Hospodářské výsledky Komerční banky jsou mírným zklamáním, návrh dividendy 310 korun

08:18 | fa ra | Diskuze

Aktualizováno: Komerční bance loni klesl čistý zisk na 13,132 miliardy korun, což představovalo meziroční pokles o 1,5 procenta. Čisté provozní výnosy bance klesly o 1,8 procenta na 30,131 miliardy Kč. Vyplývá to z výsledků hospodaření, které banka dnes zveřejnila na svém webu. Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale.

Foto: Web4Trader

Čistý zisk připadající akcionářům banky loni dosáhl hodnoty 12,758 miliardy korun, přičemž konsensus analytiků v průzkumu agentury Bloomberg byl 13 mld. Kč. Dividenda z loňského zisku ovšem byla v souladu s očekáváním navržena ve výši 310 Kč na akcii, tj. ve stejné úrovni jako před rokem. To vůči poslední ceně akcií představuje 6,2% dividendový výnos. 

V posledním čtvrtletí loňského roku zaznamenala Komerční banka pokles čistého zisku na 2,941 miliardy korun z více než 3,3 miliardy korun v předchozím kvartálu. Bankovní skupině se ale ke konci roku dařilo zvýšit objem půjček poskytnutých zákazníkům na více než 548 miliard korun. Bance rovněž přibylo klientů, zatímco stavy zaměstnanců se prakticky nezměnily.

Provozní náklady zůstaly meziročně beze změny. KB podle očekávání rozpustila opravnou položku (409 mil. Kč), kterou vytvořila v souvislosti s novým fondem na záchranu bank, jelikož příslušný zákon začal platit až v tomto roce. Tento pozitivní efekt však byl vyrovnán odpisem budov. V rámci optimalizace nemovitostního portfolia KB plánuje prodat některé budovy, a proto je ve svém účetnictví překlasifikovala jako „držené k prodeji“. Z tohoto důvodu také musela přecenit jejich hodnotu tak, aby odpovídala současnému tržnímu prostředí. Za celý rok provozní náklady po očištění o tyto jednorázové vlivy mírně klesly (-0,3 % r/r).

Opravné položky ve 4Q výrazně vzrostly na 633 mil. Kč, k čemuž mimo jiné přispěly změny v nastavení rizikových modelů v druhé polovině roku a tvorba opravných položek k několika větším korporátním úvěrům. Rizikové náklady za celý rok dosáhly 21 b.b., mírně nad výhledem managementu (15 – 20 b.b.).

Konsolidované hospodářské výsledky Komerční banky (údaje v miliardách Kč).

  2015 2014
Čistý zisk 13,132 13,330
Čistý zisk náležející akcionářům 12,758 12,954
Celkové provozní výnosy 30,131 30,677

 

Zdroj: Výroční zpráva KB za rok 2014 a zpráva KB o finančních výsledcích za rok 2015

 

Zdroj:čtk, Komerční banka, j&t
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.