"Helikoptérové" peníze

05.08.2016 08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

"Helikoptérové peníze" jsou strategie monetární politiky, která byla ještě před několika měsíci nepředstavitelná. Ale po téměř deseti letech výrazně neortodoxní politiky globálních centrálních bank ve snaze uniknout stagnaci se spekuluje o tom, že Japonská banka zvažuje nejextrémnější možné politické opatření.

Foto: Day Donaldson

Ve snaze ukončit dvacetiletou japonskou krizi spustil ministerský předseda Šinzó Abe agresivní strategii označovanou jako „abenomika“. Japonská banka přešla do velice podpůrného režimu se zápornými úrokovými sazbami a spustil balíček mohutného kvantitativního uvolňování. Počáteční dopad byl pozitivní, růst i inflace se v Japonsku zvýšily. Nicméně ekonomický růst byl jen krátkodobý, takže BoJ rozšířila nákup aktiv - dluhopisy, ETF a J-REIT… v zásadě všechna likvidní aktiva.

Vyčerpaly se tím všechny ostatní možnosti (monetární politika dosáhla svých mezí), ale protože nechce přiznat porážku při snaze dosáhnout cílové 2% inflace, BoJ zvažuje nejkrajnější zásah. Spekulace trhu, že Japonsko zvažuje helikoptérové peníze, vzrostla, protože bývalý předseda Federálního rezervního systému Ben Bernanke se v Tokiu soukromě sešel s guvernérem BoJ Haruhikem Kurodou.

Ale i kdyby se BoJ nerozhodla pro zásah, kterému se obecně říká „helikoptérové peníze“, pokračující monetární a fiskální stimuly budou mít v zásadě stejný efekt.

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.