Globální ekonomika v příštím roce pozitivně překvapí, věří analytici Goldman Sachs

07:07 | wa pe | Diskuze

Podle Charlese Himmelberga z Goldman Sachs bude světová ekonomika v příštím roce pokračovat v trendu příznivého vývoje a její posilování se ještě zrychlí. Analytik a jeho tým očekává pro rok 2018 růst globálního reálného HDP o 4 %.

Foto: Public Domain

Rok 2017 přinesl podle analytiků Goldman Sachs silný globální hospodářský růst, který se tentokrát nesoustředil pouze v některých oblastech, ale byl geograficky rovnoměrněji rozložen. Spolková republika Německo vykázala za třetí čtvrtletí vyšší než očekávaný růst HDP o 0,8 %. Ekonomika USA posilovala ve stejném kvartálu o 3 % a Japonsko roste již sedm čtvrtletí v řadě.

Podobná růstová dynamika by se podle Himmelberga  měla udržet i pro celý příští rok a to především díky pokračující uvolněné měnové politice centrálních bank a výhledu na fiskální stimulus v USA. Pro investory na akciových trzích to naznačuje pokračování současného býčího trhu, který jen na S&P 500 přinesl od počátku roku 14% výnos. Těsně v závěsu je německý DAX s 13% posílením od počátku roku, zatímco Nikkei 225 posílil dokonce o 17,2 %.  

Pozitivní výhled globální ekonomiky by mohly narušit především politické faktory na čele s daňovou reformou v USA. Podle analytiků Goldman Sachs je nyní asi 80% pravděpodobnost, že reforma bude přijata na počátku příštího roku. Její případný krach by představoval již druhé vážné selhání legislativní iniciativy současného prezidenta USA a výrazně podkopal základy takzvané Trump rally.  

V takovém případě by Donald Trump patrně znovu obrátil svou pozornost směrem k zahraniční politice a obchodu, míní analytik. V rámci své politiky America First by se snažil o vyjednání nových bilaterálních obchodních smluv se státy jihovýchodní Asie či o změnu parametrů smlouvy NAFTA s Mexikem a Kanadou.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.