FT: Umělá inteligence může lidstvu uškodit, ale ne kvůli ozbrojeným robotům

15:15 | A O | Diskuze

„Pravděpodobně jste již četli o tom, že těžba bitcoinu spotřebuje víc energie než nějaká země... Mnohem méně se ale píše o tom, kolik energie se spotřebuje při sebemenším pokroku ve světě umělé inteligence,“ 

Ilustrativní obrázek
Foto: pixabay

píše na stránkách FTAlphaville Jemima Kelly s tím, že právě tomuto tématu se věnuje nová studie z MIT. 

 

Ve studii se píše o takzvaných NPL modelech, které se zaměřují na porozumění a používání lidského jazyka. Pokrok v této oblasti přichází v hardwaru i softwaru a je patrný na výrazném zlepšení funkce modelů. Je ale zároveň závislý na obrovském množství počítačových zdrojů, a tudíž i na velkém objemu energie. Tyto modely „je nákladné zlepšovat a vyvíjet, a to z hlediska finančního i z hlediska životního prostředí“. 

Takzvané „vycvičení“ modelu se dnes významně liší od toho před deseti lety. Tehdy probíhalo na běžném laptopu či serveru, nyní vyžaduje specializovaný hardware. Úměrně s tím, jak se zvyšuje jeho výkon, roste spotřeba energie, a ta následně ještě prudce stoupá ve chvíli, kdy je model dolaďován. To se děje na základě metody pokusu a omylu a tato fáze se vyznačuje tím, že relativně malé dodatečné zlepšování modelu s sebou nese vysoké mezní náklady. 

Následující graf srovnává uhlíkovou stopu zpátečního letu z New Yorku do San Francisca, jednoho lidského života (průměr za jeden rok), jednoho roku života Američana, jednoho amerického auta včetně spotřeby paliva a vycvičení NPL modelu Transformer. FTAlphaville jej komentuje s tím, že jeho zajímavost spočívá nejen ve srovnání energie potřebné na vycvičení modelu, ale i v tom, že průměrný Američan za sebou nechá uhlíkovou stopu třikrát vyšší než „průměrný globální občan“. 

Studie poukazuje i na vysoké náklady výcviku modelů, což znamená, že tato činnost se začíná omezovat na velké firmy, jako je Amazon, Microsoft a Google. Akademici na ně naopak přestávají mít prostředky a mohou studovat jen modely vytvořené mimo akademickou půdu. Podle studie to je negativní jev, protože kreativní lidé nemají přístup k potřebným počítačovým a finančním zdrojům. A tento jev může dokonce vést k tomu, že v oblasti výzkumu „bohatí bohatnou“. Další zdroje totiž získávají ti, kdo byli doposud úspěšní.

Řešením by mohly být vládní investice do „centralizovaných cloudových zdrojů“, které by využívali různí vědci. K tomu by bylo vhodné sladit postup velkých firem a akademického výzkumu a mimo jiné se zaměřit na technologie, které jsou méně náročné na energie. FTAlphaville k tomu dodává, že u umělé inteligence někdy panují obavy z toho, že vyhladí lidstvo. Toto vyhlazení ale podle toho, co ukazuje studie o spotřebě energie, nemusí nakonec provést ozbrojený robot. Zdroj: FTAlphaville

Zdroj:patria.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Praha, centrum AI

Ilustrativní obrázek

Budoucnost pracovní komunikace? Umělá inteligence bude brzy radit, jak efektivně pořádat schůzky

Ilustrativní obrázek

Kam směřuje využití umělé inteligence?

Ilustrativní obrázek

Někteří obchodníci jsou ve využívání umělé inteligence napřed.

Ilustrativní obrázek

Kde se již prosadila umělá inteligence?

Ilustrativní obrázek

45 % firem chce zásadně investovat do vymáhání nezaplacených faktur za zboží a službyČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Produkce plastů láme rekordy.

Ilustrativní obrázek

Poptávka po ropě vzroste v tomto roce nejslaběji od roku 2011, informuje EIA

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a vývoji na trhu s ropou

Ilustrativní obrázek

Pohonné hmoty zlevňují.

Ilustrativní obrázek

Čínská poptávka po ropě kvůli koronaviru poklesla o 20 %; Saudská Arábie zvažuje snížení těžby

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.