Fundamentální nebo technická analýza? Hledání jediné „pravdy“.

10:10 | Redakce W4T | Diskuze

Hlavním lákadlem sobotního dopoledne na MoneyExpo 2016 byly zvlášť placené workshopy Ludvíka Turka a jeho kolegů. To odčerpalo podstatnou část posluchačů sobotního programu v hlavním sále, který byl na rozdíl od workshopů více teoretický a vhodný tudíž spíše pro začátečníky.

Foto: W4T

Páteří programu byla přednáška Michala Stupavského s názvem: „Jak analyzuji akcie pomocí fundamentální analýzy“ a pomyslný protiklad tvořila přednáška Miroslavy Mičunkové na téma: „Jak analyzuji finanční trhy s pomocí technické analýzy“. Podobnost názvů značila i podobnost názorů, která se projevila v následné živé poradně, kde bylo vidět, že spíše než regulérní názoroví oponenti jde spíše přátelé. Zpestření přineslo zařazení třetího člena diskuze a to známého investora Richarda Kozu.

Michal Stupavský působil mimo jiné jako portfolio manažer akciového fondu a je držitelem renomovaného titulu CFA, neboli Chartered Financial Analyst. Není proto divu, že zde byl hájit fundamentální analýzu. Ta je založena na hledání vnitřní hodnoty akcie, nebo jiného finančního instrumentu, a porovnávání s hodnotou tržní. Princip je veskrze jednoduchý, nicméně jak už to bývá, aplikace je horší. Stanovování vnitřní hodnoty totiž stojí na mnoho proměnných a jejich odhadech. Například jeden z nejběžnějších způsobů fundamentální analýzy dividendový diskontní model spočívá v součtu všech budoucích příjmů plynoucí z akcie.

Právě odhadování jakýchkoliv budoucích parametrů podnikání firem je velmi těžká, neřkuli nemožná i pro vedení firem, které má, na rozdíl od externích analytiků, daleko více informací. A navíc s časem tento rozptyl odhadů roste. Přitom pro pana Stupavského, a vlastně většinu fundamentálních analytiků, je investiční horizont minimálně zhruba tři až pět let, běžný kolem deseti let ale klidně i horizont jedné generace. Pro nejznámějšího investora Warrena Buffetta, který dlouhodobě patří mezi nejbohatší lidi světa je dokonce investiční horizont navždy. Jeho výkon naznačuje, že na fundamentální analýze musí něco být, ale většina i renomovaných analytiků a portfolio manažerů zdaleka nedosahuje takových výsledků. Například většina fondů nedosahuje výkonnosti ani jako zvolený srovnávací benchmark. Jinými slovy portfolio manažeři by udělali lépe, pokud by se nepokoušeli vybírat perspektivnější akcie a jen slepě následovali rozložení titulů v indexu. Že není fundamentální analýza jednoznačná, svědčí i například pohled na jednotlivé cílové ceny pro zvolený akciový titul. U řekněme dynamičtějších akcií, jako je například Tesla Motors, je běžné vidět rozpětí více než sta procent mezi nejnižší a nejvyšší cílovou cenou, kterou stanovují slovutní analytici předních investičních bank na Wall Street. Nemusíme chodit ani tak daleko. Mnohé tituly pražské burzy, které v období své nejvyšší slávy pokrývaly banky a makléřské domy investičním stupněm „BUY“, zmizely nenávratně v propadlišti dějin.

Technická analýza, naproti analýze fundamentální stojí na přesvědčení, že trh tvoří jednotliví lidé a ti se řídí stále stejnými emocemi strachu a chamtivosti. Tyto základní emoce se za tisíce let příliš nezměnily, takže by měly fungovat i v podstatně kratší historii finančních trhů. Tato disciplína stojí na hledání opakujících se vzorců chování v minulosti a na jejich základě předpovídat budoucí vývoj. Fundamentální analýza špatně reaguje na aféry typu Enron a nedávné dieselgate, přičemž pohledem technické analýzy byl pro změnu prakticky nepredikovatelný obří skok kurzu na švýcarském franku při nečekané změně politiky švýcarské centrální banky.

Miroslava Mičunková je pro změnu držitelkou prestižního titulu CMT, neboli Chartered Market Technician a své znalosti technické analýzy uplatňovala v londýnském finančním centru. Její přednáška se věnovala možná až moc velkým základům, neboť asi málo kdo jde na událost, kde je hlavní lákadlo představení poměrně sofistikovaných tradingových metod při live trading show bez znalostí, že v technické analýze se používají indikátory, formace grafu, trendové kanály a tak dále. Paradoxně nejzajímavější byla informace, že Mičunková analyzuje graf podle relativně dlouhodobých grafů zachycujících časový rámec v délce několika let. Přitom obecně platí, že fundamentální analýza se používá spíše na dlouhodobější investiční horizonty a technická na kratší. V čem se však Mičunková a Stupavský shodli, bylo, že bez jejich pracně získaných titulů svému oboru vlastně pořádně nerozuměli. Škoda, že se přednášky neodehrávaly spíše v pátek, kdy by za zády přednášejících probíhal live trading obchodníků, kteří se tradingem živí díky praktickým zkušenostem. Vynikl by tak rozdíl mezi praxí a formálním vzděláním.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.