Hlavní cíle summitu G20: Hledání kompromisu se Spojenými stát v otázce klimatu a volného obchodu

10:31 | fa ra | Diskuze

Hledání kompromisu se Spojenými státy v otázkách volného obchodu a ochrany klimatu bude dominovat summitu zemí G20, který se v pátek a sobotu uskuteční v severoněmeckém Hamburku.

Ilustrační foto
Foto: Gage Skidmore

Přední stránky novin budou ale zřejmě plnit také informace o vůbec první schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nebo zprávy o demonstracích v ulicích Hamburku.

Do přístavního města se sjede na 10.000 účastníků summitu a členů delegací, 5000 novinářů, 20.000 policistů a chybět nebudou ani desetitisíce demonstrantů. Největší pozornost bude i tak upřena na jednoho muže - amerického prezidenta Trumpa. Změny, které s sebou do americké politiky vnesl, se podepíší i na letošním summitu G20.

Zatímco v předchozích letech neměly velké světové ekonomiky větší problém přihlásit se v závěrečné deklaraci k volnému obchodu nebo ochraně klimatu, letos se kvůli postojům Trumpa očekávají horečná vyjednávání do poslední chvíle a někteří pozorovatelé dokonce pochybují o tom, že se vůbec podaří najít shodu na závěrečném prohlášení.

Složitá vyjednávání očekává také hostitelka summitu německá kancléřka Angela Merkelová, která se chce stejně jako ostatní evropské země nebo Čína přihlásit k zásadám volného obchodu a ochrany klimatu. Na druhé straně je americký prezident, který vypověděl pařížskou dohodu o ochraně klimatu z roku 2015 a opakovaně hovoří o možných protekcionistických opatřeních.

I proto, aby se obě pozice podařilo sblížit a jednání neskončila bez výsledku, setká se dnes - vpředvečer summitu - Merkelová s Trumpem. Německá kancléřka dala opakovaně najevo, že bude usilovat o nalezení kompromisu se všemi účastníky jednání, zároveň ale podle svých slov nechce, aby se zakrývalo, že zatím existují rozpory.

Podobných bilaterálních schůzek jako je ta Merkelové s Trumpem se v Hamburku uskuteční celá řada. Jednoznačně nejsledovanější z nich bude páteční jednání Trumpa s ruským prezidentem Putinem. Očekává se, že na něm budou vzájemně "oťukávat" a proberou celou škálu témat, včetně konfliktů na Ukrajině a v Sýrii.

Pozornost těmto tématům budou na summitu věnovat i ostatní země, jejichž představitele Merkelová oficiálně přivítá v pátek po 10:00. Celkem účastníky summitu, mezi nimiž bude i řada hostů z nečlenských zemí G20, čeká pět zhruba dvouhodinových jednacích bloků. Pozornost na nich chce Merkelová zaměřit také na boj proti terorismu, migraci, spolupráci s Afrikou, ženská práva, udržitelný rozvoj nebo digitalizaci.

Vedle pracovní náplně čeká státníky i kulturní program, v pátek večer totiž zavítají na koncert do nové budovy Labské filharmonie. Její okolí bude spolu s veletržním areálem, kde se uskuteční většina jednání, patřit mezi dvojici nejpřísněji střežených zón ve městě. Část aktivistů už dopředu avizovala, že se do těchto zón pokusí proniknout, další se zase chtějí pokusit zastavit kolony delegací na cestě z letiště do města.

Hamburská policie, kterou podpoří jednotky z celé země, tvrdí, že je připravena na všechny možnosti, včetně pokusů o zablokování částí přístavu. Početně největší demonstrace ji čeká v sobotu, kdy by v ulicích města mělo být 50 až 100 tisíc protestujících. Náročnější pro ni ale dost možná bude dnešní protest s názvem Vítejte v pekle, na který má dorazit až 8000 demonstrantů, kteří mohou použít násilí.

Na možné násilnosti a výtržnosti se připravují i obyvatelé druhého největšího německého města. Řada jich na pátek a sobotu raději odcestuje pryč, dalším asi 10.000 umožní firmy v pátek pracovat z domova. Na obchodech v ulicích, kterými projdou demonstrace, už více než týden visí plakáty, kterými se jejich majitelé distancují od summitu. Chtějí si tak zvýšit šance na to, že protesty přestojí bez poskvrny.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Prezident Trump na Twitteru popřel dosažení dohody s Čínou, zprávu The WSJ označil za falešnou

Ilustrativní obrázek

Trump tvrdí, že USA s Čínou obnoví vyjednávání již dnes ale „na jiné úrovni“

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 27.8.2019

Ilustrativní obrázek

Trump naštval Dány, nechtějí mu prodat Grónsko. Situace může nahrát Rusům a Gazpromu

Ilustrativní obrázek

Donald Trump opětovně kritizuje FED a volá po velikém snížení sazeb a novém QE

Ilustrativní obrázek

Článek BHS ke krizovým opatřením v Německu a USAČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

David Slezák: Zlato, máš na to!

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela lehce nad nulou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.