Glosa Martina Podávky: Životko pod čarou, nad čarou, za čarou...

12:12 | B Z | Diskuze

Ještě do poloviny roku 2019 se mohlo neinformovanému pozorovateli zdát, že tradiční investiční pojištění má stejné zastoupení (a tedy i budoucnost) jako modernější IŽP s oddělenou investicí a nižšími poplatky.

Ilustrativní obrázek
Foto: Aspen.PR

Ještě do poloviny roku 2019 se mohlo neinformovanému pozorovateli zdát, že tradiční investiční pojištění má stejné zastoupení (a tedy i budoucnost) jako modernější IŽP s oddělenou investicí a nižšími poplatky. Krokem ČPP ale došlo k jasnému převážení moderního přístupu. Aktuální tabulka nákladovosti investiční složky hovoří za vše, použit je příklad s měsíčním pojistným 1000 Kč a dobou trvání 20 let. 

V tabulce je naznačena chystaná úprava produktu NN, která má oddělit investici a riziko smrti a pravděpodobně také dojde k poklesu nákladovosti. Aegon již není v tabulce zobrazen vzhledem ke sloučení s NN a postupnému útlumu jeho investičního produktu.

 


Krok ČPP tak trochu nechtěně poslal některé pojišťovny na periferii – s nákladovostí nad 10 % jsou prostě za čarou. Konkrétně se jedná o MetLife, AXA a ČSOB pojišťovnu s produkty typu Forte. AXA již oznámila, že na modernějším produktu pracuje a aktuálně je vlajkovou lodí rizikovka ActiveLife. Pomyslného Černého Petra tak drží MetLife a ČSOB pojišťovna, obě nejen bez modernějšího IŽP, ale i bez standardního RŽP s fixním pojistným za každé připojištění.
 
Zatímco u ČSOB pojišťovny lze počítat s tím, že RŽP i moderní IŽP vytvoří, u MetLife si lze tipovat i na scénář bez dalšího produktového vývoje a s fúzí s Generali pojišťovnou. Ať tak či onak, obě zmíněné pojišťovny se ocitly mimo aktuální vývoj. Přitom o současném trendu bylo rozhodnuto před 2,5 lety v okamžiku, kdy v březnu 2017 Allianz jako první uvedla produkt (Allianz ŽIVOT) s oddělenou a plně volitelnou investiční složkou a s nákladovostí 3 %. A co bude dál?

 

Tradiční IŽP s vysokými poplatky budou roce 2020 nabízet pouze ty pojišťovny, kterým se nepodaří do konce tohoto roku vytvořit IŽP s oddělenou složkou. Argumentům o výhodách tradičního IŽP bude věřit čím dál méně finančních poradců a jeho prodeje v externích sítích půjdou exponenciálně dolů.

Na krytí rizik budou poradci i klienti používat standardní RŽP. Pro daňové výhody a příspěvek zaměstnavatele bude optimální oddělená investiční složka. Čím dál větší rozpaky bude budit rizikovka, kde nebude cena za každou složku vyčíslena pevně po celou dobu trvání. Časem pojistitelům s takovým produktem dojde, že je stejně nemoderní, jako tradiční investiční pojištění, a budou donuceni přejít na standardní produkt. Jak dlouho jim toto prozření bude trvat? Opět 3 roky?

Zdroj:Opojisteni.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak technologie začíná pronikat do pojištění?

Ilustrativní obrázek

Ticho před bouří, od nového roku čeká majitele vozidel plošné zdražení pojištění

Ilustrativní obrázek

Zima a její specifické škody, jak se proti nim pojistit?

Ilustrativní obrázek

Proti křivdě se ozve 75 % Čechů, hlavně když jde o peníze

Ilustrativní obrázek

Češi a riziko: Řízení bez pásu bezpečnější než nechráněný sex. Hazard stejně riskantní jako investiceČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v mírném plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v kladném

Ilustrativní obrázek

Analýza

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy oslabují: Dohoda pravděpodobně přinese klid zbraní, „bourání zdí“ ale asi ne

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.