HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

14:14 | E V | Diskuze

Zpřesněné údaje o výkonu HDP za loňské závěrečné čtvrtletí potvrzují, že česká ekonomika si udržela mezikvartální růst navzdory omezením spojeným s pandemií koronaviru.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Čerstvá data o HDP potvrzují, že v závěrečném čtvrtletí vzrostla česká ekonomika mezičtvrtletně o 0,6 %, v souladu s předchozím údajem.

Meziroční pokles HDP se zmírnil na 4,8 %, předchozí údaj hovořil o poklesu o 4,7 %.

 

I nadále platí údaj, dle nějž za celý rok 2020 vykázal HDP pokles o 5,6 %, přičemž hlavními tahouny poklesu české ekonomiky byly na straně výdajů nižší spotřeba domácností, propad investičních výdajů a také pokles stavu zásob.

Na straně tvorby HDP byl loňský pokles způsobem nižším výkonem ve všech hlavních sektorech ekonomiky, tedy v průmyslu, stavebnictví a zejména ve většině odvětví služeb.

 

Pro rok 2021 lze čekat návrat HDP k celoročnímu růstu, vše ale bude záležet na schopnosti uvolnit omezení související s pandemií a v tomto ohledu zůstává situace velmi nejistá.

Odhady celoročního růstu české ekonomiky pro rok 2021 se pohybují v oblasti 3 %, nejistoty jsou však výrazné.

 

Zajímavý je pohled na statistiku sektorových účtů za loňské závěrečné čtvrtletí: ta ukazuje výrazný nárůst míry úspor domácností a pokles míry investic jak na straně domácností, tak na straně nefinančních podniků.

Chování firem a domácností bylo pochopitelně zásadně ovlivněno pandemií a souvisejícími omezeními, jež mají dopad jak na aktivitu v řadě odvětví ekonomiky, tam na chování domácností včetně možnosti utrácet, jež je též omezena.

 

Patrný je pokračující pokles míry investic nefinančních podniků, což vzhledem k omezením a nejistotám souvisejícím s pandemií není překvapivé.

V řadě odvětví ekonomická aktivita v důsledku pandemických omezení výrazně klesla a otazníky zůstávají také ohledně budoucí situace těchto podniků.

Mezičtvrtletně se snížila také míra zisku nefinančních podniků, meziročně je zde ale patrný nárůst, vliv zde mají přijaté dotace a též mírný meziroční pokles mzdových nákladů.

 

V případě domácností se v závěrečném čtvrtletí zrychlil růst celkových reálných příjmů a zde se jistě promítly mimo jiné i bonusové přípatky ve zdravotnictví související s pandemií, reálná spotřeba domácností ale naopak prohloubila svůj pokles.

Domácnostem sice rostly příjmy, vzhledem k uzavírkám ve službách a maloobchodu, a stejně tak v důsledku nedostupnosti řady volnočasových aktivit, však domácnosti neměly prostor tyto vyšší příjmy adekvátně utratit.

Míra úspor domácností tak v závěrečném čtvrtletí vykázala nevídanou úroveň 23,3 %.

 

Vývoj v roce 2021 bude záviset na pokroku ve vakcinaci a ve schopnosti uvolňovat omezení v ekonomice a ve fungování společnosti obecně.

I nadále platí konstatování, že nejistoty spojené s pandemií a jejím dopadem na ekonomiku mají nepříznivý dopad na sentiment spotřebitelů a jejich ochotu utrácet.

Uzavírky či omezení dostupnosti služeb a některých forem prodejů anebo omezené možnosti v cestování za turistikou, také snižují příležitost jak a kdy mohou domácnosti více utrácet.

Nejen pro ekonomiku bude klíčové, jak rychle se díky vakcíně podaří dostat pandemii více pod kontrolu a omezení uvalená na služby, maloobchod či cestování bude možné uvolňovat.

Spotřeba domácností se následně vydá nahoru a míra úspor se bude snižovat, touto cestou se snad vydáme v průběhu druhé poloviny letošního roku.

Zdroj:Marie Horňáková, PR.Konektor
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Přehled hlavních makroekonomických událostí týdne

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Trochu jiná recese

Ilustrativní obrázek

Komentář Radka Jáče k rozhodnutí bankovní rady ČNB

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Ekonomika na přelomu roku v oslabení

Ilustrativní obrázek

Krize ve tvaru „K“: Přehled odvětví české ekonomiky v době koronaviruČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.