Hacker a kryptoanarchista: Na kryptoměny nedosáhne ani exekuce a peníze jsou díky nim ve větším bezpečí, než v bance, která může zkrachovat

Hovořili jsme s Pavlem Ševčíkem, který je programátorem v pražské Paralelní Polis. Sám sebe označuje za hackera a kryptoanarchistu. A je tím největším odborníkem, který nám pomůže se zorientovat v rychle se rozvíjejícím světě kryptoměn, které jsou pořád ještě opředeny tajemstvím.

Co vás zavedlo až na půdu kryptoměn a těchto záležitostí?

Ke kryptoměnám jsem se dostal v Paralelní Polis. Nejprve jsem se setkal s Bitcoiny, o tuto oblast se zajímám dlouhodobě.

 

Začněme obecně. K čemu jsou kryptoměny vhodné a jak vznikly?

Pokusy vynalézt digitální měnu tu byly už od devadesátých let 20. století. A vždy to ztroskotalo na tom, že se o ně pokoušela nějaká firma. A musela překonat velké technické obtížnosti. Satoshi Nakamoto přišel s tím, že řídící autorita by měla být decentralizovaná a neměl by ji nikdo řídit. Vznikl Bitcoin. Všechno by mělo být postaveno na matematických zákonech. Nakamoto je anonymní osoba, dodnes se neví, o koho se jedná. Také existují spekulace, že mohlo jít o skupinu osob. Hlavní použití spočívá v nahrazení běžných peněz pomocí této decentralizované měny, kterou nebude moci nikdo ovlivňovat. A funguje čistě na tržních principech.

 

Co je blockchain?

Blockchain je technologie, která má mnoho způsobů využití. Zjednodušeně se jedná o databázi, která je ale unikátní v tom, že jakákoliv data, která se do blockchainu dostanou, jsou neměnná. Do blockchainu mohou data jen přibývat. To odráží i samotný název. Data pouze přibývají a navazují na předchozí bloky.

Díky blockchainu je opravdu dané, že kryptoměna, kterou člověk vlastní, ať už se jedná o Bitcoiny, Litecoiny či cokoli dalšího, tak opravdu jsou jeho a nikdo nemůže v blockchainu změnit vůbec nic. Údaje jsou jištěny pomocí privátního klíče, který drží ten člověk ke svým Bitcionům. Pomocí privátního klíče se dá vytvořit transakce a peníze přesunout jinam. Toto nemůže provést nikdo bez znalosti privátního klíče. Kód neumožňuje takovou změnu podle matematických zákonů provést.

 

Kryptoměny mají nálepku něčeho tajemného, alternativního. Platby na podobném principu používají ve světě i například drogoví dealeři. Jaké je to využití, pomineme-li například kriminální pozadí?

S těmi kriminálními aktivitami to není tak jednoduché, jak se říká. Pro kriminální aktivity jsou asi pořád nejlepší platby v hotovosti.

 

To máte pravdu, ale krytpoměny jsou relativně novou, neznámou věcí a k těm lidé většinou přistupují opatrně, nedůvěřivě až podezřívavě…

Bitcoin se samozřejmě dá použít na jakékoli platby, člověk by měl mít možnost si koupit kafe, dovolenou či dokonce dům. To všechno se už dnes děje a dokonce i v České republice.

V alza.cz se dá koupit elektromobil Tesla za Bitcoiny. Použití je tedy naprosto všeobecné a není omezeno jen pro určitou sféru.

Výhoda kryptoměn je v tom, že lidé nad nimi mají plnou kontrolu. Peníze nejsou v nějaké bance, která může zkrachovat. Banku také může někdo – nechci říkat vykrást. Banka může zablokovat účet a lidé se už ke svým penězům nedostanou například z důvodu exekuce. Nejhorší je, že se může jednat i o neoprávněné zásahy…

 

Například exekutoři tedy nemají žádnou šanci se k Bitcoinům dostat?

Když mají lidé privátní klíče u sebe, exekutoři je mohou sice vyzvat, aby vydali privátní klíče, pokud s exekutory nebudou spolupracovat, jsou exekutoři prakticky bezmocní.

Zajímavá situace je například ve Venezuele. Inflace tam dosáhla takové velikosti, že běžné státní peníze už prakticky nemají hodnotu. A lidé za miliony v jejich národní měně chodí kupovat běžné zboží včetně pečiva. Lidé z Venezuely se také začali uchylovat k Bitcoinu. Ten je stálý a státy na něj nemají žádný vliv.

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Nikdo vas nenuti se do me navazet proto, ze jsem slusnou formou prezentoval svuj nazor. Bezte se nad sebou zamyslet nez priste prispejete do diskuse,.
czcore: Nikdo vas nenuti drzet bitcoiny na burze. Vite h0vno, bezte si neco precist nez zacnete spekulovat.
Možná na kryptoměnu nedosáhne exekutor, ale nezapomínejte kolikrát už byla burza bitcoinu hacknuta od jeho uvedení, že dvě burzy byly kompletně zavřeny díky hackování a ztrátám.

Četl jsem tento článek pár dní zpět, dnes píší že japonská největší burza kde se obchoduje 10% celkového oběmu bitcoinů denně byla hacknuta ... a to v únoru, přišli na to teď v červenci. Odrbáno bylo přes 30 000 klientů. Souhrnná škoda klientům je ve výši téměř 24 milionů korun. viz https://www.w4t.cz/hackeri-napadli-jednu-z-peti-nejvetsich-bitcoinovych-burz-54174/

Dvakrát se zamyslete než do této spekulativní hříčky vložíte reálné peníze.
Vstoupit do diskuze


Související články

Jan Kaška z Charles Bridge Global Macro Fund: Kryptoměny chápeme jako novodobé zlato plnící funkci uchovatele hodnoty

doc. Ing. Karel Brůna, Ph.D.

Přední český ekonom: Současný svět je natolik složitý, že je opravdu velmi obtížné, i když se snažíte poctivě udělat analýzu, dosahovat slušných predikčních výsledků

Pavel Sehnal, ODA

Šéf ODA: Je chybou, že slušný a pracovitý člověk jako je Petr Nečas byl z politiky odstraněn

Okamura: Volby u nás přestávají být demokratické. Doba se začala velmi podobat období nástupu fašismu ve 30. letech

Akcie Monety na 75Kč jsou spíše k nákupu než k prodeji. Dividendová politika Monety je nastavena více než atraktivněČti více

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,23 % na 23273,96 bodech

Under Armour možná přestane nabízet některé typy venkovního oblečení

Akcie Foot Locker se dnes dotkly svého víceletého minima

Google vyšetřuje domnělé problémy displejů telefonů Pixel 2 XL

Seagate uzavřela dlouhodobou dohodu s paměťovou divizí Toshiba

Akcie General Electric skokově oslabily. Analytici z BAML jsou ale optimisty

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.