Glosa Martina Podávky: Životko pod čarou, nad čarou, za čarou...

12:12 | B Z | Diskuze

Ještě do poloviny roku 2019 se mohlo neinformovanému pozorovateli zdát, že tradiční investiční pojištění má stejné zastoupení (a tedy i budoucnost) jako modernější IŽP s oddělenou investicí a nižšími poplatky.

Ilustrativní obrázek
Foto: Aspen.PR

Ještě do poloviny roku 2019 se mohlo neinformovanému pozorovateli zdát, že tradiční investiční pojištění má stejné zastoupení (a tedy i budoucnost) jako modernější IŽP s oddělenou investicí a nižšími poplatky. Krokem ČPP ale došlo k jasnému převážení moderního přístupu. Aktuální tabulka nákladovosti investiční složky hovoří za vše, použit je příklad s měsíčním pojistným 1000 Kč a dobou trvání 20 let. 

V tabulce je naznačena chystaná úprava produktu NN, která má oddělit investici a riziko smrti a pravděpodobně také dojde k poklesu nákladovosti. Aegon již není v tabulce zobrazen vzhledem ke sloučení s NN a postupnému útlumu jeho investičního produktu.

 


Krok ČPP tak trochu nechtěně poslal některé pojišťovny na periferii – s nákladovostí nad 10 % jsou prostě za čarou. Konkrétně se jedná o MetLife, AXA a ČSOB pojišťovnu s produkty typu Forte. AXA již oznámila, že na modernějším produktu pracuje a aktuálně je vlajkovou lodí rizikovka ActiveLife. Pomyslného Černého Petra tak drží MetLife a ČSOB pojišťovna, obě nejen bez modernějšího IŽP, ale i bez standardního RŽP s fixním pojistným za každé připojištění.
 
Zatímco u ČSOB pojišťovny lze počítat s tím, že RŽP i moderní IŽP vytvoří, u MetLife si lze tipovat i na scénář bez dalšího produktového vývoje a s fúzí s Generali pojišťovnou. Ať tak či onak, obě zmíněné pojišťovny se ocitly mimo aktuální vývoj. Přitom o současném trendu bylo rozhodnuto před 2,5 lety v okamžiku, kdy v březnu 2017 Allianz jako první uvedla produkt (Allianz ŽIVOT) s oddělenou a plně volitelnou investiční složkou a s nákladovostí 3 %. A co bude dál?

 

Tradiční IŽP s vysokými poplatky budou roce 2020 nabízet pouze ty pojišťovny, kterým se nepodaří do konce tohoto roku vytvořit IŽP s oddělenou složkou. Argumentům o výhodách tradičního IŽP bude věřit čím dál méně finančních poradců a jeho prodeje v externích sítích půjdou exponenciálně dolů.

Na krytí rizik budou poradci i klienti používat standardní RŽP. Pro daňové výhody a příspěvek zaměstnavatele bude optimální oddělená investiční složka. Čím dál větší rozpaky bude budit rizikovka, kde nebude cena za každou složku vyčíslena pevně po celou dobu trvání. Časem pojistitelům s takovým produktem dojde, že je stejně nemoderní, jako tradiční investiční pojištění, a budou donuceni přejít na standardní produkt. Jak dlouho jim toto prozření bude trvat? Opět 3 roky?

Zdroj:Opojisteni.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

ČSOB vylepšuje pro své klienty cestovní pojištění a rozšiřuje jeho platnost i pro Česko

Ilustrativní obrázek

Uvolňují se omezení spojená s Covid-19 i ceny povinného ručení

Ilustrativní obrázek

Třetina Čechů se před odjezdem na dovolenou obrací kvůli bezpečnosti na sousedy

Ilustrativní obrázek

Jak covid-19 ovlivňuje pojišťovnictví.

Ilustrativní obrázek

BNP Paribas Cardif Pojišťovně rekordně vzrostlo předepsané pojistné za rok 2019 o 8 % na 2,712 mld. Kč

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zneužívání systému nemocenského pojištěníČti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX míří do záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v plusu, v záporu pouze Jižní Korea po nárůstu infikovaných koronavirem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu ceny zlata

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně posilovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.