GM zaplatí na odškodnění v aféře vadného zapalování 2,6 miliardy korun

21:00 | wa pe | Diskuze

Největší americká automobilka General Motors (GM) zaplatí zákazníkům odškodné v souhrnné výši 120 milionů dolarů (2,6 miliardy Kč) kvůli vadnému zapalování. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Foto: Public Domain

Ze stejných důvodů GM už dříve musela z titulu sankcí a urovnání zaplatit 2,5 miliardy dolarů. Generální prokurátor státu New York Eric Schneiderman uvedl, že automobilka "nad problémem roky zavírala oči a bezpečnostní defekty několika modelů skrývala".

Automobilka s velkým zpožděním v roce 2014 kvůli problémům se zapalováním svolala do servisů miliony vozů, ačkoli o problémech s přepínačem u zapalování věděla nejméně od roku 2001. Kvůli závadě se přepínače zapalování mohly za určitých okolností samovolně přesunout ze zapnuté polohy do vypnuté, což zastavilo motor a vyřadilo většinu systémů napájených elektřinou, včetně posilovače řízení, posilovače brzd a airbagů. Kvůli tomuto nedostatku zahynulo nejméně 124 lidí a 275 bylo zraněno.

V roce 2015 automobilka vyplatila 900 milionů dolarů, aby zastavila trestní stíhání kvůli postupu, jímž řešila problémy s vadnými přepínači zapalování u řady svých vozů. Souhlasila i s tříletým dozorem nezávislých orgánů. Obviněn tehdy nebyl nikdo, šéfka společnosti Mary Barraová ale kvůli tomu propustila 15 lidí včetně osmi vedoucích pracovníků.

O tom, že spínač zapalování představuje bezpečnostní poruchu automobilka podle obvinění věděla už v roce 2004. Se svoláváním aut k opravě ale začala až v únoru 2014.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.