Guvernér verbálně intervenuje

14.09.2016 08:19 | fa ra | Diskuze

Kurz eura vůči koruně bude zřejmě i nadále setrvávat u technické hranice kurzového závazku (27,02 EUR/CZK), od kterého se v posledních dnech neodlepil.

Foto: ČNB

Po včerejším vystoupení guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka však svůj propad mírně vykompenzoval forwardový kurz koruny. Zatímco ještě na začátku září stál roční forwardový kurz koruny vůči euru na úrovni 26,95 CZK/EUR, minulý týden se s rostoucími spekulacemi na dřívější ukončení exitu posunul až na 26,70 CZK/EUR. Po prohlášení Jiřího Rusnoka, že centrální banka může konec kurzového závazku naopak odložit až do druhé poloviny příštího roku, forwardový kurz stoupl na 26,77 CZK/EUR. Vystoupení z intervenčního režimu ve druhé polovině roku je i v souladu s naším předpokladem (Q4 17).

Český běžný účet platební bilance se v červenci propadl do hlubokého deficitu ve výši 30,1 mld. CZK. Neprospěl mu výpadek produkce v automobilovém průmyslu, ke kterému došlo v důsledku celozávodních dovolených. Přidala se navíc i pokračující dividendová sezóna. V následujících měsících by se však měl znovu vrátit do kladných čísel a za celý letošní rok skončit ve vysokém přebytku.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.