Frankfurtská burza se opět ponořila do červených čísel. Index DAX oslabuje o 1,3 %

11:46 | Redakce W4T | Diskuze

Index DAX oslabuje o 1,28 % na 9534,27 b. Frankfurtská burza se opět ponořila do červených čísel. Nejvýraznější ztráty zaznamenává energetická společnost RWE po snížení ratingu od agentury S&P na poslední investiční stupeň před kategorií „junk“. Bernhard Günther, finanční ředitel RWE, se již dříve pro média vyjádřil, že je společnost pro takové hodnocení „připravena“, aniž by uvedl, zda podobný downgrade očekává.

Foto: w4t

Agentura Moody’s také hodnotí dluh RWE nejnižším investičním stupněm se stabilním výhledem, zatímco agentura Fitch aktuálně přiřazuje druhý nejnižší investiční stupeň s negativním výhledem.

Zdá se, že německé energetické společnosti při vypořádávání se s likvidací jaderného odpadu našly pomoc ze strany ECB, která se rozhodla zahrnout dluhopisy evropských utilit do svého programu odkupu korporátních dluhopisů, což by jim mělo ulevit při refinancování, uvádí Elchin Mammadov, analytik agentury Bloomberg. Politika ECB měla zatím na energetické společnosti spíše negativní vliv, jelikož kvůli nízkým sazbám měly navýšit své zálohy na likvidaci jaderného odpadu.

Zatímco evropské akciové trhy se trápí, ceny řady vládních dluhopisů vlád, pohybující se v opačném směru oproti jejich výnosům, jsou na historickém maximu. Výnos německého 10letého dluhopisu se dnes poprvé dostal do záporu (aktuálně -0,028 %), investoři tak de facto platí za „privilegium“ financovat německý státní dluh. Rekordně nízké úrovně dosahují také britské 10leté dluhopisy (+1,15 %) a japonské 10leté a 30leté dluhopisy. Výnosy dluhopisů klesají kvůli hledání bezpečných přístavů před britským referendem, poklesu inflačních očekávání a nízké šanci na zvednutí sazeb v USA v létě (aktuálně trh přikládá 0% pravděpodobnost zvýšení sazeb na středečním zasedání FEDu a 16% šanci zvýšení v červenci). Šance značně klesly po květnových datech z trhu práce.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.