Hospodářské výsledky Pegas Nonwovens za rok 2017: Meziročně vyšší tržby, ale nižší zisk

08:35 | fa ra | Diskuze

Výnosy znojemské textilky Pegas Nonwovens se loni meziročně zvýšily o sedm procent na 220,8 milionu eur (5,6 miliardy Kč). Čistý zisk naopak klesl téměř o 40 procent na 8,7 milionu eur (221 milionu Kč). Růst tržeb ovlivnily vyšší prodeje díky otevření nové výrobní linky a růst cen polymerů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Pegas Nonwovens

Nižší zisk je daný kombinací několika faktorů, ovšem EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) dosáhla předpokládané úrovně, tudíž generální ředitel František Řezáč považuje finanční výsledky za úspěšné. Uvedl to dnes v tiskové zprávě.

Ukazatel EBITDA se loni snížil meziročně o čtyři procenta na 44,7 milionu eur (1,1 mld Kč). "Pokles souvisel ve značné míře s přeceněním akciového opčního programu a s jeho akcelerací v souvislosti se změnou v ovládání společnosti," poukázal Řezáč na to, že v loňském roce získala zhruba 90 procent akcií společnost R2G Rohan Czech. Na poklesu čistého zisku se podílela právě nižší EBITDA, vyšší odpisy, respektive vyšší nerealizované kurzové změny v porovnávaných obdobích.

"Konsolidace akcionářské struktury nám umožnila uskutečnit dlouho plánované korporátní změny. Prosincová mimořádná valná hromada schválila přesun sídla holdingu z Lucemburska do Česka s cílem zjednodušit a zracionalizovat organizační strukturu. S tímto krokem souvisela i změna v orgánech společnosti. Vznikla dozorčí rada a do představenstva byli nominováni zástupci R2G," uvedl Řezáč.

Loni Pegas odešel z varšavské burzy a akcie se obchodují jen na pražské burze, pokračoval také v případě strategických projektů. "Klíčovým bylo spuštění nové linky ve Znojmě, kterou jsme uvedli do komerčního provozu s mírným předstihem. Další výzvou je dokončení projektu v Jihoafrické republice. Loni jsme uzavřeli smlouvu na koupi pozemku, objednali novou výrobní linku a získali stavební povolení," uvedl Řezáč. Nyní firma jedná se stavební firmou a již jednala o tom, komu bude dodávat výrobky.

Firma také usiluje o instalaci nové linky ve Znojmě, která má zcela novou technologii. Pokud bude úspěšná, umožní uvést na trh nové výrobky. Do provozu by měla přijít koncem roku 2019.

Pegas vyrábí netkané textilie pro stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Patří k předním evropským výrobcům a získává i další trhy na Blízkém východě a v Africe. Zaměstnává 570 lidí, v Česku má kromě Znojma závod v Bučovicích, další je v Egyptě.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akcie na pražské burze v závěru týdne opět oslabily

Ilustrativní obrázek

Slabší březen na pražské burze, v očekávání přitom dividendy

Ilustrativní obrázek

Pražská burza – přehled termínů letošních dividend

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v týdnu zredukovala letošní zisky

Ilustrativní obrázek

Akcie na pražské burze dnes ztratily takřka celé procento

Ilustrativní obrázek

Akcie na pražské burze dnes oslabily o 0,69 %Čti více
Ilustrativní obrázek

Akcie Ericsson mají za sebou největší jednodenní posílení od roku 2002

Ilustrativní obrázek

Do čela Advanced World Transport se nově postavil David Kostelník

Ilustrativní obrázek

Twitter zablokovala na své síti reklamu ruské kyberbezpečnostní společnosti Kaspersky Lab

Ilustrativní obrázek

Akcie JD.com oslabují poté, co analytici Credit Suisse zredukovali svůj celoroční výhled zisku

Ilustrativní obrázek

Akcie Starbucks mají prostor pro 30% oslabení, tvrdí analytici Hedgeye

Ilustrativní obrázek

Wendy's hodlá do roku 2020 otevřít 600 nových restaurací

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.