Hlavní události kolem potíží čínské společnosti CEFC v České republice

20:53 | wa pe | Diskuze

Výběr hlavních událostí kolem čínské společnosti CEFC (společnost CEFC Europe dnes jmenovala nové statutární orgány):

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

 16. února - V Číně byl zatčen šéf společnosti CEFC China Energy a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming. Čínská CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. O zatčení a vyšetřování šéfa firmy kvůli podezření z ekonomické kriminality agentury informovaly 1. března. Poté vyšlo najevo, že se CEFC potýká s finančními problémy.

17. března - Prezidentův kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde měli za úkol ověřit informace o zadržení Jie Ťien-minga.

19. března - Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že zástupci Šanghaje a čínských úřadů potvrdili Mynářovi, že Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona. Podle vedení CEFC odejde z čela firmy.

- Zástupci evropské pobočky CEFC oznámili, že skupina stahuje žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k ČNB, a že 49 procent v CEFC Europe získá společnost CITIC Group vlastněná čínským státem.

27. března - Agentura Bloomberg oznámila, že CEFC China Energy plánuje prodat své globální realitní portfolio s účetní hodnotou přes 20 miliard jüanů (více než 65 miliard Kč). Do plánovaného prodeje jsou zařazeny také nemovitosti v Česku. Mluvčí CEFC (Europe) Group Company Pavel Bednář však ČTK sdělil, že prodej se nemovitostí vlastněných CEFC v Česku nedotkne.

3. dubna - Čínská rozvojová banka (CDB) jednala s věřiteli a držiteli dluhopisů o narůstajícím dluhu konglomerátu CEFC China Energy a snažila se je přesvědčit, aby na tento podnik nepodávali žaloby a nestahovali své úvěry.

18. dubna - Manažeři čínské státní firmy CITIC Group jednali na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem.

25. dubna - Zástupce ředitele divize CEFC pro mezinárodní výzkum Čuang Ťien-čung oznámil, že CEFC možná propustí polovinu ze svých 30.000 zaměstnanců.

4. května - Agentura Bloomberg oznámila, že CEFC již dva měsíce nevyplácí mzdy zaměstnancům a nabízí jim odstupné za dobrovolné ukončení pracovního poměru.

17. května - Mluvčí J&T Private Investments (JTPI) Petr Málek oznámil, že CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky vůči JTPI, která proto přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo včetně jeho místopředsedy Jaroslava Tvrdíka a dosadila krizový management. CEFC China Energy dluží skupině J&T 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč). J&T uvedla, že ke změnám přistoupila i proto, že získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, jimiž chtěla bránit věřitelům ve výkonu akcionářských práv.

- Tvrdík na twitteru uvedl, že CITIC Group založila účet u ČSOB Praha a připsala na něj 475 milionů eur. "J&T byla o připravenosti firmy v pátek (18. května) do 14:00, tedy v termínu stanoveném J&T, uhradit veškeré závazky CEFC China před svým rozhodnutím informována," napsal. J&T podle něho bezdůvodně odmítá peníze přijmout.

18. května - CEFC China oznámila, že považuje převzetí CEFC Group (Europe) Company a jejích aktiv v Česku skupinou J&T za nepřátelské a je připravena podniknout právní kroky. Napsala to v prohlášení, které ale z jejího webu večer zmizelo, nahradilo je vyjádření J&T ze 17. května.

- Spolumajitel J&T Patrik Tkáč na twitteru uvedl, že místo placení Tvrdík podal 40 předběžných opatření. Podle Tkáče je skupina připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe a "odevzdat klíče".

19. května - Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v dohodnutém termínu nezaplatila dluh za CEFC Europe. Zabránily tomu podle něj ale kroky J&T ze 17. května.

21. května - Podle Hospodářských novin skupina J&T převzala vedení v některých dceřiných firmách CEFC Europe.

- Společnost CEFC Shanghai International, která je dceřinou firmou CEFC China Energy, nesplatila v termínu dluhopisy za 2,09 miliardy jüanů (7,1 miliardy Kč).

25. května - Skupina J&T uzavřela dohodu s čínskou CITIC Group, která odkoupí pohledávky J&T za CEFC. Firma ovládaná CITIC získá 9,9 procenta J&T Finance Group.

28. května - Společnost CEFC Europe jmenovala nové statutární orgány. Místopředsedou představenstva se stal opět Jaroslav Tvrdík, jeho členkou pak je i Marcela Hrdá. Skončil krizový management, který předminulý týden dosadila skupina J&T, aby ochránila své pohledávky. Předsedkyní představenstva je jednatelka společnosti Rainbow Wisdom Žen Sia. V pětičlenném orgánu je vedle Tvrdíka a Hrdé ještě Štefan Füle a Čchan Čchao-tuo.

Vizitky členů představenstva společnosti CEFC Europe:

Štefan Füle (56) - bývalý diplomat, absolvent Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO); zaměstnancem ministerstva zahraničí se stal v roce 1987, mj. byl prvním tajemníkem stálé mise při OSN v New Yorku, velvyslancem v Litvě a Velké Británii; od května do listopadu 2009 byl ministrem pro evropské záležitosti v úřednické vládě Jana Fischera, od února 2010 do konce října 2014 zastával post komisaře EU pro rozšíření a evropskou sousedskou politiku; poté mj. působil jako zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro OBSE; loni v říjnu se stal členem dozorčí rady CEFC Europe.

Marcela Hrdá (46) - rodačka ze Slovenska vystudovala Technickou univerzitu v Bratislavě. V ČR působí od roku 2000, začínala ve společnosti Contactel, v letech 2004 až 2006 pracovala jako výkonná ředitelka pro transformaci a následně jako viceprezidentka pro marketing a prodej společnosti ČSA (šéfem ČSA byl tehdy Tvrdík), od května 2006 působila ve vrcholových pozicích ve společnosti Letiště Praha; v prosinci 2009 se stala generální ředitelkou České pošty, od března 2011 do května 2012 poté vedla Slovenskou poštu, v létě 2012 pak zamířila do společností podnikatele Jaromíra Soukupa, vlastníka největší české mediální agentury Médea či vydavatelství Empresa Média; v lednu 2016 byla jmenována výkonnou viceprezidentkou evropské části CEFC.

Jaroslav Tvrdík (49) - absolvent Vojenské akademie ve Vyškově zastával různé pozice na ministerstvu obrany, mj. byl také šéfem příspěvkové organizace ministerstva Vojenská lázeňská a rekreační zařízení a ekonomickým náměstkem ministra obrany; v letech 2001 až 2003 byl ministrem obrany, v letech 2002 až 2003 poslancem; poté byl tři roky prezidentem a předsedou představenstva Českých aerolinií; následně se živil jako podnikatel a ekonomický poradce a stal se zástupcem čínské CEFC, mj. se stal i předsedou představenstva fotbalové Slavie Praha.

Čchan Čchao-tuo - narodil se v roce 1975 v čínské provincii Fu-ťien, do společnosti CEFC nastoupil po získání bakalářského titulu v roce 2002, je prezidentem skupiny CEFC China Energy Company Limited, od října 2015 je předsedou dozorčí rady fotbalové Slavie Praha, je také členem 11. stálého výboru Šanghajské federace mládeže a viceprezidentem Asociace mladých dobrovolníků v Šanghaji.

Žen Sia - je jednatelkou nově založené společnosti Rainbow Wisdom, kterou pro své aktivity v Česku založila čínská CITIC Group.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

ČSOB od července zlepšuje služby pro klienty v letištních saloncích

Ilustrativní obrázek

Na poštách je od července možné platit kartami všech bank

Ilustrativní obrázek

ČSOB podporuje zájem dětí vyzkoušet si hospodaření s penězi

Ilustrativní obrázek

Můj partner utrácí dvakrát víc než já, říkají Češi

Ilustrativní obrázek

Valná hromada energetické skupiny ČEZ bude mít rušnější průběh

Ilustrativní obrázek

CEFC Europe má nové vedení. Místopředsedou představenstva je znovu Jaroslav TvrdíkČti více
Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v zeleném

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k dopisu Warrena Buffetta

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza mírně v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes převážně klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.