Hedge fondy sázejí na světlou budoucnost kovů

12:46 | Ne Ro | Diskuze

Investice hedge fondů do kovozpracujícího průmyslu vzrostly na svou nejvyšší hodnotu od roku 2011. Aktuální konjunktura nicméně byla vykoupena dlouhými roky problémů.

Foto: Per

Investice hedge fondů následují obecný trend přílivu kapitálu do průmyslových kovů, jejichž ceny konečně rostou.  Snížení produkce totiž konečně přineslo ovoce, jelikož pomohlo snížit přezásobenost trhu kovy. Snížení produkce přišlo v neposlední řadě z Číny, která je jedním z tahounů světového těžkého průmyslu a která se poslední dobou začíná zaměřovat na ochranu životního prostředí, na nové technologie apod. Dřívější přezásobenost trhu kovy svého času dostala nejeden hedge fund do problémů, obzvláště ty, které se na trh s kovy zaměřovaly.

Údaje z S&P Intelligence dokládají, že investice hedge fondů do kovů a akcií důlních společností dosáhly 5. září 18,52 miliard USD (13,65 miliard liber). Pro srovnání uveďme čísla z předchozího vrcholu z roku 2010 (28,98 miliard USD) i z předchozího minima z roku 2015 (10,16 miliard USD).

Pro spekulativní investory začínají být opět atraktivní i barevné kovy jako je měď (potrubí), nikl (baterie) a hliník (automobily), ačkoliv se tyto kovy vyznačují volatilitou.

Měď letos zaznamenala silnější poptávku z Číny, než s jakou se původně počítalo. V kombinaci se slabším americkým dolarem se pak její cena vyšplhala na tříleté maximum poblíž 7000 USD za tunu.

Data z Barclays uvádějí, že investice do průmyslových kovů, včetně indexů a ETF, v červenci dosáhly celkem 27 miliard USD, přičemž loni v témže měsíci činily jen 23 miliard USD a v červenci roku 2015 dokonce jen 14 miliard USD.

Hedge fondy též začaly víc do kovů investovat i skrze akciový trh. Akcie Anglo American (AAL.L) vzrostly během uplynulých 12 měsíců do 11. září o 69,7 %. Hedge fondy nyní s oblibou investují do těžebních společností jako Glencore (GLEN.L) a BHP Billiton (BLT.L), jejichž akcie během téhož období posílily o 103 % respektive o 43,5 %.

Ukazuje se také, že hedge fondy s významnou expozicí svého portfolia do kovů během 12 měsíců do konce srpna 2018 vykazovaly návratnost investic vyšší než 4 %, jak ostatně dokládají data z Eurekahedge.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Hliník se stěhuje z Ruska, trh se obává krize

Ilustrativní obrázek

Švýcarsko protestuje proti zavádění dovozních cel na produkty z oceli a hliníku

Ilustrativní obrázek

Uplynulé období přálo neenergetickým komoditám

Ilustrativní obrázek

USA jsou celosvětově největším dovozcem oceli

Ilustrativní obrázek

Představitelé USA a Evropské komise dnes jednali o dovozních clech na ocel a hliník

Ilustrativní obrázek

Donald Trump chce snížit dovoz oceli a hliníku z EU o desetinuČti více
Ilustrativní obrázek

Rozdíl mezi cenami nafty a benzínu se ztenčil na 23 haléřů

Ilustrativní obrázek

Letošní úroda je podprůměrná. Nedařilo se obilovinám, bramborám, cukrovce ani máku

Ilustrativní obrázek

Pohonné hmoty výrazně zdražují. Cena nafty se přibližuje ceně benzínu

Ilustrativní obrázek

Hurikán Michael, který nyní dosahuje čtvrté kategorie a hrozí zničit značnou část Floridy, aktivizoval býky na zemním plynu

Ilustrativní obrázek

Proč zlato marně čeká na „come-back“

Ilustrativní obrázek

Raketový růst ceny ropy nebere konce. Řidiči se musí připravit na zdražování pohonných hmot

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.