HDP zpomaluje zatímco inflační tlaky přetrvávají

13:47 | Redakce W4T | Diskuze

Česká ekonomika zpomaluje. Na konci třetího čtvrtletí klesla dynamika průmyslu i maloobchodních tržeb. Pro rychlejší růst chybí podpora z vnějšího prostředí, když i ekonomický růst v eurozóně v poslední době přináší pouze zklamání. Inflační tlaky však ještě ani při zpomalení ekonomiky nevyprchaly. Říjnový růst cen byl tlačen cenami potravin a pohonných hmot, zatímco jádrová složka cen vykázala další pozvolné zvýšení. 

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Po ne úplně přesvědčivých růstech v první polovině roku měsíční data za třetí čtvrtletí naznačují, že ke zrychlení ekonomiky ještě nedošlo. Ekonomika tak bude pokračovat v pomalejším růstu. Část ekonomiky nemá na silnější růst kvůli kapacitním omezením, zatímco některé podniky trpí skomírající poptávkou z eurozóny. Růst v EMU totiž tento rok výrazně zaostává za očekáváním. I vzhledem k tomu očekáváme záporný příspěvek zahraničního obchodu do HDP. Domácí poptávka zůstává hlavním tahounem růstu HDP. Utažený trh práce a velmi silný růst mezd stále podporují spotřebu domácností. I ta ale zpomaluje. Domácnosti si v souvislosti s ekonomickým zpomalením začínají vytvářet opatrnostní rezervy. To je vidět na míře úspor. Naopak investice by si měly svou dynamiku zachovat, protože se výrobci budou snažit rozšířit svou nedostatečnou výrobní kapacitu. K tvorbě kapitálu se přidává i veřejný sektor, který musí kvůli pravidlu N+3 do konce roku vyčerpat část peněz z EU fondů. Očekáváme, že ekonomika ještě v posledním čtvrtletí zrychlí ruku v ruce se zvyšováním produkce v eurozóně. Celoroční růst by měl letos dosáhnout 2,9 %.

Pokles nákupního apetitu domácností se odráží na maloobchodních tržbách. Prodejci podle našeho názoru zažili v září nejslabší měsíc z celého Q3, když jejich tržby vzrostly meziročně o pouhých 2,7 %. Celkově si i tak za třetí čtvrtletí připsali téměř 4 %. 

Průmyslová produkce nadále naráží na své kapacitní limity, což se projevilo i v dalším zpomalení její dynamiky na konci třetího čtvrtletí. Meziměsíční růst průmyslu byl sice podpořen automobilovým sektorem, jsou to ale předstihové indikátory, které nám ukazují, že dynamika průmyslu jako celku v porovnání se srpnem poklesla. Důvěra v průmyslu měřená indexem PMI v září spadla na nejnižší hodnotu za poslední dva roky. Klesá optimismus kolem nových zakázek a vrásky přidělávají i rostoucí mzdové náklady. Naopak zahraniční obchod v září chytil druhý dech a vykázal podle našeho odhadu přebytek 12,1 mld. CZK Důvodem je právě vyšší aktivita v automobilovém průmyslu.

Rovněž stavebnictví uzavírá třetí čtvrtletí bez ztráty kytičky, a to zrychlením už tak svého dvouciferného meziměsíčního růstu. Stavební sektor profituje z vysoké poptávky soukromé sféry stejně jako z realizace veřejných infrastrukturálních projektů.

Nedostatek volné pracovní síly přetrvává i v posledním čtvrtletí roku. V říjnu míra nezaměstnanosti o desetinu klesla pod 3 %. Na konci roku sice vlivem sezónnosti opět mírně poroste, největší bariéru v průmyslu to ale nevyřeší. Pod tři procenta se podle našeho odhadu dostane opět až na jaře.

Inflace zůstane stabilní. Ceny zvedají drahé potraviny

Ceny se v říjnu podle našeho odhadu zvýšily o 0,5 % a více než vyrovnají svůj zářijový propad. Nejsilnějším tahounem byly ceny potravin, které se podle našeho modelu meziměsíčně zvýšily o 1,5 %, když rostly zejména ceny čerstvé zeleniny. Zdražovaly také pohonné hmoty, které následovaly skok v cenách ropy na světových trzích na přelomu září a října. Jádrové ceny pokračovaly ve svém postupném růstu, který je podporován nákladovými tlaky v podobě zvyšování mezd a další cen vstupů do výroby. Říjnová inflace by tak měla vykázat 2,3 %, tedy stejně jako v září.     

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí pokračoval

Ilustrativní obrázek

Inflace v eurozóně nečekaně prudce zpomalila, nezaměstnanost nejníže za 10 let

Ilustrativní obrázek

České makro: ČR roste rychleji než ekonomiky EMU. To logicky vyvolává tlak na posílení reálného kurzu.

Ilustrativní obrázek

VoxEU: Jak exporty táhnou střední Evropu

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů: 31.5.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy v pátek smíšeně

Ilustrativní obrázek

Wall Street uzavírá v plusu, nejvýše za posledních 5 týdnů

Ilustrativní obrázek

Společnost MoffettNathanson vydala negativní doporučení na Twitter (-4,29 %)

Ilustrativní obrázek

OPEC snížil prognózu poptávky po ropě v roce 2019

Ilustrativní obrázek

Amerika po otevření posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.