Hacker a kryptoanarchista: Na kryptoměny nedosáhne ani exekuce a peníze jsou díky nim ve větším bezpečí, než v bance, která může zkrachovat

Hovořili jsme s Pavlem Ševčíkem, který je programátorem v pražské Paralelní Polis. Sám sebe označuje za hackera a kryptoanarchistu. A je tím největším odborníkem, který nám pomůže se zorientovat v rychle se rozvíjejícím světě kryptoměn, které jsou pořád ještě opředeny tajemstvím.

Co vás zavedlo až na půdu kryptoměn a těchto záležitostí?

Ke kryptoměnám jsem se dostal v Paralelní Polis. Nejprve jsem se setkal s Bitcoiny, o tuto oblast se zajímám dlouhodobě.

 

Začněme obecně. K čemu jsou kryptoměny vhodné a jak vznikly?

Pokusy vynalézt digitální měnu tu byly už od devadesátých let 20. století. A vždy to ztroskotalo na tom, že se o ně pokoušela nějaká firma. A musela překonat velké technické obtížnosti. Satoshi Nakamoto přišel s tím, že řídící autorita by měla být decentralizovaná a neměl by ji nikdo řídit. Vznikl Bitcoin. Všechno by mělo být postaveno na matematických zákonech. Nakamoto je anonymní osoba, dodnes se neví, o koho se jedná. Také existují spekulace, že mohlo jít o skupinu osob. Hlavní použití spočívá v nahrazení běžných peněz pomocí této decentralizované měny, kterou nebude moci nikdo ovlivňovat. A funguje čistě na tržních principech.

 

Co je blockchain?

Blockchain je technologie, která má mnoho způsobů využití. Zjednodušeně se jedná o databázi, která je ale unikátní v tom, že jakákoliv data, která se do blockchainu dostanou, jsou neměnná. Do blockchainu mohou data jen přibývat. To odráží i samotný název. Data pouze přibývají a navazují na předchozí bloky.

Díky blockchainu je opravdu dané, že kryptoměna, kterou člověk vlastní, ať už se jedná o Bitcoiny, Litecoiny či cokoli dalšího, tak opravdu jsou jeho a nikdo nemůže v blockchainu změnit vůbec nic. Údaje jsou jištěny pomocí privátního klíče, který drží ten člověk ke svým Bitcionům. Pomocí privátního klíče se dá vytvořit transakce a peníze přesunout jinam. Toto nemůže provést nikdo bez znalosti privátního klíče. Kód neumožňuje takovou změnu podle matematických zákonů provést.

 

Kryptoměny mají nálepku něčeho tajemného, alternativního. Platby na podobném principu používají ve světě i například drogoví dealeři. Jaké je to využití, pomineme-li například kriminální pozadí?

S těmi kriminálními aktivitami to není tak jednoduché, jak se říká. Pro kriminální aktivity jsou asi pořád nejlepší platby v hotovosti.

 

To máte pravdu, ale krytpoměny jsou relativně novou, neznámou věcí a k těm lidé většinou přistupují opatrně, nedůvěřivě až podezřívavě…

Bitcoin se samozřejmě dá použít na jakékoli platby, člověk by měl mít možnost si koupit kafe, dovolenou či dokonce dům. To všechno se už dnes děje a dokonce i v České republice.

V alza.cz se dá koupit elektromobil Tesla za Bitcoiny. Použití je tedy naprosto všeobecné a není omezeno jen pro určitou sféru.

Výhoda kryptoměn je v tom, že lidé nad nimi mají plnou kontrolu. Peníze nejsou v nějaké bance, která může zkrachovat. Banku také může někdo – nechci říkat vykrást. Banka může zablokovat účet a lidé se už ke svým penězům nedostanou například z důvodu exekuce. Nejhorší je, že se může jednat i o neoprávněné zásahy…

 

Například exekutoři tedy nemají žádnou šanci se k Bitcoinům dostat?

Když mají lidé privátní klíče u sebe, exekutoři je mohou sice vyzvat, aby vydali privátní klíče, pokud s exekutory nebudou spolupracovat, jsou exekutoři prakticky bezmocní.

Zajímavá situace je například ve Venezuele. Inflace tam dosáhla takové velikosti, že běžné státní peníze už prakticky nemají hodnotu. A lidé za miliony v jejich národní měně chodí kupovat běžné zboží včetně pečiva. Lidé z Venezuely se také začali uchylovat k Bitcoinu. Ten je stálý a státy na něj nemají žádný vliv.

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Nikdo vas nenuti se do me navazet proto, ze jsem slusnou formou prezentoval svuj nazor. Bezte se nad sebou zamyslet nez priste prispejete do diskuse,.
czcore: Nikdo vas nenuti drzet bitcoiny na burze. Vite h0vno, bezte si neco precist nez zacnete spekulovat.
Možná na kryptoměnu nedosáhne exekutor, ale nezapomínejte kolikrát už byla burza bitcoinu hacknuta od jeho uvedení, že dvě burzy byly kompletně zavřeny díky hackování a ztrátám.

Četl jsem tento článek pár dní zpět, dnes píší že japonská největší burza kde se obchoduje 10% celkového oběmu bitcoinů denně byla hacknuta ... a to v únoru, přišli na to teď v červenci. Odrbáno bylo přes 30 000 klientů. Souhrnná škoda klientům je ve výši téměř 24 milionů korun. viz https://www.w4t.cz/hackeri-napadli-jednu-z-peti-nejvetsich-bitcoinovych-burz-54174/

Dvakrát se zamyslete než do této spekulativní hříčky vložíte reálné peníze.
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Aktivně nakupujte a prodávejte. Finanční ztrátu berte jako “školné”, chybami se člověk učí a za dobrou školu se platí”, říká slavný český ekonom

Lucie Brešová

Kiwi.com: O IPO jsme uvažovali spíše směrem k Londýnu či New Yorku. Vstup Googlu na trh letenek jako hrozbu nevnímáme

Opční stratég: Platfomy na binární opce mívají schovaná "kazítka" obchodů, vykopávají ze systému lidi s výdělkem a až podezřele často krachují

Čech, který se prosadil v Chicagu, hlavním městě futures obchodování: V Čechách máme elitní developery pro strategie na futures trzích

Optaglio: Chystáme vstup na burzu. Přivítá pražská burza nové IPO nebo vyhraje jen Londýn?Čti více
Ilustrativní obrázek

Firemní výsledky pro tento týden: Amazon, Alphabet, Microsoft, McDonald’s, Visa, Daimler či DBK

Ilustrativní obrázek

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou se prohlubuje

Ilustrativní obrázek

Šperkařský objev století: Vědci objasnili vznik modrých diamantů

Ilustrativní obrázek

Management CME by začal zvažovat distribuci zisku

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy končí týden smíšeně, významnější změnu pociťuje například čínský Shanghai Composite

Ilustrativní obrázek

Americké akciové trhy uzavřely seanci poklesem, Nasdaq oslabil o dvě procenta

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.