Hlavní příčina, proč investoři končí ve ztrátě, je...

14:19 | Miloš Kotek | Diskuze

Když začnou investoři propadat panice, obvykle to znamená, že přijdou o peníze.

Foto: Public Domain

 

Pamatujete si, z čeho jste na trzích měli strach v minulém roce?

Pokud jste stejný investor, jako všichni ostatní, tak si nevzpomenete. A to je škoda. Kdybyste si to pamatovali, tak si uvědomíte, že nálada na trhu se mění stejně jako rychle jako počasí. Investoři mají tendenci pokaždé reagovat na zprávy přicházející do trhu.

A to je také důvod proč se jim nedaří soustavně vydělávat na trhu peníze.

Pojďme si to připomenout.

Před rokem jsme se obávali vývoje v Číně a zpomalování čínské ekonomiky. Investoři měli strach z toho, že projektovaný růst čínské ekonomiky v roce 2015 bude nejpomalejší za posledních několik desítek let. Čínský trh s akciemi se zřítil a Šanghajská burza koncem srpna za jediný den ztratila 8,5 %.

Tyto obavy vedly k panickému výprodeji amerických akcií. Koncem srpna 2015, během jednoho pětiminutového intervalu, se zřítila hodnota indexu Dow Jones Industrials o 1100 bodů.

Z dnešní perspektivy se tomu samozřejmě smějeme a nechápeme, jak jsme mohli být vystrašeni „takovou hloupostí“. A samozřejmě to tehdy nebyl konec světa. Ve skutečnosti vývoj v srpnu 2015 byl obrovskou příležitostí k nákupům.

Běžní investoři se z toho nikdy nepoučí. Od doby obav z čínských potíží se v trhu objevily minimálně další tři podobně hrozivé situace.

  • Leden až únor 2016 – korekce na akciovém trhu.
  • Obavy ohledně HDP za první čtvrtletí a zklamání z výsledkové sezóny.
  • Nečekaný výsledek hlasování o odchodu Velké Británie z EU (brexit).

Na následujícím grafu vidíme všechny čtyři události vyvolávající strach z dalšího vývoje. Kromě vývoje na indexu Nasdaq zde máme zakreslen tržní sentiment v podobě Hulbertova zpravodajského indexu tržního sentimentu (HNNSI). Ve všech čtyřech případech se dostala hodnota HNNSI pod – 40 %, což znamená, že pokaždé když nastala taková situace, tak 40 % analytiků a doporučovatelů radilo svým klientům obchodovat spekulativně na pokles, nebo si vsadit na přechod trhu do klesajícího trendu.

 

Graf: Nasdaq a index sentimentu HNNSI

Není překvapením, že u analytiků, kteří sází na obrat trhu, byly všechny tyto čtyři události považovány za příležitosti k nákupu. Pro investory spekulující na růst je však bohužel současná situace opačná. Index HNNSI je nad úrovní 80 % což značí, že každým okamžikem můžeme očekávat změnu směru.

Index HNNSI se sice drží nad úrovní 80 % již řadu týdnů a akciové trhy utěšeně rostou. Nicméně, historie poskytuje nám poskytuje vodítko a není pravděpodobný příchod dalšího růstu akcií, když se před tím, stejně jako v předchozích čtyřech případech, nedostaví nějaká událost vyvolávající strach z dalšího vývoje.

Nejlepší příležitosti k nákupu jsou, když teče po ulicích krev a nejlépe je zbavovat se akcií, když davy v ulicích tančí.

A v poslední době vidíme spoustu tanečních kreací.

 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.