Horší česká data s kurzem koruny nijak nepohnula

10.05.2016 08:21 | fa ra | Diskuze

Klidný vývoj na globálních devizových trzích se včera projevil i na lokáních středoevropských trzích. Výsledkem byla nízká kurzová volatilita. Zatímco polský zlotý mírně posiloval, naopak maďarský forint lehce ztrácel. Kurz české měny byl včera naprosto stabilní, když se držel přilepený k úrovni 27,02 CZK/EUR. Od úrovně kurzového závazku tak korunu nedostala ani série čerstvých makroekonomických indikátorů z tuzemské ekonomiky.

Foto: Public Domain

Z našeho pohledu představují včera publikované březnové a dubnové statistiky mírné zklamání a potvrzují námi avizovaný slabší vstup české ekonomiky do roku 2016. Jádro pudla je přitom v tuzemských investicích veřejného sektoru, které z meziročního pohledu výrazně propadají po loňském boomu stimulovaném evropskými penězi. S tím souvisí publikovaný propad březnové stavební výroby (-12,5 % y/y) i slabá výkonnost průmyslové výroby za stejný měsíc. V kladných číslech (+0,6 % y/y) drží průmysl zejména silná zahraniční poptávka po českých automobilech. Oba dva faktory se pak pozitivně podepsaly na přebytku březnové bilance zahraničního obchodu. Zklamáním pro nás skončila i dubnová statistika z trhu práce. Podíl nezaměstnaných klesl v souladu s tržním očekáváním z březnových 6,1 % na 5,7 %. Nicméně téměř celý tento pohyb jde na vrub pozitivní sezónnosti. My jsme očekávali ještě o něco lepší výsledek a tedy o něco výraznější pokles sezónně očištěné nezaměstnanosti. I tady tak může být patrná určitá ztráta růstové dynamiky české ekonomiky v posledních měsících. Nic to ale nemění na faktu, že trh práce je utažený a růst mezd zrychluje. Jejich meziroční růst v průmyslu dosáhl v březnu 5,1 %.

Dnešek přinese z pohledu ČNB důležitou statistiku dubnové inflace. Očekáváme, že během samotného dubna se spotřebitelské ceny zvedly pouze o 0,2 %, což by znamenalo, že meziroční růst spotřebitelských cen dále zpomalil, a to z březnových 0,3 % na pouhých 0,2 % y/y za duben. Takovýto výsledek by byl o desetinu procentního bodu pod prognózou ČNB a potvrdil by bankovní radou prezentované naplňování mírně protitiinflačních rizik. Inflační čísla by tak mohla být impulsem pro určité oslabení tlaků na testování kurzového závazku.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.