HDP Česká republika, 3Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

12:12 | E V | Diskuze

Česká ekonomika vykázala ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletní nárůst HDP, ten ale zdaleka nepostačuje ke kompenzaci prudkého poklesu, jenž HDP vykázal v souvislosti s koronavirem v letošním druhém čtvrtletí.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Mezičtvrtletní růst HDP o 6,2 % znamená lepší výsledek, než co čekal trh, kde se odhady růstu pohybovaly okolo pěti procent.

Výsledek HDP za letošní třetí čtvrtletí je také o dost příznivější, než co předpokládala ČNB.

Česká ekonomika se ale zároveň bohužel ocitá v situaci, kdy druhá vlna pandemie a s ní související opatření velmi pravděpodobně v letošním závěrečném čtvrtletí povedou k opětovnému mezičtvrtletnímu poklesu HDP.

 

Předběžný údaj hlásí, že česká ekonomika ve třetím čtvrtletí vykázala mezičtvrtletní růst HDP 6,2 %, což je lepší výsledek, než čekal trh, kde se očekávání pohybovala okolo 5 %.

V meziročním vyjádření HDP i nadále klesá, nicméně tempo poklesu se zpomaluje: jestliže ve druhém čtvrtletí HDP meziročně propadl o 10,9 %, tak ve třetím čtvrtletí pokles činil 5,8 %

Pro srovnání: ČNB ve své prognóze z počátku srpna čekala pro třetí čtvrtletí meziroční propad HDP o 10 %, zde je ale nutno podotknout, že lepší než ČNB v této prognóze čekala, byl i výsledek HDP za druhé čtvrtletí.

 

Na českou ekonomiku samozřejmě stále dopadá stín první vlny pandemie a omezení, jež byla přijata na počátku jara.

Dle vyjádření ČSÚ meziročně klesá především domácí poptávka, konkrétně spotřeba domácností a investiční výdaje.

Na straně tvorby HDP meziroční pokles  přetrvává ve většině odvětví ekonomiky, zejména v průmyslu, obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství.

 

Jakkoliv je výsledek české ekonomiky za letošní třetí čtvrtletí lepší, než se čekalo, tak lze zároveň konstatovat, že vykázaný mezičtvrtletní růst HDP je slabší, než v zemích eurozóny, jež odhady za třetí čtvrtletí již také stihly reportovat.

Pro Belgii, Franci a Rakousko platí, že mezičtvrtletní růst HDP ve třetím kvartálu vesměs překonal 10 %, v případě Francie činil dokonce 18,2 %, zároveň je ale také pravda, že se tyto ekonomiky zotavují z velmi prudkého propadu, jenž byl ve druhém čtvrtletí hlubší, než v případě České republiky.

 

Po celkem slušném mezičtvrtletním oživení HDP vykázaném za letošní třetí čtvrtletí bude ekonomická aktivita v závěru letošního roku čelit nepříznivým vlivům opatření přijatých v souvislosti s druhou vlnou pandemie.

Přesto si ale myslím, že mezičtvrtletní pokles HDP nebude zdaleka tak hluboký jako ve druhém čtvrtletí, neboť na rozdíl od jarních měsíců i nadále funguje průmyslová výroba a také v případě obchodu si jak zákazníci, tak prodejci zvykli více využívat prodeje přes internet a s dovážkou.

 

Za celý rok 2020 se může pokles HDP pohybovat okolo 7 %, vývoj v závěru letošního roku ovšem skutečně představuje riziko a z hlediska prognóz jde o velkou neznámou.

V roce 2021 by se česká ekonomika měla vrátit k růstu HDP, jenž v celoročním vyjádření může překonat 4,5 %, klíčové ovšem bude, jak rychle se podaří dostat druhou vlnu pandemie pod kontrolu a kdy se začne vracet k normálu fungování obchodu a služeb. 

Zdroj:Marie Horňáková, PR.Konektor
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Přehled hlavních makroekonomických událostí týdne

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Trochu jiná recese

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Komentář Radka Jáče k rozhodnutí bankovní rady ČNB

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Ekonomika na přelomu roku v oslabeníČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.