázek

USA: Írán lhal o tom, zda se snaží získat jaderné zbraně

Ilustrativní obrázek

Bank of Israel: Počítačem řízené transakce ženou kurz šekelu vzhůru

Ilustrativní obrázek

Austrálie hodlá legalizovat vývoz léčivého konopí

Ilustrativní obrázek

Izrael ochromila stávka kvůli kvůli Teva PharmaceuticalČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.