Globální trhy pod tlakem, protože Čína umdlévá

13:11 | E V | Diskuze

Navzdory pozitivnímu vývoji geopolitické situace v minulém týdnu, zejména pokud jde o rozpor mezi rozpočtem EU a Itálií a obchodní spor mezi Čínou a USA, zůstala atmosféra na finančních trzích velmi napjatá.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gert Altmann

Po dočasném přerušení relativního klidu se situace začala znovu zhoršovat v pátek ráno, a to kvůli neuspokojivým ekonomickým údajům z Číny.

Na FX trhu se australský dolar, který je vysoce citlivý na ekonomický vývoj ve druhé největší ekonomice světa, propadl vůči dolaru o více než 1 % na 0,7160, což je nejnižší úroveň od začátku listopadu. Novozélandský dolar se vzdal více 1,10 %, když dosáhl 0,6780 dolaru poté, co RBNZ uvedla, že konzultuje návrh na zvýšení úrovně kapitálu, který jsou banky povinné držet. Celkově investoři opustili riziková aktiva a uchýlili se k bezpečným měnám, jako je japonský jen. Zajímavé je, že švýcarský frank klesl proti dolaru o 0,25 %, což naznačuje, že nedávné zpomalení švýcarského hospodářského růstu snížilo atraktivitu švýcarského franku. Na akciovém trhu není situace lepší, neboť globální akcie směřovaly dolů a S&P500 sklouzl o 0,65 % a Eurostoxx 600 o 0,35 %.

Slabé čínské výsledky

Poslední sada údajů z druhé největší ekonomiky světa vypadá slabší, což naznačuje, že pokles se prohlubuje. Čínské maloobchodní tržby nedosahovaly očekávání, jelikož v listopadu vzrostly meziročně pouze o 8,1 %, nedosáhly odhadovaných 8,8 % a klesly proti říjnovým 8,6 %.

Úrovně výhledu nedosáhla ani průmyslová výroba, když dosáhla meziročně 5,4 % proti předchozím 5,9 % i výhledu. Celkově se zdá, že kombinace ustupující důvěry trhu díky neúnavným útokům Donalda Trumpa na Čínu spolu s pokračujícím ekonomickým zpomalením země v důsledku probíhajícího normalizačního procesu - tj. přesunu k doma vznikajícímu růstu, nikoli dosahovaného vývozem - výrazně zranil průmyslový sektor Číny.

Pozitivní je, že se konflikt mezi Si Ťin-pchingem a Donaldem Trumpem se v poslední době znatelně zlepšil, neboť 90denní příměří dává oběma stranám možnost se nadechnout. Zatím investoři zůstávají vzhledem k neklidné situaci na FX trzích a napjaté geopolitické situaci nervózní. Není to ten správný čas držet riziková aktiva.

Zdroj:Arnaud Masse, Swissquote Ltd
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy ve středu mírně v záporu, výjimkou japonský Nikkei

Ilustrativní obrázek

Americké trhy končí s červenou nulou

Ilustrativní obrázek

Evropský akciový index STOXX 600 roste na nejvyšší úroveň od 28. září 2018

Ilustrativní obrázek

10 vlastností dobrého investora podle Michaela J. Mauboussina (2. díl)

Ilustrativní obrázek

Čerpacích stanic je nejvíc za posledních 12 let. Přibývají hlavně plničky CNG

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.