Gazprom požaduje u arbitrážního soudu ve Stockholmu zrušení svých smluv s Ukrajinou

18:26 | wa pe | Diskuze

Ruský plynárenský gigant Gazprom požádal mezinárodní arbitrážní soud ve Stockholmu o zrušení smluv s Ukrajinou o dodávkách a tranzitu plynu. Oznámila to dnes firma. Dodala, že rozhovory s Kyjevem o zrušení těchto smluv skončily bez konkrétního výsledku.

Ilustrativní obrázek
Foto: Thawt Hawtje

Gazprom v roce 2009 podepsal s ukrajinskou státní energetickou společností Naftogaz dvě smlouvy o plynu. Jedna se týkala dodávek ruského plynu pro Ukrajinu a druhá tranzitu ruského plynu do Evropy přes území Ukrajiny. Obě smlouvy jsou platné do 31. prosince 2019.

Od roku 2012 však Naftogaz přestal odebírat dojednaný objem plynu a od listopadu 2015 Kyjev ruský plyn nekupuje vůbec. Nahradil ho plynem, který získává v rámci zpětného toku z Evropy.

Minulý měsíc se Gazprom odvolal proti rozhodnutí arbitrážního soudu ve Stockholmu, podle kterého má ruská firma ukrajinskému Naftogazu v důsledku vleklých sporů ohledně dodávek plynu zaplatit 2,65 miliardy dolarů (zhruba 55 miliard Kč). Gazprom v reakci na tento verdikt rovněž ohlásil svůj záměr ukončit smlouvy s Ukrajinou. Postup Gazpromu vyvolal obavy ohledně dodávek ruského plynu do Evropy.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.