Čínský premiér Li Kche-čchiang prohlásil před výročním Všečínským shromážděním lidových zástupců, že vláda podpoří ekonomický růst země dalšími fiskálními stimuly a zmírní dopady hromadného propouštění v některých přebujelých státních podnicích. Po letošním růstu HDP ve výši 6,9 %; což představuje nejnižší tempo růstu za posledních dvacet pět let, očekává v následujících pěti letech průměrné roční tempo růstu čínské ekonomiky o 6,5 %.
K premiérovi se připojil i Xu Shaoshi, předseda Státního výboru pro rozvoj a reformy, dříve známého pod názvem Státní plánovací komise, který se ohradil proti slovům Georga Sorose z počátku roku. Slavný investor tehdy prohlásil, že tvrdé přistání čínské ekonomiky je vzhledem k jejímu obřímu zadlužení prakticky nevyhnutelné.
Ačkoli Xu připustil, že za současné situace čelí čínská ekonomika mnoha nepříznivým faktorům, od klesajících příjmů státního rozpočtu, přes nízkou cenu průmyslových výrobků až po nestálost akciových trhů a geopolitickou nestabilitu, čínská vláda má stále dostatek nástrojů, jak podpořit hospodářský růst a zamezit vážnějším negativním následkům přechodu na nový ekonomický model. Opatření na makroekonomické úrovni zamezí jakýmkoli větším nepříznivým výkyvům v oblasti zahraničního obchodu či domácí spotřeby, dodal.
Xu zdrůraznil, že přerod čínské ekonomiky z čistě výrobní a silně závislé na vnějších investicích na hospodářství postavené na silném sektoru služeb a domácí poptávce probíhá podle plánu.