Hedge fondy houfně spekulují na pokles čínského jüanu

10:58 | wa pe | Diskuze

Čína si pomalu musí zvykat na nižší tempo růstu a její centrální banka pálí na ochranu jüanu (CNY) před prudkou devalvací takřka stovku miliard USD ze svých devizových rezerv měsíčně. Některé hedge fondy cítí příležitost a mohutně spekulují na další pokles čínské měny, uvedl portál MarketWatch.

Foto: Moerschy

 

V čele jednoho z nich stojí Kyle Bass, zakladatel Hayman Capital Management, který během hypoteční krize ve Spojených státech jako jeden z mála nejenže uchránil své investice, ale dokonce je i zhodnotil v řádech miliard USD.

Bass se připojuje k názoru Georga Sorose, který považuje čínskou ekonomiku za přetíženou špatnými úvěry a své úvahy dále rozvádí. Podle něj je míra vlastního kapitálu čínských bank příliš malá na to, aby bez pohromy přečkaly tvrdé přistání, které hospodářství Země středu pravděpodobně čeká.

Čínská ekonomika má za sebou celá desetiletí pohádkového růstu, který umožnil nejenom vytvoření největších devizových rezerv na světě, ale také mohutné investice v zahraničí a kumulaci kapitálu. Bass odhaduje, že čínský bankovní systém rapidně vzrostl mezi lety 2005 a 2015 na 34,5 bilionu USD, přičemž HDP země je podle údajů Světové banky asi 10,2 bilionu USD. Při takto rapidním nárůstu kapitálu ve velmi krátké době se zkrátka nedá vyhnout jeho chybné alokaci, tvrdí manažer hedge fondu.  

Jeho názory sdílí i Jim Chanos z Kynikos Associates, který pochybuje o trvalé udržitelnosti čínského hospodářského růstu na dluh. Je třeba dodat, že Chanos čínskému hospodářskému modelu nevěří již dlouho a v minulosti už několikrát chybně předpovídal jeho ústup ze slávy. Tentokrát je však ve svém medvědím výhledu podpořen nejen dalšími manažery hedge fondů, ale hlavně jejich kapitálem. Na pokles jüanu (CNY, renminbi) sázejí například David Tepper z Appaloosa Management, David Einhorn z Greenlight Capital či Stanley Druckenmiller z Duquesne Capital.

Po Sorosových chmurných predikcích vývoje čínské ekonomiky z konce ledna, zaznívaly z čínských oficiálních míst hlasy, které slavného investora varovaly před údajně marným pokusem vést válku proti jüanu. Uvidíme, jestli se „Muž, který zruinoval Bank of England“ a další měnoví spekulanti podobných výroků zaleknou.

Z Číny loni odtekl kapitál v celkové výši dosahující 1 bilionu dolarů. Někteří čínští střadatelé přesouvají své úspory pryč ze země ze strachu z prudké devalvace juanu a nejistoty, co se týče záměrů čínské vlády.

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.