Globální trhy pod tlakem, protože Čína umdlévá

13:11 | E V | Diskuze

Navzdory pozitivnímu vývoji geopolitické situace v minulém týdnu, zejména pokud jde o rozpor mezi rozpočtem EU a Itálií a obchodní spor mezi Čínou a USA, zůstala atmosféra na finančních trzích velmi napjatá.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gert Altmann

Po dočasném přerušení relativního klidu se situace začala znovu zhoršovat v pátek ráno, a to kvůli neuspokojivým ekonomickým údajům z Číny.

Na FX trhu se australský dolar, který je vysoce citlivý na ekonomický vývoj ve druhé největší ekonomice světa, propadl vůči dolaru o více než 1 % na 0,7160, což je nejnižší úroveň od začátku listopadu. Novozélandský dolar se vzdal více 1,10 %, když dosáhl 0,6780 dolaru poté, co RBNZ uvedla, že konzultuje návrh na zvýšení úrovně kapitálu, který jsou banky povinné držet. Celkově investoři opustili riziková aktiva a uchýlili se k bezpečným měnám, jako je japonský jen. Zajímavé je, že švýcarský frank klesl proti dolaru o 0,25 %, což naznačuje, že nedávné zpomalení švýcarského hospodářského růstu snížilo atraktivitu švýcarského franku. Na akciovém trhu není situace lepší, neboť globální akcie směřovaly dolů a S&P500 sklouzl o 0,65 % a Eurostoxx 600 o 0,35 %.

Slabé čínské výsledky

Poslední sada údajů z druhé největší ekonomiky světa vypadá slabší, což naznačuje, že pokles se prohlubuje. Čínské maloobchodní tržby nedosahovaly očekávání, jelikož v listopadu vzrostly meziročně pouze o 8,1 %, nedosáhly odhadovaných 8,8 % a klesly proti říjnovým 8,6 %.

Úrovně výhledu nedosáhla ani průmyslová výroba, když dosáhla meziročně 5,4 % proti předchozím 5,9 % i výhledu. Celkově se zdá, že kombinace ustupující důvěry trhu díky neúnavným útokům Donalda Trumpa na Čínu spolu s pokračujícím ekonomickým zpomalením země v důsledku probíhajícího normalizačního procesu - tj. přesunu k doma vznikajícímu růstu, nikoli dosahovaného vývozem - výrazně zranil průmyslový sektor Číny.

Pozitivní je, že se konflikt mezi Si Ťin-pchingem a Donaldem Trumpem se v poslední době znatelně zlepšil, neboť 90denní příměří dává oběma stranám možnost se nadechnout. Zatím investoři zůstávají vzhledem k neklidné situaci na FX trzích a napjaté geopolitické situaci nervózní. Není to ten správný čas držet riziková aktiva.

Zdroj:Arnaud Masse, Swissquote Ltd
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Obchodní válka vytváří i příležitosti

Ilustrativní obrázek

Očekávané události: Indexy výrobních cen (ČR), CPI (SRN), indexy importních cen (USA)

Ilustrativní obrázek

Čínští představitelé představili další plány na podporu své ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Volkswagen bude v USA investovat 800 mil. USD do továrny na elektromobily

Ilustrativní obrázek

EMU: Průmyslová výroba zpomalila meziročně více, než se čekalo, meziměsíční pak nečekaně zrychluje

Ilustrativní obrázek

Šéf FEDu, Jerome Powell, je znepokojen zadlužením USAČti více
Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy v úvodu obchodní seance připisují zisky

Ilustrativní obrázek

Cena ropy Brent dosáhla nového letošního maxima

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevírá do nového týdne se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy zchladila data HDP z čínské ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Zámořské trhy uzavřely týden růstem

Ilustrativní obrázek

Americké indexy v pátek v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.