16. února - V Číně byl zatčen šéf společnosti CEFC China Energy a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming. Čínská CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. O zatčení a vyšetřování šéfa firmy kvůli podezření z ekonomické kriminality agentury informovaly 1. března. Poté vyšlo najevo, že se CEFC potýká s finančními problémy.
17. března - Prezidentův kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde měli za úkol ověřit informace o zadržení Jie Ťien-minga.
19. března - Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že zástupci Šanghaje a čínských úřadů potvrdili Mynářovi, že Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona. Podle vedení CEFC odejde z čela firmy.
- Zástupci evropské pobočky CEFC oznámili, že skupina stahuje žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k ČNB, a že 49 procent v CEFC Europe získá společnost CITIC Group vlastněná čínským státem.
27. března - Agentura Bloomberg oznámila, že CEFC China Energy plánuje prodat své globální realitní portfolio s účetní hodnotou přes 20 miliard jüanů (více než 65 miliard Kč). Do plánovaného prodeje jsou zařazeny také nemovitosti v Česku. Mluvčí CEFC (Europe) Group Company Pavel Bednář však ČTK sdělil, že prodej se nemovitostí vlastněných CEFC v Česku nedotkne.
3. dubna - Čínská rozvojová banka (CDB) jednala s věřiteli a držiteli dluhopisů o narůstajícím dluhu konglomerátu CEFC China Energy a snažila se je přesvědčit, aby na tento podnik nepodávali žaloby a nestahovali své úvěry.
18. dubna - Manažeři čínské státní firmy CITIC Group jednali na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem.
25. dubna - Zástupce ředitele divize CEFC pro mezinárodní výzkum Čuang Ťien-čung oznámil, že CEFC možná propustí polovinu ze svých 30.000 zaměstnanců.
4. května - Agentura Bloomberg oznámila, že CEFC již dva měsíce nevyplácí mzdy zaměstnancům a nabízí jim odstupné za dobrovolné ukončení pracovního poměru.
17. května - Mluvčí J&T Private Investments (JTPI) Petr Málek oznámil, že CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky vůči JTPI, která proto přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo včetně jeho místopředsedy Jaroslava Tvrdíka a dosadila krizový management. CEFC China Energy dluží skupině J&T 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč). J&T uvedla, že ke změnám přistoupila i proto, že získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, jimiž chtěla bránit věřitelům ve výkonu akcionářských práv.
- Tvrdík na twitteru uvedl, že CITIC Group založila účet u ČSOB Praha a připsala na něj 475 milionů eur. "J&T byla o připravenosti firmy v pátek (18. května) do 14:00, tedy v termínu stanoveném J&T, uhradit veškeré závazky CEFC China před svým rozhodnutím informována," napsal. J&T podle něho bezdůvodně odmítá peníze přijmout.
18. května - CEFC China oznámila, že považuje převzetí CEFC Group (Europe) Company a jejích aktiv v Česku skupinou J&T za nepřátelské a je připravena podniknout právní kroky. Napsala to v prohlášení, které ale z jejího webu večer zmizelo, nahradilo je vyjádření J&T ze 17. května.
- Spolumajitel J&T Patrik Tkáč na twitteru uvedl, že místo placení Tvrdík podal 40 předběžných opatření. Podle Tkáče je skupina připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe a "odevzdat klíče".
19. května - Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v dohodnutém termínu nezaplatila dluh za CEFC Europe. Zabránily tomu podle něj ale kroky J&T ze 17. května.
21. května - Podle Hospodářských novin skupina J&T převzala vedení v některých dceřiných firmách CEFC Europe.
- Společnost CEFC Shanghai International, která je dceřinou firmou CEFC China Energy, nesplatila v termínu dluhopisy za 2,09 miliardy jüanů (7,1 miliardy Kč).
25. května - Skupina J&T uzavřela dohodu s čínskou CITIC Group, která odkoupí pohledávky J&T za CEFC. Firma ovládaná CITIC získá 9,9 procenta J&T Finance Group.
28. května - Společnost CEFC Europe jmenovala nové statutární orgány. Místopředsedou představenstva se stal opět Jaroslav Tvrdík, jeho členkou pak je i Marcela Hrdá. Skončil krizový management, který předminulý týden dosadila skupina J&T, aby ochránila své pohledávky. Předsedkyní představenstva je jednatelka společnosti Rainbow Wisdom Žen Sia. V pětičlenném orgánu je vedle Tvrdíka a Hrdé ještě Štefan Füle a Čchan Čchao-tuo.
Vizitky členů představenstva společnosti CEFC Europe:
Štefan Füle (56) - bývalý diplomat, absolvent Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO); zaměstnancem ministerstva zahraničí se stal v roce 1987, mj. byl prvním tajemníkem stálé mise při OSN v New Yorku, velvyslancem v Litvě a Velké Británii; od května do listopadu 2009 byl ministrem pro evropské záležitosti v úřednické vládě Jana Fischera, od února 2010 do konce října 2014 zastával post komisaře EU pro rozšíření a evropskou sousedskou politiku; poté mj. působil jako zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro OBSE; loni v říjnu se stal členem dozorčí rady CEFC Europe.
Marcela Hrdá (46) - rodačka ze Slovenska vystudovala Technickou univerzitu v Bratislavě. V ČR působí od roku 2000, začínala ve společnosti Contactel, v letech 2004 až 2006 pracovala jako výkonná ředitelka pro transformaci a následně jako viceprezidentka pro marketing a prodej společnosti ČSA (šéfem ČSA byl tehdy Tvrdík), od května 2006 působila ve vrcholových pozicích ve společnosti Letiště Praha; v prosinci 2009 se stala generální ředitelkou České pošty, od března 2011 do května 2012 poté vedla Slovenskou poštu, v létě 2012 pak zamířila do společností podnikatele Jaromíra Soukupa, vlastníka největší české mediální agentury Médea či vydavatelství Empresa Média; v lednu 2016 byla jmenována výkonnou viceprezidentkou evropské části CEFC.
Jaroslav Tvrdík (49) - absolvent Vojenské akademie ve Vyškově zastával různé pozice na ministerstvu obrany, mj. byl také šéfem příspěvkové organizace ministerstva Vojenská lázeňská a rekreační zařízení a ekonomickým náměstkem ministra obrany; v letech 2001 až 2003 byl ministrem obrany, v letech 2002 až 2003 poslancem; poté byl tři roky prezidentem a předsedou představenstva Českých aerolinií; následně se živil jako podnikatel a ekonomický poradce a stal se zástupcem čínské CEFC, mj. se stal i předsedou představenstva fotbalové Slavie Praha.
Čchan Čchao-tuo - narodil se v roce 1975 v čínské provincii Fu-ťien, do společnosti CEFC nastoupil po získání bakalářského titulu v roce 2002, je prezidentem skupiny CEFC China Energy Company Limited, od října 2015 je předsedou dozorčí rady fotbalové Slavie Praha, je také členem 11. stálého výboru Šanghajské federace mládeže a viceprezidentem Asociace mladých dobrovolníků v Šanghaji.
Žen Sia - je jednatelkou nově založené společnosti Rainbow Wisdom, kterou pro své aktivity v Česku založila čínská CITIC Group.