HDP za Q2 srazilo kurz dolaru na dvoutýdenní minimum

01.08.2016 08:27 | fa ra | Diskuze

Z pohledu společné evropské měny patřil minulý týden mezi ty velmi úspěšné, proti dolaru si euro polepšilo o téměř dvě procenta. Zatímco na počátku týdne se kurz držel ještě pod 1,10 USD/EUR, v pátečním odpoledni již kurz atakoval úroveň 1,12 USD/EUR. Uplynulý týden nakonec euro zakončilo v blízkosti 1,1160 USD/EUR.

Foto: 401(K) 2012

 

Euro profitovalo z celkem solidních makroekonomických dat. Sentiment indikátory z Německa, Francie i eurozóny jako celku prozatím nepotvrdily, že by výsledek britského referenda náladu podnikatelů a spotřebitelů zásadně negativně ovlivnil. Páteční předběžná data o HDP eurozóny za Q2 16 pak v souladu s očekáváním ukázala na mezičtvrtletní růst ve výši 0,3 %. Naopak události z druhé strany Atlantického oceánu příliš radosti americkému dolaru neudělaly. Středeční zasedání FOMC se sice neslo v méně holubičím tónu než to předchozí, zvýšení dolarových úrokových sazeb ovšem stále aktuální není. A to ani ve světle prvního odhadu HDP Spojených států za Q2 16. Mezičtvrtletní anualizovaný růst o 1,2 % byl ani ne poloviční ve srovnání s odhadem. Směrem k nižšímu růstu byl revidován i výsledek za předchozí kvartál. Více než solidně si polepšila spotřeba domácností, i když na naplnění tržního konsensu to nestačilo. Naopak rychleji, než s čím počítal trh, rostl cenový deflátor.

Tento týden se dočkáme reakce britské centrální banky na nejistotu, kterou ekonomice přinesl výsledek červnového referenda. Předpokládáme, že bude poměrem 8:1 rozhodnuto ve prospěch snížení úrokových sazeb o 25 bb na 0,25 %. Zároveň by mělo být oznámeno, že nižší již sazby nebudou. Pro výraznější uvolnění měnových podmínek začne Bank of England opětovně s programem kvantitativního uvolňování. To by mělo podle našich předpokladů činit 25 mld. GBP čtvrtletně.

Evropský ekonomický kalendář dnes přinese finální čísla červencových PMI indexů průmyslové aktivity. Ty by se od již publikovaných předběžných odhadů zásadně odchylovat neměly. Tyto měkké ukazatele prozatím neindikují významnější negativní dopad brexitu. Závěr týdne pak ukáže zajímavé statistiky červnové průmyslové výroby z Itálie a Španělka; za Německo se dočkáme podnikových objednávek za stejný měsíc. Zatímco u obou jižních států očekáváme celkem solidní statistiky, u německých se obáváme zklamání.

Slabší růstovou dynamiku v průmyslovém sektoru by měl odhalit i červencový PMI z USA, který bude zveřejněn dnes. Sílu tamní domácí poptávky ale potvrdí zítřejší statistika osobních příjmů Američanů. Klíčové budou tento týden statistiky z amerického trhu práce za červenec. Ve středu to bude ADP report, v pátek pak bude publikován počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru, míra nezaměstnanosti, průměrné hodinové výdělky a další statistiky. Po červnovém nečekaně vysokém čísle ve výši 287 tisíc očekáváme za červenec pouze 140 tisíc nově vytvořených pracovních míst. Tržní konsensus ukazuje na 160 tisíc. O desetinu na 4,8 % by měla klesnout míra nezaměstnanosti. O silných 0,3 % m/m by se pak měly zvýšit hodinové výdělky.

Vzhledem k tomu, že ekonomický kalendář nenabízí jasný fundamentální směr, nedá se příliš očekávat, že by kurz v dalších dnech změnil charakter svého dosavadního vývoje. Hladinu 1,10 USD/EUR bude u nadále obtížné zdolat.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.