Fúze Tesla Motors a SolarCity: Akcionáři Tesly by se měli obávat ředění akcií

27.06.2016 08:25 | V Z | Diskuze

Pokud investujete do firem a projektů technologického vizionáře Elona Muska z emocionálních důvodů, možná vás ředění akcií nebude vůbec zajímat. Investoři, kteří ze svých akcií očekávají výnos, by však měli zpozornět. 

Foto: Heisenberg Media

Společnost Tesla Motors minulý týden oznámila, že nabízí 2,6 až 2,8 miliardy za fúzi se společností SolarCity formou výměny akcií, píše server Market Watch.

Musk v oznámení uvedl, že rozhodnutí o transakci bylo snadné, a odpověděl i na otázky týkající se střetu zájmů. Musk se nebude fúze účastnit na úrovni představenstva a nevyužije hlasovacího práva plynoucího z podílu v ani jedné ze společností. Ředitel společnosti SolarCity Lyndon River uvedl, že on i technologický ředitel Peter River (oba jsou Muskovými bratranci) i Antonio Gracias, který je členem představenstva obou společností, se rovněž nezúčastní hlasování o fúzi.

Akcie společnosti Tesla však ve středu spadly o 10,5 %. Reakce analytiků na prodej byly rovněž poměrně negativní.

David Bechtel, jeden z partnerů investiční společnosti Barrow Funds, prohlásil, že vyhlídka na spojení Tesly se SolarCity „nahání hrůzu“, protože „spojení dvou firem polykajících hotovost ve velkém s sebou vždy nese spoustu otázek.“

V rozhovoru ve středu rovněž Bechtel prohlásil, že se Barrow Funds v roce 2015 zbavily části svých akcií společnosti Tesla, „protože v porovnání s ostatními společnostmi v oboru byly výrazně nadhodnocené.“

„Toyota je v oboru 70 let a ví jak uspokojovat potřeby trhu. Skutečnost, že jsou akcie Tesly obchodovány s mnohem vyšším poměrem ceny vůči tržbám, je pro investory, kteří berou hodnotu vážně, velmi znepokojivá,“ dodal.

Ačkoliv Musk tvrdí, že spojení obou společností přinese synergie a je známkou „zdravého rozumu“, investoři akcie Tesly potrestali, pravděpodobně především kvůli „naředění“ hodnoty, které přinese akcionářům Tesly.

Pokud společnost z jakéhokoli důvodu vydá nové akcie, vlastnický podíl stávajících akcionářů v procentuálním vyjádření poklesne. Pokud je společnost zisková a vy vlastníte její akcie, váš výnos na akcii v případě takového „naředění“ poklesne. Vydání akcií na financování akvizice tak akcionářům přinese zisk pouze, pokud zvýšení zisku z této transakce převýší vliv naředění akcií.

Události na trhu ve středu však vyslaly jasný signál, že akcionáře Tesly toto spojení příliš nenadchlo.

Rozsáhlé plány Tesly spojené s výrobou Modelu 3 již v květnu vedly k úpisu dalších akcií.

V únoru přitom Musk v dopise akcionářům uvedl, že společnost hodlá financovat kapitálové náklady ve výši 1,5 miliardy dolarů výhradně z vlastních zdrojů, bez použití vnějšího kapitálu. 18. května však Tesla ohlásila novou emisi akcií v hodnotě 2 miliardy dolarů. Podle údajů finanční a analytické společnosti FactSet, Tesla sama prodala 6 519 616 nových akcií a Musk 2 782 670. Nabídková cena činila 215 dolarů za akcii. Počet akcií oproti poslednímu součtu z 29. dubna narostl o 4,9 %.

Tesla rovněž ve svém květnovém oznámení uvedla, že Muskův podíl ve společnosti vzroste. Takže jeden z akcionářů negativním vlivem naředění trpět nebude.

V úterý společnost Tesla Motors oznámila, že nabídka na výměnu akcií SolarCity dosáhne hodnoty 0,122 – 0,131 akcií Tesly za jednu akcii Solar City. Pokud by se skutečná hodnota pohybovala v dolním rozmezí, znamenalo by to, že Tesla vydá 11 992 163 nových řádných akcií, což je oproti součtu z 29. dubna o dalších 9,0% více. Spolu s akciemi vydanými v květnu by tedy úroveň naředění dosáhla 13,9 %.

Jde skutečně o obrovské naředění stávajících akcií. Tento krok neznamená, že akcie Tesly budou pro investory zaměřené na dlouhodobý zisk zcela špatnou investicí, avšak musejí si být dobře vědomi, do čeho jdou, a počítat s tím, že veškeré potenciální zisky na akcii budou postupně snižovány.

Tesla plánuje otevřít další výrobní závody, aby naplnila Muskův cíl, jakkoli prozatím čistě spekulativní, zvýšit do roku 2020 produkci na jeden milion vozidel. Nové továrny budou vyžadovat další investice v hotovosti, tj. další nabídky akcií a další ředění.

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.