Goldman podporuje akcie nízkoemisních firem

09:47 | V Z | Diskuze

Právě zahájené rozhovory o změně klimatu v Paříži zaměřují pozornost investoru na akcie nízkoenergetických firem, např. výrobce elektromobilů Tesla Motors (TSLA.O), dodavatele lithia Albemarle (ALB.N) a společnost SolarEdge Technologies (SEDG.O), která se zaměřuje na účinnost solárních panelů. Uvedla to ve své zprávě pro klienty investiční a bankovní společnost Goldman Sachs, o které informovala agentura Reuters.

Foto: Public Domain

 

Čelní představitelé světových velmocí se setkali v Paříži, aby projednali průlomovou dohodu o ochraně životního prostředí. Analytici americké banky Goldman Sachs uvádějí, že jakoukoli dohodu je třeba vnímat jako úspěch.

Spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates v rámci summitu spouští výzkumný projekt zaměřený na čistou energii a rozvojovou iniciativu spolu s čelnými vládními představiteli. Projekt má hodnotu několika miliard dolarů, uvedla v pátek francouzská vláda. Gates a skupina rozvojových i rozvinutých zemí spustí iniciativu Clean Tech.

V rámci nízkouhlíkové ekonomiky, jejíž hodnota dosahuje 600 miliard dolarů, doporučuje Goldman Sachs např. akcie výrobců nízkoemisních svítidel Acuity Brands (AYI.N), německou společnost Hella (HLE.DE) či výrobce pneumatik Continental (CONG.DE).

Z doporučení Goldman Sachsu profitovaly především akcie společnosti SolarEdge, jejichž hodnota v pondělí dopoledne na americkém trhu vzrostla o 2,1 % na 19,49 dolarů za akci. Akcie Acuity Brand narostly o 0,5 % na 232,64 dolarů. Tesla stagnovala na 231,64 dolarů za akcii, zatímco Albemarle zaznamenal nárůst o 0,9 % na 53,59 dolarů za akcii.

V dlouhodobém horizontu rovněž rostou akcie evropských výrobců větrných turbín Vestas (VWS.CO), Nordex (NDXG.DE) a Gamesa (GAM.MC), uvádí Goldman.

Ratingová agentura Moody's mezitím vydala varování, že environmentální rizika ovlivní úvěrovou kvalitu mnoha oborů, včetně těžby nerostů, ocelářského průmyslu, stavebních materiálů, ropy a plynu.

"Příležitosti i rizika pojící se s nízkouhlíkovými technologiemi a zpřísňujícími se regulacemi emisí, ať již v automobilovém průmyslu, kapitálovém zboží, základních materiálech i energetice, jsou velké a není možné je ignorovat," tvrdí Goldman Sachs.

Světoví vůdci se v pondělí setkali v Paříži, aby zahájili ambiciózní plán na zastavení růstu teploty na Zemi. Vyzývají k odklonu globální ekonomiky od závislosti na fosilních palivech.

Akcie evropských společností z oboru obnovitelných energií a strojírenství, jako jsou např. Vestas Wind Systems (VWS.CO), ABB (ABBN.VX) a Schneider Electric (SCHN.PA), podpořila minulý týden i investiční banka Barclays, která uvádí, že by mohly profitovat z případného úspěchu pařížských jednání.

Goldman tvrdí, že potenciální příležitosti převyšují výzvy představované konkurencí, volatilitou způsobenou dotacemi a rychlým technologickým rozvojem.

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.