Fúzí a akvizic celosvětově ubývá. V ČR nikoli

15:15 | E V | Diskuze

Druhé období po sobě zaznamenal globální trh fúzí a akvizic výrazný meziroční pokles.

Ilustrativní obrázek
Foto: Ordercrazy

Ve druhém čtvrtletí letošního roku došlo k uzavření zhruba 1 600 transakcí, přitom v letech 2014 až 2018 se toto číslo pohybovalo na úrovni 2 000. Vyplývá to z pravidelné zprávy Horizon od mezinárodní poradenské společnosti BDO. Propad zaznamenala většina světových regionů, nicméně více než 80 % poklesu je způsobeno oslabením aktivit USA a Číny. Významný pokles zaznamenávají také jihoevropské státy, kde se počet uzavřených obchodů i jejich hodnota meziročně snížily zhruba o 30 %. Naopak v České republice je trh stabilní.

V meziročním srovnání s druhým čtvrtletím roku 2018 zaznamenala nižší počet transakcí většina evropských zemí. Nižší aktivita se projevila ve všech sledovaných hospodářských sektorech.

 

Investoři si více vybírají. Nejvíce je láká průmysl       

V první polovině roku byla aktivita na celosvětovém trhu fúzí a akvizic slabší přibližně o 20 % než v předchozích letech. Podle odborníků z poradenské společnosti BDO jde o krátkodobou ztrátu důvěry kvůli americko-čínské obchodní válce a nejasné situaci okolo brexitu. „Ve světle současných nejistot si strategičtí investoři více vybírají své cíle. I když mají na svých kontech dostatek kapitálu, pro realizaci dalších obchodů nenalézají vhodné příležitosti,“ vysvětluje partner poradenské společnosti BDO Petr Kymlička. Mírně optimistickým signálem může být oživení z hlediska globální hodnoty transakcí, která ve srovnání s prvním čtvrtletím vzrostla o více než 15 %. Dlouhodobě investory láká průmysl. „Finanční investoři se nejvíce soustředí na průmysl, a to především kvůli rozvoji robotizace a automatizace. Díky čtvrté průmyslové revoluci vidí v této oblasti velký potenciál,“ říká Kymlička.

 

Stabilita v Česku

Již delší dobu přetrvává stále větší zájem o prodeje firem. „Na tuzemském trhu fúzí a akvizic zaznamenáváme nárůst nabídky. Prodávající se začínají obávat, že nedokáží své společnosti v budoucnu prodat za tak výhodných podmínek,“ dodává Kymlička s odkazem na zpomalující ekonomiku. „Poptávka je přitom v Česku stabilní. Ve srovnání s minulým rokem jsme svědky nepatrného nárůstu obchodů o 7–10 %,“ uzavírá partner poradenské společnosti BDO. Zdejší aktivita na poli fúzí a akvizic je stále tažena generační výměnou v podnicích, které zakladatelé začali budovat a rozvíjet zejména na začátku 90. let.

Zdroj:Ondřej Hubatka BDO
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Hyundai a Kia investují 300 milionů USD

Ilustrativní obrázek

Největší potenciál pro fúze a akvizice je v oblasti maloobchodu

Ilustrativní obrázek

Recept proti propouštění kvůli automatizaci? Zvýšení výroby

Ilustrativní obrázek

Letošní rok přinese celosvětově méně fúzí a akvizic, pokles může signalizovat zpomalení ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Dozvuky setkání a schválená megaakvizice

Ilustrativní obrázek

Studie: Robotizace a automatizace ovlivní až polovinu pracovních míst v ČR, nezaměstnanost však nezvýšíČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v mírném plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v kladném

Ilustrativní obrázek

Analýza

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy oslabují: Dohoda pravděpodobně přinese klid zbraní, „bourání zdí“ ale asi ne

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.