Geneticky modifikovaná kukuřice se může stát náhradou masa v chudých oblastech planety

08:37 | wa pe | Diskuze

Kukuřice, do které byl vědci vpraven gen bakterie Escherichia coli, produkuje důležitý enzym metionin, který se jinak nalézá především v mase. Důsledky pro zemědělství a výživu v chudých oblastech planety mohou být dalekosáhlé.

Foto: Center for Tropical Agriculture

Kukuřice je jednou z nejvíce pěstovaných a obchodovaných plodin na planetě, důležitá je jak pro výživu lidí, tak jako krmivo pro hospodářská zvířata. Běžná kukuřice však bohužel neobsahuje aminokyselinu metionin, která je zásadní pro obnovu a růst tkání. Pokud se kukuřice používá jako krmivo, musí se do krmné směsi přidávat metionin uměle, což je spojeno s vysokými náklady, které celosvětově dosahují miliard USD ročně.  Bez přidaného metioninu by hospodářská zvířata nerostla dostatečně rychle a do přijatelné velikosti. „Je to drahý a energeticky nákladný proces,“ potvrzuje Joachim Messing, ředitel Waksmanova institu pro mikrobiologii, na kterém se zaměřili na genetické modifikace kukuřice.   

Vědci se rozhodli vpravit do genomu kukuřice gen bakterie Escherichia coli. Enzym 3´-fosfoadenosin-5´-fosfosulfát reduktáza poté vyvolal v rostlinách produkci metioninu v listech rostliny. V samotných kukuřičných zrnech pak produkce tohoto enzymu vzrostla o 57 %. Následné testy kukuřice jakožto krmiva u kuřat poté vykázaly pozitivní výsledky jejich růstu.

Podle Thomase Leusteka, jednoho ze spoluautorů studie bude mít takto geneticky upravená kukuřice nedozírný význam především pro zemědělství v rozvojových částech světa. Při použití upravené kukuřice odpadne potřeba nákupů metioninových doplňků do krmiva. Neméně pozitivní vliv bude mít nová odrůda také na kvalitu výživy lidí, je přesvědčen Leustek. 

 

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Události v EU - Kvóty na české potraviny

Ilustrativní obrázek

Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen v zemědělství a stavebnictví

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k odhadu sklizní

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k vývoji sklizní od roku 1918 do roku 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu cen pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nákupu 100 tun zlata

Ilustrativní obrázek

Zdražování materiálů v automobilovém průmyslu (ocel, měď, kobalt)

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

OPEC+ dnes bude jednat o dalším zvyšování nabídky ropy, varuje před riziky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.