General Electric cítí v Íránu příležitost pro expanzi. Na jeho akcie těžce dopadá nízká cena ropy

20:00 | wa pe | Diskuze

Dopravní, finanční, energetický a mediální gigant General Electric Company (GE) vidí v nedávném zrušení mezinárodních sankcí uvalených na Írán slibnou příležitost pro své investice.

Foto: GE

Americká společnost již udělala první kroky pro to, aby ji v Íránu, který hodlá mohutně investovat do těžební a dopravní infrastruktury nikdo nepředběhl. CEO divize ropy a plynu, Lorenzo Simonelli nedávno osobně odcestoval do Teheránu, kde má vyjednat podmínky případné spolupráce.

Koncern GE se na případný vstup na íránský trh připravoval již dlouho před zrušením sankcí, přičemž jeho armáda právníků vyhodnocovala možnosti spolupráce bez narušení platných regulací ze strany Evropské unie a Spojených států. Je otázkou nakolik budou hluboké ideové a politické rozdíly mezi vládními garniturami USA a Íránu hrát roli v ekonomické oblasti i přestože se v případě General Electric jedná o soukromý subjekt. I v současnosti stále existují jistá omezení například na transakce v amerických dolarech, očekává se však, že budou v nejbližších měsících zmírněny, či zrušeny.

Íránští představitelé se nechali slyšet, že plánují v krátké době navýšit těžbu ropy o 500 000 barelů denně a v dlouhodobějším výhledu se vrátit na objem produkce před zavedením sankcí, což představuje dalšího půl milionu barelů denně.

Expanze do Íránu by mohla být pozitivním impulsem pro akcie koncernu GE, na který těžce dopadá současná nízká cena ropy na světových trzích. Společnost předpokládá, že tržby divize ropy a plynu poklesnou ve fiskálním roce o dalších 10–15 %.

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.