Fúzí a akvizic celosvětově ubývá. V ČR nikoli

15:15 | E V | Diskuze

Druhé období po sobě zaznamenal globální trh fúzí a akvizic výrazný meziroční pokles.

Ilustrativní obrázek
Foto: Ordercrazy

Ve druhém čtvrtletí letošního roku došlo k uzavření zhruba 1 600 transakcí, přitom v letech 2014 až 2018 se toto číslo pohybovalo na úrovni 2 000. Vyplývá to z pravidelné zprávy Horizon od mezinárodní poradenské společnosti BDO. Propad zaznamenala většina světových regionů, nicméně více než 80 % poklesu je způsobeno oslabením aktivit USA a Číny. Významný pokles zaznamenávají také jihoevropské státy, kde se počet uzavřených obchodů i jejich hodnota meziročně snížily zhruba o 30 %. Naopak v České republice je trh stabilní.

V meziročním srovnání s druhým čtvrtletím roku 2018 zaznamenala nižší počet transakcí většina evropských zemí. Nižší aktivita se projevila ve všech sledovaných hospodářských sektorech.

 

Investoři si více vybírají. Nejvíce je láká průmysl       

V první polovině roku byla aktivita na celosvětovém trhu fúzí a akvizic slabší přibližně o 20 % než v předchozích letech. Podle odborníků z poradenské společnosti BDO jde o krátkodobou ztrátu důvěry kvůli americko-čínské obchodní válce a nejasné situaci okolo brexitu. „Ve světle současných nejistot si strategičtí investoři více vybírají své cíle. I když mají na svých kontech dostatek kapitálu, pro realizaci dalších obchodů nenalézají vhodné příležitosti,“ vysvětluje partner poradenské společnosti BDO Petr Kymlička. Mírně optimistickým signálem může být oživení z hlediska globální hodnoty transakcí, která ve srovnání s prvním čtvrtletím vzrostla o více než 15 %. Dlouhodobě investory láká průmysl. „Finanční investoři se nejvíce soustředí na průmysl, a to především kvůli rozvoji robotizace a automatizace. Díky čtvrté průmyslové revoluci vidí v této oblasti velký potenciál,“ říká Kymlička.

 

Stabilita v Česku

Již delší dobu přetrvává stále větší zájem o prodeje firem. „Na tuzemském trhu fúzí a akvizic zaznamenáváme nárůst nabídky. Prodávající se začínají obávat, že nedokáží své společnosti v budoucnu prodat za tak výhodných podmínek,“ dodává Kymlička s odkazem na zpomalující ekonomiku. „Poptávka je přitom v Česku stabilní. Ve srovnání s minulým rokem jsme svědky nepatrného nárůstu obchodů o 7–10 %,“ uzavírá partner poradenské společnosti BDO. Zdejší aktivita na poli fúzí a akvizic je stále tažena generační výměnou v podnicích, které zakladatelé začali budovat a rozvíjet zejména na začátku 90. let.

Zdroj:Ondřej Hubatka BDO
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

5G bude významným přínosem pro český průmysl, jak ukazují data i první zkušenosti praxe

Ilustrativní obrázek

Průmysl v České republice se nezotavuje podle očekávání. Může mu pomoci digitalizace?

Ilustrativní obrázek

Hyundai a Kia investují 300 milionů USD

Ilustrativní obrázek

Největší potenciál pro fúze a akvizice je v oblasti maloobchodu

Ilustrativní obrázek

Recept proti propouštění kvůli automatizaci? Zvýšení výroby

Ilustrativní obrázek

Letošní rok přinese celosvětově méně fúzí a akvizic, pokles může signalizovat zpomalení ekonomikyČti více
Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes převážně klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie posilovaly, výnosy australských dluhopisů výrazně klesly po navýšení QE

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporných číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v poklesu, výnosy japonských dluhopisů nejvýše od roku 2016

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v lehkém plusu, Bayer reportoval horší než očekávané 4Q a snížení dividendy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.